Çin’de genetiğiyle oynanmış bebek iddiası doğrulandı

Çin'de devlet müfettişleri, Çinli bilimci He Jiankui'nin iddia ettiği gibi dünyanın ilk genetiği değiştirilmiş bebeklerinin doğumunu sağladığını doğruladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’de devlete bağlı müfettişler, Çinli bilimci He Jiankui’nin iddia ettiği gibi dünyanın ilk genetiği değiştirilmiş bebeklerinin doğumunu sağladığını doğruladı. Müfettişler ayrıca genetiği değiştirilmiş bir embriyo ile ikinci bir hamileliğin de devam ettiğini belirtti.

Kasım ayında bilimci He Jiankui CRISPR/Cas9 gen düzenleme aracını kullanarak iki embriyonun genlerini değiştirdiğini açıkladığında uluslararası ilgiyi üzerine çekmişti. He, yaptığı değişiklikler sayesinde yeni doğan bebeklerin HIV virüsüne karşı korunacağını söylerken diğer bilimciler deneyin hatalı olduğunu ve bebeklerin gelecekte sağlık problemleri yaşama riski taşıdığını belirtmişti. He çalışmasının sonucunda doğan Lulu ve Nana adlı ikiz kızlar hakkındaki bilgileri Hong Kong’daki genetik konferansında paylaşmış ancak çalışmasına dair tüm verileri yayımlamamıştı. He ayrıca bu çalışma hakkında bir akademik makale de yazmadı. Hatta çalışmanın gerçekleştiğine dair kesin bir kanıt da bulunmuyor. Biyo-etik uzmanları, genetik uzmanları ve diğer Çinli bilimciler haberin ardından büyük tepki gösterdi.

Bilimcinin akıbeti bilinmiyor

Olayın ardından Çin’de He’nin kaybolduğu ya da ev hapsinde tutulduğuna dair iddialar ortaya çıkmaya başladı. Şimdi ise yapılan incelemelerin ardından Guangdong bölgesi yetkilileri genetiği değiştirilmiş embriyoların gerçekten yetiştirildiğini ve çocukların doğduğunu doğruladı. He’nin devletin koyduğu yasaklara uymayarak kendi adını duyurmak ve kazanç sağlamak amacıyla bu araştırmayı gerçekleştirdiği ifade edildi. Raporda bilimcinin bu çalışma için kendi kaynaklarını oluşturduğu, sahte etik inceleme raporları hazırladığı ve ciddi yaptırımlarla karşılaşacağı ifade edildi. He’nin araştırması Çin hükumeti tarafından geçtiğimiz yıl durdurulmuş ve araştırmacı Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesindeki işinden çıkarılmıştı. Lulu ve Nana tıbbi gözlem altında tutulacak.

He’nin ne gibi bir ceza alabileceği henüz bilinmiyor. İkinci hamilelikteki gen düzenlemesinin de HIV ile ilişkili olup olmadığına dair de bir bilgi paylaşılmadı. Devlet araştırmacının suçlu olduğunu söylese de uluslararası arenada Çin’in bu tür biyomedikal araştırmalar hakkındaki kanunları tartışma konusu oldu. Kasım ayında eski Sağlık Bakanı Yardımcısı Huang Jiefu ülkenin biyomedikal deneyleri gözlemleyecek bir organizasyon kurması gerektiğini savunmuştu. Öte yandan Pekin Üniversitesinden Wang Yue adlı bir sağlık hukuku araştırmacısı The New York Times’a yaptığı açıklamada, bu gibi durumlarda geleneksel yasal düzenlemelerin çok net olmaması ve cezaların hafif kalması sebebiyle Çin’in daha katı kurallar koyması gerektiğini savundu.

Kaynak: The Verge

Çin'de devlete bağlı müfettişler, Çinli bilimci He Jiankui'nin iddia ettiği gibi dünyanın ilk genetiği değiştirilmiş bebeklerinin doğumunu sağladığını doğruladı. Müfettişler ayrıca genetiği değiştirilmiş bir embriyo ile ikinci bir hamileliğin de devam ettiğini belirtti. Yapılan işlemin yasalara aykırı olduğunu ve bilimcinin bu araştırmayı gerçekleştirmek için sahte evraklar hazırladığını belirten yetkililer, He'nin büyük yaptırımlarla karşılaşacağını ifade etti. Ancak yasalarda biyomedikal araştırmalar hakkında net ifadeler yer almadığı için tam olarak ne gibi bir ceza verileceği bilinmiyor.

3 Yorum

  • İlk tüp bebek doğduğun da, herkes bebek için Yaratık/Frankenstein tabiri kullanıyordu ama 1-2 yıl sonra ise olağan bir şeymiş gibi tüp bebek için sıraya giren çiftlerle doluydu, bu da o duruma benziyor ama insanlık sevinmesi gerekirken halâ niye bu kadar çekiniyor?

  • Çok güzel gelişmeler.

    Bu araştırmaları dahada ilerletip, insanları güncel tüm hastalıklardan korunmuş ve sağlam bir bağışıklık ile doğmasını sağlamış olursunuz. Önemli olan bu gelişmelere kimlerin tepki vereceğidir. Etik tartışmalarını bir yere bırakırsak, muhtemel en güçlü iki taraf ilaç sektörü ve inanç sektörü olacaktır.

    Sanırım insanın evrimi, doğada diğer canlılardan farklı olarak, kendi elleriyle şekillendirdikleri, ya kusursuz bir canlı olma yolunda yada büyük bir hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır.

    Bugüne kadar dünyada yaptıklarımız ve gelişimimizin önünde hiçbir canlının duramamasını göz önüne aldığımızda, bu gezegende tasarladığımız seçilmiş, elit, en üst seviye mükemmel insan ile başka bir gezegende yaşayacağız. Tükettiğimiz bu dünyayı ise komada, 7 milyar sonraki güneş çarpışmasına bırakacağız.

    Gelecekteki Nuh’un gemisinde olmak ister miydiniz?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği