Yepyeni bir elektrikli otomobil geliyor

Bir süredir elektrikli araç üretimi üzerine çalışmalar yürüten Faraday Future, 2 yıl içinde üretime geçmeyi amaçlıyor.
  • Faraday Future elektrikli araç sektörüne hızlı bir giriş yapmak amacıyla 1 milyar dolarlık dev bir fabrika kuruyor.
  • Şirket elektrik tasarrufu sağlayan güç dönüştürücü sisteminin patentini de alarak Tesla ile rekabet konusunda avantaj sağladı.

faraday fabrika

Faraday Future, sadece elektrikli araç üretimine odaklanan bir kaç otomotiv şirketinden birisi. Şimdiye kadar işin teori kısmına odaklanan ve yatırım toplayan şirket artık otomobil üretimine başlamaya hazır. Hızlı şekilde büyüyen pazara adım atmak için acele eden Faraday Future, Las Vegas’ta satın aldığı 3,6 kilometrekarelik araziye dev bir fabrika inşa etmeye hazırlanıyor.

Fabrika için 1 milyar dolar bütçe ayıran şirket, normal şartlarda 4 yıl sürmesi beklenen inşaatı sadece iki yılda tamamlayarak bir an önce üretime geçmeyi planlıyor. Nisan ayının başında arazi satın alma işlemlerini tamamladığını açıklayan şirket yakın zamanda fabrika inşaatına başlayacak. Böyle büyük bir projeye adım atmak için yeterli kaynağa sahip olup olmadığı merak konusu olan Faraday Future adına konuşan Stacy Morris “İhtiyaç duyduğumuz güvenceyi aldık. Biz de buraya yatırım getirerek katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

faraday-future_teaser_01
Faraday Future yeni aracına yönelik çok az ipucu içeren bir tanıtım görseli paylaştı.

Faraday Future hem elektrikli araç üretimi hem de araç içi bağlantı sistemi geliştirilmesi konusunda çalışıyor. Bu pazar her ne kadar Tesla tarafından domine ediliyor olsa da Faraday Future da yakın gelecekte bu alanda söz sahibi olmayı amaçlıyor.

(Haftanın Özeti’nin 63. sayısında yer verdiğimiz) FFZERO1 kodlu ilk konseptini geçtiğimiz Ocak ayında tanıtan şirket elektrik tüketimi konusunda da Tesla’ya karşı üstünlük sağlayacak bir patent aldı. Faraday Future’ın aldığı güç dönüştürücü patenti, araçlarda yüzde 20 ila 30 arasında güç tasarrufu yapmayı sağlayacak. Böylece daha küçük batarya ile daha uzak mesafelere gidebilen elektrikli araçlar üretmeyi amaçlayan şirket, sektörde adından söz ettirme konusunda önemli bir adım atmış olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği