Çin hükumeti elektrikli araçlardan anlık veri topluyor

Çin'deki elektrikli araçlar detaylı konum bilgilerini sürekli olarak devlete yolluyor. 200'den fazla araç üreticisinin bu düzenlemeye uyduğu belirtiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Erika Kinetz’in son raporuna göre, Çin’deki elektrikli araçlar detaylı konum bilgilerini sürekli olarak devlete yolluyor. Bu veriler Çin hükumetinin vatandaşlarını takip etme çalışmalarında Başkan Xi Jingping’in elini güçlendiriyor.

Raporda şu ifadelere yer verildi: “Aralarında Tesla, Volkswagen, BMW, Daimler, Ford, General Motors, Nissan, Mitsubishi gibi markaların bulunduğu 200’den fazla üretici konum bilgilerini ve düzinelerce diğer bilgiyi Çin hükumetinin desteklediği takip merkezlerine gönderiyor. Bu durum genellikle sürücülerin bilgisi dışında gerçekleşiyor.”

“Biz kanunları uyguluyoruz”

Otomobil üreticileri, yerel kanunlar neyse ona uyduklarını söylüyor ve bu uygulamanın sadece alternatif enerji kullanan araçlarda geçerli olduğunu belirtiyor.

Çinli yetkililer ise verilerin analiz amacıyla; kamu güvenliği, endüstriyel gelişme, altyapı planlama ve devlet desteği programlarında sahteciliği engellemek amacıyla toplandığını belirtiyor.

ABD, Japonya ya da Avrupa’da herhangi bir ülkede bu tarz gerçek zamanlı veriler toplanmıyor.

Kaynak: Axios

Erika Kinetz'in son raporuna göre, Çin'deki elektrikli araçlar detaylı konum bilgilerini sürekli olarak devlete yolluyor. Bu veriler Çin hükumetinin vatandaşlarını takip etme çalışmalarında Başkan Xi Jingping'in elini güçlendiriyor. Araç üreticileri yerel kanunlara uyduklarını söylerken hükumet de bu verilerin güvenlik, kalkınma, planlama ve sahteciliği önleme amacıyla kullanıldığını söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği