Yük taşımak için ‘uzatılabilen’ bisiklet

Alman ürün tasarımı öğrencisi David Mauer-Laube'nin geliştirdiği Convercycle adlı bisiklet, yük taşımak için açılarak uzatılabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kargo bisikletleri yük taşımak için ideal olsa da park etmek, muhafaza etmek ya da düzenli ulaşım aracı olarak kullanmak için çok ideal değiller. Bu yüzden Alman ürün tasarımı öğrencisi David Mauer-Laube Convercycle adlı bisikleti üretti. Bu bisiklet normal bir bisiklet gibi görünüyor ancak yük taşınacağı zaman arka kısmı açılarak uzatılabiliyor.

Açılır-kapanır mekanizma

Sıradan bisiklet modunda Convercycle’lın arka açılır kolları katlanarak kenetleniyor. Böylece bisikletin arka tekeri kargo alanının içine giriyor. Market alışverişini, bebek koltuğunu ya da taşımak istediğini herhangi bir şeyi yerleştirmek için açılır kolları yana doğru açıp tekeri geri çekmeniz gerekiyor. Böylece sele ile arka teker arasında bir yük taşıma alanı ortaya çıkıyor. Çift zincirli sistem sayesinde bisiklet her iki modda da pedalla hareket edebiliyor.

Katlama süreci sadece 3 saniye alıyor ve tek elle gerçekleştirilebiliyor. Kargo moduna alınan bisiklet 60 kg’a kadar ağırlık taşıyabiliyor. Ayrıca 120 kg’a kadar ağırlığa sahip bir sürücü bisikleti kullanabiliyor. Bisikletin kendisi 28 kg ağırlığında. Arkadaki sepetin genişliği ise 43 cm (gidondan daha geniş değil).

Elektrikli model planı

Dönüşme özelliğinin yanı sıra Convercycle’ın diğer özellikleri arasında 28 inçlik tekerler, Contec ergonomik gidon tutacağı, disk frenler, entegre ön ve arka ışık, Shimano Nexus 5 ayarlı arka vites bulunuyor. Bisiklete ayrıca 250 watt gücünde bir motor ve çıkarılabilir batarya yerleştirilmesi de planlanıyor. Böylece sürücünün pedal çevirme hızının saatte 25 km’ye çıkarılabileceği belirtiliyor. Bisikletin menzilinin ne kadar olacağına dair bir açıklama yapılmadı.

Eğer bu araç ilginizi çektiyse Convercycle şu anda bir Kickstarter kampanyası yürütüyor. Kampanya üzerinden normal modeli yüzde 60 indirimli olarak 750 Avro’ya (yaklaşık 4 bin 500 Lira) ya da elektrikli modeli 950 Avro’ya (yaklaşık 5 bin 750 Lira) ön siparişle almak mümkün. Tabii ki bu ürünün seri üretime geçeceğinin garantisi yok. Ekip 100 bin Avro’luk kampanya hedefinin şimdilik yüzde 28’ini toplamış durumda. Daha fazla para toplamak için 26 günleri var.

Kaynak: New Atlas

Alman ürün tasarımı öğrencisi David Mauer-Laube'nin ürettiği Convercycle adlı bisiklet, normal bir bisiklet gibi görünüyor ancak yük taşınacağı zaman arka kısmı açılarak uzatılabiliyor. Sıradan bisiklet modunda Convercycle'lın arka açılır kolları katlanarak kenetleniyor. Böylece bisikletin arka tekeri kargo alanının içine giriyor. Market alışverişini, bebek koltuğunu ya da taşımak istediğini herhangi bir şeyi yerleştirmek için açılır kolları yana doğru açıp tekeri geri çekmeniz gerekiyor. Böylece sele ile arka teker arasında bir yük taşıma alanı ortaya çıkıyor. Çift zincirli sistem sayesinde bisiklet her iki modda da pedalla hareket edebiliyor. Katlama süreci sadece 3 saniye alıyor ve tek elle gerçekleştirilebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği