GM, Cadillac’ı elektrikli araç üreten bir markaya dönüştürüyor

General Motors, Tesla ve elektrikli otomobilleri piyasaya süren diğer üreticilerle rekabet edebilmek amacıyla Cadillac'ı elektrikli araç markasına dönüştürüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

General Motors, Tesla ve elektrikli otomobilleri piyasaya süren diğer markalarla rekabet edebilmek amacıyla Cadillac’ı elektrikli araç markasına dönüştürüyor.

Yatırımcı toplantısında yapılan açıklamada, şirketin yeni elektrikli araçlarının ilk modelini tanıtmak için planların çoktan başladığı duyuruldu. Bu yeni yapı, lüks segmentte Tesla’nın ve adet bazlı satışlarda Nissan’ın egemen olduğu elektrikli araç dünyasına yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor.

GM, bu esnek platformun çok çeşitli gövde stilleri sunacağını ve pil dahil olmak üzere en kritik bileşenlerinin tüm programlarda maksimum kullanılabilirlik için tasarlandığını açıkladı. Ayrıca pil sistemi araç ve müşteri ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir olacak.

Yatırımcı toplantısında yapılan duyuru, GM’in elektrikli araç yaklaşımındaki bir değişime işaret ediyor. Geçmişte, GM’in elektrikli araçları – tamamen elektrikli Bolt ve plug-in hibrit Volt Chevrolet markası altında satıldı. Bolt model elektrikli araç, en azından şimdilik, devam edecek gibi görünüyor (Bolt, GM’in bağlı kuruluşu olan GM Cruise tarafından otonom test aracı olarak da kullanılıyor). GM geçtiğimiz yıl Volt ve plug-in Cadillac CT6 üretimlerinin durdurulacağını açıklamıştı.

GM, son birkaç yıldır bir dönüşüm geçiriyor, Avrupa’daki Opel markası gibi pahalı, para kaybeden şirketlerini satıyor ve elektrik ile otonom araç teknolojisine daha fazla yatırım yapıyor. Yatırımcı toplantısında ayrıca geleneksel otomotiv sektöründe önümüzdeki dönemlerde yaşanacak değişim tekrar tekrar vurgulandı.

ABD pazarında beklenen gerilemeden korunmak için alınan aksiyonlar, GM’in yıllık serbest nakit akışını yaklaşık 6 milyar Dolar artıracak. Buna 4,5 milyar Dolar’lık maliyet indirimi ve 2020’ye kadar yıllık yaklaşık 1,5 milyar Dolar’lık düşük sermaye harcaması dahil. Ford, da geçen yıl benzer maliyet azaltma önlemleri almıştı.

GM bu kesintileri duyursa da, 2020 yılına kadar elektrikli ve otonom araç programlarına tahsis edilen mühendislik kaynaklarını iki katına çıkaracağını da söyledi.

Kaynak: Techcrunch

General Motors, Tesla ve elektrikli otomobilleri piyasaya süren diğer markalarla rekabet edebilmek amacıyla Cadillac'ı elektrikli araç markasına dönüştürüyor. Yatırımcı toplantısında yapılan açıklamada, şirketin yeni elektrikli araçlarının ilk modelini tanıtmak için planların çoktan başladığı duyuruldu. Bu yeni yapı, lüks segmentte Tesla'nın ve adet bazlı satışlarda Nissan’ın egemen olduğu elektrikli araç dünyasına yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği