Nissan’ın yeni benzinli motoru dizeli unutturacak

Nissan tarafından geliştirilen yeni motor, sıkıştırma oranını ayarlayarak aracın yüksek performans üretmesini veya ekonomik tüketim yapmasını sağlayabiliyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japon otomotiv firması [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Nissan, günümüzün gelişmiş dizel motorlarını gereksiz kılabilecek bir benzinli motor geliştirdi[/inlinetweet]. Yeni motor, ayarlanabilir sıkıştırma teknolojisini kullanarak istenilen zamanda, ateşleme için istenilen basıncı sağlayabiliyor. Bu da motorun performans ve etkin yakıt kullanımı arasında tercih yapmak zorunda kalmasını engelliyor.

Bu teknoloji yeni motora, turbo şarjlı benzin motorlarının yüksek performansını sağlarken aynı zamanda dizel ve hibrit motorların ekonomik yakıt tüketimini de sunuyor. Dizel motorların günümüzde tüm dünyada tartışılan bir konu olduğunu belirten Nissan mühendisi Kinichi Tanuma bu motorun gelecekte gelişmiş dizel motorların yerine kullanılabileceğini düşündüklerini belirtiyor.

Önce Infiniti’de kullanılacak

Variable Compression-Turbo (VC-T) adı verilen motorun önümüzdeki ay Paris’te düzenlenecek olan oto fuarında tanıtılması bekleniyor. Önümüzdeki yıl bu motor ilk kez Nissan’ın lüks otomobil markası Infiniti’nin yeni bir modelinde kullanılacak. Daha sonra aynı teknolojinin yeni Nissan modellerine ve şirketin ortaklık anlaşması bulunan Renault otomobillerinde kullanılması bekleniyor.

Infiniti-Q60-Pics1

Turbo şarjlı 2 litre kapasiteli dört silindirli VC-T; 3,5 litrelik V6 motorunun performansına yüzde 27 daha az yakıt harcayarak ulaşabiliyor. VC-T ayrıca günümüzün turbo şarjlı dizel motorlarına göre daha ucuza üretilebilecek.

İster ekonomik ister spor

Genel olarak, motorların sıkıştırma oranı mühendisler tarafından performans ya da ekonomi sağlayacak şekilde ayarlanıyor. Binek otomobillerin oranı 8:1 ve 10:1 arasında değişirken spor arabalarda ise bu oran 12:1’den başlayarak yukarı doğru devam ediyor. Nissan’ın yeni motoru ise sıkıştırma oranını ihtiyaca göre 8:1 ile 14:1 arasında değiştirebiliyor. Böylece aracınızı en ekonomik binek otomobil ya da yüksek performanslı bir spor otomobil gibi kullanabilirsiniz.

Nissan ayrıca VC-T motoru bir benzin-elektrik hibrit sistemi ile birlikte kullanıp ekonomi ve performans arasında daha geniş bir hareket alanı elde etmeyi planlıyor.

Kaynak: Business Insider

Japon otomotiv firması Nissan tarafından geliştirilen VC-T adı verilen benzin motoru, ayarlanabilir sıkıştırma oranı sayesinde, kullanıcının ihtiyacına göre yüksek performanslı ya da ekonomik bir şekilde çalışabiliyor. Böylece aynı aracı hem az yakıt tüketen bir binek aracı hem de üstün performanslı bir spor araba gibi kullanmak mümkün oluyor. Önümüzdeki ay Paris'te tanıtılacak olan motor, seneye ilk kez Nissan'ın lüks otomobil markası Infiniti'de kullanılacak.

1 Yorum

  • Ben; firmalardan, elektrikli ve güneş enerjisinden yaralanacak teknikler beklerken, hala fosil yakıtlı motorları geliştirip üretmelerini anlayamıyorum!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği