Japonya Bitcoin’i ödeme seçeneği olarak kabul etti

Japonya, bankacılık yasasını değiştiren bir kanun tasarısı ile Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yasal olarak tanıdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bitcoin için beklenen oldu:Japonya, bankacılık yasasını değiştiren bir kanun tasarısı ile Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yasal olarak tanıdı. Nisan ayı başından itibaren yürürlüğe giren tasarı, dijital para birimlerinin yanı sıra şifreli para birimlerinin ticaret ve alışverişte kullanımını geniş bir boyutta ele alıyor.

‘Sanal Para Birimi Kanunu’

Brave New Coin’in raporuna göre, tasarının üçüncü bölümünde ‘sanal para birimi’ ifadesi yer alırken yasanın kendisi de ‘Sanal Para Birimi Kanunu’ olarak adlandırılıyor. Dolayısıyla Bitcoin gibi dijital para birimleri Japon hükümeti tarafından ödeme aracı olarak kabul ediliyor. Bankacılık kanununun ‘Ödeme Hizmetleri Yasası’ dijital para birimlerini ‘değerli varlık’ olarak tanımlıyor ki bu da paraların geniş bir pazarda kullanabileceği, satın alınabileceği ve satılabileceğini belirtiyor. Fakat, Japonya’daki yasa Bitcoin gibi dijital para birimleri ile ‘elektronik para’ birimlerini arasında bir ayrım yapıyor. Buna göre dijital para birimleri belirli bir kuruluş tarafından temin edilemese de herhangi biri tarafından kullanılabiliyor. Elektronik para ise belirli bir ihraççıyla bağlantılı olabilir ve yalnızca bu işi yapan (ihraççı ve belirlenen kişiler) tarafından kullanılabilir.

Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin tanınmasıyla bu para birimlerinin ticaretinden doğacak kazançlar ‘işletme faaliyetleri veya çeşitli işlemlerden elde edilen gelir’ olarak kabul edildi. Böylece Bitcoin sermaye kazancı vergisi dahil olmak üzere çeşitli vergilere tabi tutulacak. Artık dijital para birimlerinin alım ve satışı Japonya’daki geleneksel para birimlerinin yüzde 8’lik tüketim vergisine tabi olmayacak. Fakat bu değişiklik 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Analistler, dijital para biriminin vergiye tabi tutulmasını, ülkede devam eden ve gelişen bir süreç olarak görüyor ve dijital para birimleriyle ilişkili hesap ve mevzuat standartlarının değişmeye devam etmesini bekliyor.

Bitcoin’in kuralları da değişti

Aynı zamanda, Japonya’daki Bitcoin alışverişi de değişti. Yeni tasarıya göre, alışverişleri gerçekleştirecek ‘müşterilerin tanınması’ önem arz ediyor. Müşterilerin mesleği, yaptıkları ticaretin niyetleri gibi sorulara cevap vermek durumunda. Ayrıca müşteriler arasında doğacak sorunların önlenmesi için kimlik ve fiziksel adreslerin doğrulanması da gerekiyor. Dijital para değişimlerinin, sermaye akışındaki minimum likidite ve IT sistem güvenlik kontrolleri de dahil olmak üzere yeni düzenlemelere gereksinim duyuyor. Bu süreç ve kurallardan bazıları dijital para taraftarlarını hayal kırıklığına uğratabilirken bazıları da bu para birimlerinin daha geniş kullanımı için çekilmesi gereken zorluklar olduğunu düşünüyor.

Kaynak: Investopedia

Japonya, bankacılık yasasını değiştiren bir kanun tasarısı ile Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yasal olarak tanıdı. Nisan ayı başından itibaren yürürlüğe giren tasarı, dijital para birimlerinin yanı sıra şifreli para birimlerinin ticaret ve alışverişte kullanımını geniş bir boyutta ele alıyor. Fakat, Japonya'daki yasa Bitcoin gibi dijital para birimleri ile 'elektronik para' birimlerini arasında bir ayrım yapıyor. Bu para birimlerinin ticaretinden doğacak kazançlar, 'işletme faaliyetleri veya çeşitli işlemlerden elde edilen gelir' olarak kabul edildi. Böylece Bitcoin sermaye kazancı vergisi dahil olmak üzere çeşitli vergilere tabi tutulacak. Tek değişiklik bu da değil, artık bunu yapmak isteyen kişilerin kimlikleri de eskisinden çok daha fazla önem arz ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği