Nissan salınım verilerinde usulsüzlük yaptığını kabul etti

Japon otomobil üreticisi Nissan, Japonya'daki çoğu fabrikasında salınım ve yakıt ekonomisi verilerinin değiştirildiğini itiraf etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japon otomobil üreticisi Nissan, Japonya’daki çoğu fabrikasında salınım ve yakıt ekonomisi verilerinin değiştirildiğini itiraf etti. Nissan verilerin bilinçli bir şekilde değiştirildiğini belirtti ancak kaç adet aracın etkilendiğine dair bir açıklama yapılmadı. Şirketin inceleme süreci devlet tarafından hatalı bulunduktan sonra Nissan sorunların incelenmesi için gönüllü olmuştu. Sorunlar bu incelemeler neticesinde ortaya çıktı.

Nissan yaptığı açıklamada egzoz salınımı ve yakıt ekonomisi testlerinin kurallara uygun test ortamından saptığını ve inceleme raporlarının ‘değiştirilmiş değerlere’ dayandığını tespit ettiklerini açıkladı. Nissan hatalı testlerin ihraç edilen ürünleri kapsamadığını belirtirken, oynama yapılmamış salınım ve yakıt ekonomisi sonuçlarının da hala gerekli sınırlar dahilinde olduğunu kaydetti.

1979’dan beri böyle olabilir

Geçtiğimiz Eylül ayında Nissan, üretim bandının sonundaki incelemeleri kalifiye olmayan elemanların yaptığını kabul etmişti. Şirket bu yasa dışı incelemelerin Tochigi fabrikasında 1979’dan beri bu şekilde devam ediyor olabileceğini söyledi.

Nissan salınım testlerinde usulsüzlük yaptığını kabul eden ilk şirket değil. 2015 yılında Volkswagen ABD’deki dizel motor salınım testlerinde hile yapmak için bir yazılım kullandığını açıklamıştı. Daha sonra bu yazılımın tüm dünyada 11 milyon adet araca yerleştirildiğini açıklayan şirket bu skandal sebebiyle bugüne dek 30 milyar Dolar zarar etti. Mayıs ayında Volkswagen yöneticisi Martin Winterkom konu ile ilgili açılan davada suçlu bulunmuştu.

Kaynak: Sky News

Japon otomobil üreticisi Nissan, Japonya'daki çoğu fabrikasında salınım ve yakıt ekonomisi verilerinin değiştirildiğini itiraf etti. Nissan verilerin bilinçli bir şekilde değiştirildiğini belirtti ancak kaç adet aracın etkilendiğine dair bir açıklama yapılmadı. Nissan yaptığı açıklamada inceleme raporlarının 'değiştirilmiş değerlere' dayandığını tespit ettiklerini açıkladı. Şirket hatalı testlerin ihraç edilen ürünleri kapsamadığını belirtti.

1 Yorum

  • Nissan geçen sene bazı fabrikalarını 2 hafta kapattı ve denetimler yaptı. Sonra QA bölümünde izinsiz erişim tespit ettik diye açıklama yaptı.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği