Elektrikli bisikletle motosiklet arasında bir yerde: Onyx

San Francisco merkezli Onyx Motorbikes, kapasitesi bulunduğu bölgenin standartlarına göre ayarlanabilen elektrikli motosiklet üretiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kanunlar izin verse elektrikli bisikletler yepyeni bir ulaşım kategorisi yaratabilir. Bisiklet yollarında gidebilecek kadar yavaş elektrikli bisikletler ucuz ve etkin araçlar olarak kullanılabilir. Ayrıca bu araçlar tek bir düğmeye basıldığında, otomobillerle birlikte otoyolda seyahat edebilecek güce ve hıza ulaşabilir.

San Francisco merkezli Onyx Motorbikes’ın ürettiği RCR tam olarak böyle bir araç. Tam güç modunda 5 bin 400 watt (7,2 beygir gücü) güce ulaşabilen elektrikli motor saatte 96,5 km hıza çıkabiliyor. Bu da şehir içinde isteyeceğiniz en yüksek hızları kolayca sunabilmesi anlamına geliyor.

Daha sonra tek bir butona basılarak araç düşük güçlü elektrikli bisiklet moduna geçiyor. Sadece 750 watt (1 beygir gücü) güce sahip olan bu ayarda maksimum hız ise saatte 32 km. Dilerseniz aracın gücünü bu iki aşırı uç arasında herhangi bir noktaya ayarlayabiliyorsunuz. Böylece farklı bölgelerdeki elektrikli bisiklet kurallarına uyabilen bir araca sahip sahip oluyorsunuz. RCR’ın 22 amper-saatlik çıkarılabilen bataryası 121 kilometrelik bir menzil sunuyor. Tabii ki aracı en yüksek ayara alırsanız ya da yokuş çıkmaya çalışırsanız bu menzil önemli ölçüde azalıyor.

İki farklı model

Şirket aynı zamanda CTY adında daha düşük güçlü bir model de üretiyor. Bu modelin özellikleri ise 16 amper-saatlik batarya (64 km menzil) ve saatte maksimum 48 km hız içeriyor. Her iki bisiklet de ilginç, neo-retro bir tasarıma sahip. Tüp şeklindeki kadrosu, farları, gidonu, disk frenleri ve oldukça ince görünen amortisörü bu ilginç görüntünün bazı detaylarından. Onyx bisikletin pedallarına hız algılayıcıları yerleştireceğini ve bunların pedal asist mekanizmasını tetikleyeceğini söylüyor.

Türkiye’de elektrikli bisikletler, en yüksek hızı saatte 25 km’yi aşmadığı sürece bisiklet kategorisinde, ehliyet gerektirmeden kullanılabiliyor. RCR’ı Türkiye’de ehliyetsiz ya da kasksız kullanmak yasak olacaktır. Tabii bu kanunların gelişen teknolojiye uyum sağlayarak güncellenmesi ve bu pratik, eğlenceli ve karbon salınımı olmayan ulaşım yönteminin yaygınlaşması elektrikli bisiklet kullanmak isteyenler için büyük kolaylık sağlayacaktır. Ancak çok heveslenmemekte fayda var.

Yasallaştırılabiliyor

Onyx isteyen kullanıcılara, bir motosiklette bulunması gereken aynaları, göstergeleri ve plaka asma aparatını sağlayacağını söylüyor. Yani A2 ehliyetiniz varsa RCR sizin için yasal bir ulaşım aracına da dönüşebilir.

Indiegogo üzerinden fonlama kampanyası devam eden RCR 2 bin 600 Dolar’dan satılıyor. Ekip şimdiden kampanya hedefinin iki katına ulaşmış durumda. Şehir içi kullanıma özel üretilen CTY ise 1875 Dolar’dan satılıyor. Ürünlerin bu yılın Aralık ayı ya da 2019’un Ocak ayına kadar teslim edileceği belirtiliyor.

Kaynak: New Atlas

San Francisco merkezli Onyx Motorbikes, kapasitesi bulunduğu bölgenin standartlarına göre ayarlanabilen elektrikli motosiklet üretiyor. Tam güç modunda 5 bin 400 watt (7,2 beygir gücü) güce ulaşabilen elektrikli motor saatte 96,5 km hıza çıkabiliyor. Bu da şehir içinde isteyeceğiniz en yüksek hızları kolayca sunabilmesi anlamına geliyor. Daha sonra tek bir butona basılarak araç düşük güçlü elektrikli bisiklet moduna geçiyor. Sadece 750 watt (1 beygir gücü) güce sahip olan bu ayarda maksimum hız ise saatte 32 km. Dilerseniz aracın gücünü bu iki aşırı uç arasında herhangi bir noktaya ayarlayabiliyorsunuz. Böylece farklı bölgelerdeki elektrikli bisiklet kurallarına uyabilen bir araca sahip sahip oluyorsunuz.Bir yanıt

  1. Erkut Prk avatarı

    Karamanlı sanayi bebelerinin kabahati markalaşmamaları galiba

Yorumunuz: