4 yıldır kripto para ile ödeme ‘alamayan’ işletme

Seymour Locksmiths 2014'ten beri kripto para ile ödeme kabul ediyor ama hiçbir müşterisi bugüne kadar böyle bir talepte bulunmadı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Herhangi bir Bitcoin kullanıcısına, yatırımcısına, tüccarına ya da girişimcisine Bitcoin’in tam potansiyelini göstermesi için ne gerektiğini sorduğunuzda cevap aynı olacaktır: kitlesel kullanım. Böyle bir durumda şirketlerin, ellerinde kripto para bulunan müşteriler tarafından para birimlerinin kabul edilmesi konusunda sıkboğaz edilmesi anlaşılabilir olacaktır. Ancak şirketler kripto para kabul etse bile günümüzde neredeyse kimse kripto para ile ödeme yapmıyor.

2014’ten beri kripto para bekliyor

Birleşik Krallık’tan küçük bir çilingirlik şirketi, Seymour Locksmiths, 2014 yılından bu yana Bitcoin ve diğer dijital para birimleri ile ödeme kabul ediyor ama tek bir kişi bile şirkete kripto para ile ödeme yapmak istediğini söylemedi.

Seymour Locksmiths “2014 yılında kişiler arası para transferi konusunda Bitcoin’in büyük bir değişim yaratacağını söyleyen geniş bir kitle vardı. Yani müşterilerin şirketlerden aldıkları ürün ve hizmetlere ödemeyi direkt olarak yapacağı ve Visa gibi ödeme ağlarını kullanmaya gerek olmayacağı söyleniyordu. Biz bu teoriyi test etmeye karar verdik ve 2014’ten bu yana çilingirlik hizmetlerimiz için Bitcoin ile ödeme almaya başlayacağımızı söyledik. Bundan kısa bir süre sonra da Dash ile de ödeme kabul etmeye başladık. O günden bu yana 4 yıldan fazla süre geçti ve tek bir müşteri bile Bitcoin, Dash ya da herhangi başka bir kripto para ile ödeme yapmak istediğini söylemedi.” diyor.

Seymour Locksmiths çoğu kişinin harcamaya hazır Bitcoin’i olmadığını ve küçük para transferleri için yüksek transfer bedelleri ödemek istemediklerini söylüyor. Ayrıca 2017’de Bitcoin fiyatları yükseldiği zaman Bitcoin’e yönelik ilginin arttığını kabul eden şirket, düzenli olarak kripto para kullanmayan kullanıcılar için fiyatın ilgi çekici bir faktör olduğunun altını çiziyor.

Büyük şirketlerde de durum farklı değil

Bu örnek çok yerel bir şirketten geldiği için genel çıkarımlar için yeterli olmadığı düşünülebilir ama dijital para birimleri konusunda hayal kırıklığına uğrayan tek şirket Seymour Locksmiths değil. Pornhub da geçtiğimiz yıl Nisan ayında çeşitli dijital para birimleri ile ödeme almaya başlayacağını açıklamıştı. Ekim ayında açıklanan rakamlara göre Pornhub’ın premium üyeliği için kripto para ile ödeme yapan kullanıcıların oranı yüzde 1’i bile bulmadı.

Merkezsizleştirilmiş uygulamalar (dapps) bile yeterli kullanıcı çekmekte sıkıntı yaşıyor. Dapps kullanıma sunulduktan yıllar sonra kullanıma bakıldığında, ana kullanıcıların internet üzerinden kumar oynama imkanı veren şirketler olduğu görülüyor. EOS’un kullanıcılarının yüzde 70’i, TRON’un kullanıcılarının da yüzde 95’i kumar şirketlerinin müşterileri.

Merkezsizleşme devrimi hala ilk aşamalarında. Ama hızlanabilmesi için gönüllü katılımcılar olması gerekiyor ve dükkanlara ya da büyük şirketlere en sevdiğiniz dijital para birimini kabul etmeleri için baskı yapmak, mevcut durumu değiştirmek için yeterli değil.

Kaynak: The Next Web

Herhangi bir Bitcoin kullanıcısına, yatırımcısına, tüccarına ya da girişimcisine Bitcoin'in tam potansiyelini göstermesi için ne gerektiğini sorduğunuzda cevap aynı olacaktır: kitlesel kullanım. Böyle bir durumda şirketlerin, ellerinde kripto para bulunan müşteriler tarafından para birimlerinin kabul edilmesi konusunda sıkboğaz edilmesi anlaşılabilir olacaktır. Ancak şirketler kripto para kabul etse bile günümüzde neredeyse kimse kripto para ile ödeme yapmıyor. Birleşik Krallık'ta çilingirlik hizmeti veren Seymour Locksmiths 2014'ten beri kripto para ile ödeme kabul ediyor ama hiçbir müşterisi bugüne kadar böyle bir talepte bulunmadı. Geçtiğimiz yıl dijital paraları kabul etme kararı alan Pornhub da premium üyeleri arasında dijital para birimi kullananların oranının yüzde 1'i bulmadığını belirtiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği