Tesla, Çin’de fabrika kuracak

Tesla Inc., Şangay belediye teşkilatı ile görüşmeler yaptığını ve yılın sonlarına doğru bölgede bir fabrika kurmayı planladığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla Inc., Şangay belediye teşkilatı ile görüşmeler yaptığını ve yılın sonlarına doğru bölgede bir fabrika kurmayı planladığını açıkladı. Dünyanın en büyük otomobil piyasasına sahip Çin, yabancı araç üreticilerinin ülkede tamamen kendi sahip oldukları fabrikalar kurmasına izin vermiyor. Bu da, Çin’in büyüyen elektrikli araç piyasasında yer almak isteyen Tesla için sorun teşkil ediyor. Çin hükumeti, yabancı otomobil üreticilerinin serbest ticaret bölgelerinde tamamen kendilerinin sahip olduğu fabrikalar kurmasına izin vermeyi düşünüyor. Bunun sebebi ise, hızla büyüyen satış kotalarını karşılamak için elektrikli ve hibrit araç üretimini teşvik etmek.

Tek fabrikayla zor oluyor

Tesla’nın serbest ticaret bölgelerinde ürettiği araçlar için yüzde 25 oranında vergi ödemesi gerekecek olsa da, üretim masraflarını azaltması mümkün görünüyor. The Wall Street Journal’ın bir haberine göre, Tesla ve Şangay hükumeti şehrin serbest ticari bölgesi konusunda anlaşmaya vardı. Şangay, Çin’in otomotiv başkenti sayılıyor ve lüks araçlar için önemli bir piyasa olma özelliği taşıyor. Çinli internet şirketi Tencent Holdings‘in Tesla Inc.’de yüzde 5’lik bir hissesi var. Bu yüzden, Tesla’nın Çin piyasasına girme çabalarında muhtemel bir müttefik olarak görülüyor. Elon Musk, Tesla Inc.’in Avrupa ve Asya’da araç ve batarya üretim merkezlerine ihtiyaç duyacağını söylüyor. Tesla, Kaliforniya’nın Fremont şehrinde bulunan tek fabrikasında üretim sorunlarıyla boğuşuyor. Model 3‘ün üretimi arttırılmaya çalışılıyor fakat önceden bin 500 araç üretilmesi planlanırken üretimle ilgili engellerden dolayı sadece 260 araç üretilebileceği açıklandı.

Kaynak: Reuters

Tesla Inc., Şangay belediye teşkilatı ile görüşmeler yaptığını ve yılın sonlarına doğru bölgede bir fabrika kurmayı planladığını açıkladı. Tesla’nın serbest ticaret bölgelerinde ürettiği araçlar için yüzde 25 oranında vergi ödemesi gerekecek olsa da, üretim masraflarını azaltması mümkün görünüyor. Elon Musk, Tesla Inc.’in Avrupa ve Asya’da araç ve batarya üretim merkezlerine ihtiyaç duyacağını söylüyor. Tesla, Kaliforniya’nın Fremont şehrinde bulunan tek fabrikasında üretim sorunlarıyla boğuşuyor. Model 3’ün üretimi arttırılmaya çalışılıyor fakat önceden bin 500 araç üretilmesi planlanırken üretimle ilgili engellerden dolayı sadece 260 araç üretilebileceği açıklandı.Yorumunuz: