İskoçya’da kripto para bağımlıları için klinik açıldı

İskoçya’da kripto para ticaretine bağımlı kişiler için bir tedavi merkezi açılıyor. Tedavi sürecini eski bir kumar bağımlısı yönetecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İskoçya’da kripto para ticaretine bağımlı kişiler için bir tedavi merkezi açılıyor. Peebsshire’daki Castle Craig Hastanesi‘nde bugüne dek uyuşturucu ve alkol bağımlılarına hizmet veren merkez şimdi de kripto para bağımlılarına, kumar bağımlılarının tedavisinde uygulanan yöntemlerle yardımcı olmak istiyor.

Kripto para bağımlılarının sayısı konusunda herhangi bir bilgi olmasa da dünya üzerinde milyonlarca kişinin kripto para ticareti yaptığı biliniyor. Castle Craig Hastanesi’nden kumar bağımlılığı terapisti Chris Burn “Yüksek risk ve dalgalanan kripto para pazarı kumar bağımlılarına cazip geliyor. Heyecan ve gerçeklikten kopma imkanı sunuyor. Örneğin Bitcoin çokça alınıp satıldı ve insanlar çok fazla para kazandı ya da kaybetti. Bu klasik bir balon durumu” diyor.

Eski bağımlı tecrübelerini paylaşacak

Eski kumar ve kokain bağımlısı, yeni terapist Toni Marini merkezdeki bazı tedavileri yönetecek. “Ben de bunu bizzat yaşadım” diyen Marini sözlerine şöyle devam ediyor: “Bağımlılık deneyimim bana, aynı probleme sahip kişilere karşı anlayış ve empati olanağı sunuyor. Kripto para ticaretini insanların kendilerinden kaçmak ve başka bir dünyaya gitmek için seçtikleri bir yöntem olarak görüyorum. Çünkü içinde bulundukları yaşamı sevmiyorlar. Tedavinin ilk aşaması diğer bağımlılarla bir grup terapisine katılıp yaşam hikayelerini paylaşmak. Böylece birbirleriyle bağ kurabilecekler ve yalnız olmadıklarını fark edecekler.”

Kaynak: Sky News

İskoçya’da kripto para ticaretine bağımlı kişiler için bir tedavi merkezi açılıyor. ‘Kripto bağımlılarının’ yatılı olarak kalacağı tedavi merkezi Peebsshire’daki Castle Craig Hastanesi bünyesinde yer alıyor. Tıbbi tesis bugüne dek uyuşturucu ve alkol bağımlılarına hizmet vermişti. Merkez şimdi de kripto para bağımlılarına, kumar bağımlılarının tedavisinde uygulanan yöntemlerle yardımcı olmak istiyor. Uzmanlara göre kripto para ticareti bağımlıları, kumar bağımlılarına benzer davranışsal bağımlılıklar gösteriyor.Bir yanıt

Yorumunuz: