Cyclotron bisiklet tanımını değiştirecek

Bugüne dek herhangi bir bisiklette kullanılmayan teknolojileri kullanan Cyclotron adlı bisiklet bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransız, Alman, Hollandalı ve Çinli girişimcilerin ABD’nin Los Angeles şehrinde bir araya gelerek geliştirdiği Cyclotron adlı bisiklet ‘geleceğin bisikleti’ olarak tanıtılıyor. Ünlü Tron filminde kullanılan motorlardan esinlenerek jantsız tekerlekler ve led ışıklarla tasarlanan Cyclotron daha önce herhangi bir bisiklette kullanılmamış pek çok teknolojiyi bünyesinde barındırıyor.

future

Cyclotron’un en önemli özelliklerinden birisi tüm parçalarının entegre şekilde iskeletin içinde bulunması. Ultra hafif karbon fiber iskelete sahip olan bisiklet bütünüyle tek parça halinde. Görünürde herhangi bir kablo, dişli ya da zincir bulunmuyor. Böylece kullanıcı sadece bisikleti kullanmaya odaklanabiliyor.

Akıllı telefon uygulamasıyla kontrol edilebilen bisiklet, sürücünün hızını algılayarak vitesi otomatik olarak değiştirebiliyor. Uygulama ayrıca gidilen mesafeyi ve yakılan kaloriyi de hesaplayabiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=bp96ypxXXBY

Tekerlek boşlukları taşıma için kullanılıyor

Cyclotron tekerlerin içindeki boşluğu taşıma amacıyla kullanarak bisikleti etkili bir taşıma aracına dönüştürüyor. Bu boşluklara sepet ve kutu benzeri hazneler yerleştirilerek alışveriş poşeti gibi küçük yükler kolaylıkla taşınabiliyor.

sepet

Bisiklet ayrıca çocuklu sürücüler için de etkili bir çözüm sunuyor. Arka tekerin iki yanına takılabilen tekerlekli çocuk koltukları, sürücünün çocuklarını da güvenle yanında götürebilmesine olanak sağlıyor.

wingman

Akıllı ışık sistemi

Işık sensörü sayesinde havanın ne kadar karanlık olduğunu algılayabilen Cyclotron buna göre bisikletin tekerleklerinde bulunan ışıkları ve lazerli şerit belirleyicileri çalıştırıyor. Bu ışıklar özellikle karanlıkta seyahat ederken sürücülerin görüşünün artmasına yardımcı oluyor.

light

Farklı sürüş yöntemleri

Bisikletin direksiyonunun yönü ve sele yüksekliği ayarlanarak konforlu ya da spor tarzda sürüş sağlanabiliyor. Ekstra ücret ödeyerek satın alınabilen motorlar da bisiklete entegre edilerek pedal çevirmeden seyahat edebilmeyi sağlıyor.

konforspor

Pedal çevrilerek kullanıldığında ise bisiklet harcanan enerjiyi bünyesindeki lityum iyon pillerde depoluyor. Bu piller daha sonra motoru çalıştırmak ya da akıllı telefonu şarj etmek için kullanılabiliyor.

Kickstarter üzerinden ön siparişe sunulan ve 50 bin avro toplamayı hedefleyen proje şimdiden 100 bin avronun üzerinde para topladı. Bisikletin otomatik vites ve otomatik sürüş özellikleri bulunmayan versiyonu kampanya üzerinden 1299 avroya satılıyor. Tüm özelliklerin dahil olduğu versiyonun fiyatı ise 2699 avroya kadar çıkabiliyor. 2017’nin Temmuz ayında teslim edilmesi planlanan ürün dünya üzerinde her noktaya gönderilebiliyor.

Kaynak: Kickstarter

image

Cyclotron adlı bisiklet tasarımı ve özellikleri açısından sıradan bisikletlerden çok daha farklı. Tamamıyla entegre yapısı sayesinde üzerinde hiçbir kablo ya da dişli bulunmayan bisikletin ışıklı ve jantsız tekerlekleri Tron filminde kullanılan motorları anımsatıyor. Bisikletin otomatik vites, taşıma yöntemleri ve farklı sürüş tarzları gibi özellikleri görülmeye değer. Kickstarter üzerinden 1,299 ila 2,699 avro arasında değişen fiyatlara satılan bisiklet alıcılara önümüzdeki yıl teslim edilecek.

1 Yorum

  • Bence cok pahali deil, eger bu bisiklet pazara cikara alabilirim. Cok etkilendim bisikletten.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği