GeoOrbital bisikletleri dönüştürecek

ABD'li girişimcilerin geliştirdiği GeoOrbital elektrikli teker, bisikletin ön tekeri ile değiştirilerek sıradan bisikletleri elektrikli hale getiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’li girişimciler bisikletle seyahati tamamen değiştirebilecek bir buluş gerçekleştirdiler. GeoOrbital adı verilen teker sayesinde, sıradan bisikletler 60 saniyede elektrikli bisiklete dönüştürülebiliyor. 2014’te ortaya atılan fikir için ilk prototip Kasım 2014’te tamamlandı. Bunun üzerine 5 farklı prototip geliştiren ekip sonunda ideal boyutları ve maliyeti yakaladı ve GeoOrbital geçtiğimiz Mart ayında satışa hazır hale geldi.

geoo

Ekibin önündeki son engel, seri üretime geçmek için gerekli parayı elde etmekti. Bunun için 75 bin dolara ihtiyaç duyan ekip elektrikli teker için bir Kickstarter kampanyası başlattı. 15 Nisan’da başlayan kampanya hedefine kısa sürede ulaştı. Kampanyanın bitmesine daha 39 gün var ve şu anda ekip 400 bin doların üzerinde para toplamış durumda.

Tek şarjda 80 kilometre

GeoOrbital 36V Panasonic lityum-iyon pil ile çalışıyor. Pedala hiç dokunmazsanız bu pil sizi 32 kilometre boyunca götürebiliyor. Eğer arada sırada kendiniz de pedala basarsanız bu rakam tek şarjda 80 kilometreye kadar çıkabiliyor. Elektrikli tekeri takıp çıkarmak için hiçbir alete ihtiyaç duyulmuyor. Teker kolaylıkla bisiklete takılıp kullanılabiliyor. Tekerin içinde bulunmayan tek parça ise gidona takılan küçük buton ve gösterge. Bu buton ile tekeri açıp kapatabiliyor ve pilin ne kadar şarjı kaldığını kontrol edebiliyorsunuz.

GeoOrbital’ın yüksek kapasiteli pilini telefonunuzu ya da bisikletinizin ışığını şarj etmek için de kullanabiliyorsunuz. USB çıkışı olan pil, taşınabilir şarj aleti olarak kullanılabiliyor. Eğer bisikletinizi uzun yollarda ya da şehir dışında kullanmayı seviyorsanız oldukça güzel bir imkan.

geoo2

Bisiklet kullanımı pek çok uzman tarafından hem sağlıklı hem de çevreci olması bakımından tavsiye ediliyor. Ancak gün içinde bisiklet kullanırsanız terleme ihtimaliniz çok yüksek olduğu için gün boyu terli kıyafetlerle gezmeniz gerekebilir. Ancak bisikletinizin tekerini GeoOrbital ile değiştirirseniz, yokuş çıkarken terlemeyi dert etmenize gerek kalmıyor. Gerekirse hiç yorulmadan seyahat edebiliyorsunuz.

Teker hem 26 inç hem de 600 cc bisikletler için iki farklı boyutta satışa sunuluyor. Tekerin boyutuna göre pilin boyutu ve kapasitesi de değişiyor. GeoOrbital’in dolgulu dış yüzeyi sayesinde teker patlaması problemi de ortadan kalkmış oluyor. En azından ön teker için. Bisikletçilerin neredeyse tüm problemlerini çözen bu tekerin fiyatı 950 dolar (yaklaşık 2 bin 750 lira) olarak belirlendi. Ancak şu anda sipariş verenler yüzde 27 indirimle 699 (2 bin 50 lira) dolara satın alabiliyorlar.

ABD'li girişimciler tarafından geliştirilen GeoOrbital adlı elektrikli teker sayesinde, sıradan bisikletler elektrikli bisiklete dönüşebiliyor. Tekerin 36V Panasonic pili ile hiç pedala basmadan 32 km boyunca seyahat edebiliyorsunuz. Pil ayrıca taşınabilir şarj aleti olarak kullanılabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği