Sürücüleri uyarmaya yarayan bisiklet lazeri

Bisiklet sürerken kendisini görmeyen sürücüleri uyarmak isteyen Emily Brooke, bisikletin 6 metre önüne görüntü yansıtan bir ışık geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yedi yıl önce Brighton Üniversitesinde ürün tasarımı eğitimi alan Emily Brooke bisikletiyle bir kamyonetin yanından gidiyordu. Kamyonet yavaş yavaş onun olduğu tarafa yanaşmaya başlayınca Brooke, sürücünün kendisini göremediğini anladı. O anda kendisini sürücüye gösterebilecek bir şeye sahip olmayı dilediğini söyleyen Brooke bugün bisiklet ışığı üreten Beryl şirketinin CEO’su. Şirketin ürettiği bisiklet ışıkları, bisikletin 6 metre ilerisine, bisiklet yolu genişliğinde ve bisiklet şeklinde bir görsel yansıtıyor.

Geçici bir bisiklet şeridi

Aracın yan kısmını çok rahat göremeyen sürücüleri uyarmak için hazırlanan bu ışık sayesinde bisikletliler geçici bir bisiklet şeridindeymiş gibi daha güvenli bir şekilde seyahat edebiliyorlar. Bisiklet ışığını ilk olarak Kickstarter üzerinden tanıtan ve topladığı fonlarla şirketini kuran Brooke şu anda ikinci nesil, daha güçlü ve daha net bisiklet ışıklarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Laserlight Core adı verilen yeni ışık bisikletlere kolayca takılıp çıkarılabiliyor.

Londra’da, şehrin ulaştırma idaresi tarafından yapılan bir pilot çalışmanın ardından, Beryl’in geliştirdiği ışıkların, sıradan bisiklet ışıklarına göre daha etkili olduğu görüldü. Sıradan bisiklet ışıklarının fark edilme oranı yüzde 65’ken yeni ışıklarda bu oran yüzde 97’ye kadar ulaştı. Otobüs şoförleri ışıklar sayesinde artık bisikletlileri daha rahat görebildiklerini söylerken bisikletlilerin yüzde 75’i de kendilerini daha güvende hissettiklerini belirtiyor. Bisikletler şu anda şehirdeki tüm paylaşımlı bisikletlerde kullanılıyor.

Diğer şehirlerde de çalışmalar sürüyor

Şirket ayrıca New York’ta CitiBike ile de bir pilot çalışma yürüttü ancak o çalışmanın sonuçları henüz açıklanmadı. Montreal’de Bixi adlı bisiklet paylaşım sistemiyle de çalışan şirket yakında İskoçya’da Glasgow şehrinin bisiklet paylaşım sistemindeki bisikletlere de ışık yerleştirecek.

Tabii ki bu ışıklar, bisikletlilerin tamamen ayrı bisiklet şeritlerine ihtiyaç duyduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ancak Brooke daha iyi ışıklarla ve bisikletlerin daha erişilebilir olmasıyla birlikte daha fazla insanı bisiklet kullanmaya ikna edebileceklerini düşünüyor.

Kaynak: FastCompany

Yedi yıl önce Brighton Üniversitesinde ürün tasarımı eğitimi alan Emily Brooke bisikletiyle bir kamyonetin yanından gidiyordu. Kamyonet yavaş yavaş onun olduğu tarafa yanaşmaya başlayınca Brooke, sürücünün kendisini göremediğini anladı. O anda kendisini sürücüye gösterebilecek bir şeye sahip olmayı dilediğini söyleyen Brooke bugün bisiklet ışığı üreten Beryl şirketinin CEO'su. Şirketin ürettiği bisiklet ışıkları, bisikletin 6 metre ilerisine, bisiklet yolu genişliğinde ve bisiklet şeklinde bir görsel yansıtıyor. Aracın yan kısmını çok rahat göremeyen sürücüleri uyarmak için hazırlanan bu ışık sayesinde bisikletliler geçici bir bisiklet şeridindeymiş gibi daha güvenli bir şekilde seyahat edebiliyorlar.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği