Genetiği değiştirilen Çinli bebekler erken ölebilir

Yeni bir araştırmaya göre genetiğiyle oynanmış bebeklerin ortalama yaşam süresine erişmeden ölme şansı yüzde 21 daha fazla.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli bilimci He Jiankui’nin ilk genetiğiyle oynanmış bebekleri dünyaya getirmesinden neredeyse yarım yıl sonra bilimciler, He’nin değiştirdiği genlerin insan sağlığını nasıl etkilediğini öğrenmek adına yüzlerce tıbbi kaydı incelemiş bulunuyor.

Jiankui’nin ekibi, ikiz bebeklerin (üçüncü bir bebek de bu yaz dünyaya gelecek),  CCR5 isimli genlerini HIV virüsüne karşı bağışıklık kazanacak şekilde değiştirmişti; fakat Nature Medicine isimli akademik dergide yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bu genoma sahip bebeklerin, ortalama yaşam süresine erişmeden ölme şansı yüzde 21 daha fazla.

HIV’a karşı korurken gribe savunmasız bırakıyor

UC Berkeley Üniversitesi’nde çalışan bilimciler, insan DNA’sı deposunda CCR5’in benzer değişkenlerini çalıştıkları araştırma sonucunda, HIV virüsüne karşı bağışıklık sağlayan genomun insanı aynı zamanda bazı tehlikeli grip türlerine ve West Nile virüsüne karşı savunmasız bıraktığını gördüler. Baş araştırmacı Rasmus Nielsen NPR’ye verdiği röportajda, “Yapılan gen değişikliğinin aslında erken ölüm şansını önemli ölçüde artırdığını gördük. Bu oldukça önemli. Bu kadar büyük bir etki beklemiyorduk’’ dedi.

Harvard Tıp Fakültesi dekanı George Daley ise “Bu aslında bir alçakgönüllülük dersi’’ dedi “Bir gen hakkında her şeyi bildiğimizi düşündüğümüz bir anda, bizi koruyacağını düşündüğümüz aynı genin kocaman bir soruna yol açtığını görüyoruz’’ dedi.

Kaynak: Futurism

Çinli bilimci He Jiankui’nin ilk genetiğiyle oynanmış bebekleri dünyaya getirmesinden neredeyse yarım yıl sonra bilimciler, He’nin değiştirdiği genlerin daha erken ölümlere yol açabileceğini söylüyor. Jiankui'nin ekibi, bebeklerin  CCR5 isimli genlerini HIV virüsüne karşı bağışıklık kazanacak şekilde değiştirmişti; fakat Nature Medicine isimli akademik dergide yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bu genoma sahip kişilerin, ortalama yaşam süresine erişmeden ölme şansı yüzde 21 daha fazla, zira HIV virüsüne karşı bağışıklık sağlayan genomun, insanı aynı zamanda bazı tehlikeli grip türlerine ve West Nile virüsüne karşı savunmasız bıraktığı ortaya çıktı. 

 

Jiankui'nin ekibi, ikiz bebeklerin (üçüncü bir bebek de bu yaz dünyaya gelecek),  CCR5 isimli genlerini HIV virüsüne karşı bağışıklık kazanacak şekilde değiştirmişti; fakat Nature Medicine isimli akademik dergide yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bu genoma sahip kişilerin, ortalama yaşam süresine erişmeden ölme şansı yüzde 21 daha fazla.

2 Yorum

  • Artık genetiği değiştirilmiş bebekler birer denek sayılır, bunu fırsat kabul edip şimdiden iyi/kötü peşin hüküm yerine, sonuçlarını görmek için yıllarca periyodik olarak gözlem/inceleme altında sonuçlarını beklemek lazım. Genetiği değiştirilen insanlar da iyi/kötü nasıl sonuçlar elde edildiğini o zaman göreceğiz.

  • İnsanın yaratılışına aykırı yapılan her hareket, karşılığında mutlaka daha büyük ve bilinemeyen pek çok sorunla birlikte insanların karşısına çıkacaktır. Bilim insanlarının ve bazı çok tehlikeli düşüncelere sahip insanların ortaya mükemmel insan,mükemmel asker gibi bazı oluşumları ortaya çıkarmak istekleri vardır. İstenilen tüm bu özelliklere rağmen bilinmeyen bir durum olarak, insanın değiştirilen her özelliği bizim gördüğümüz ya da göremediğimiz fakat bizi insan yapan özellikleri teker teker, yavaş yavaş bizim elimizden söküp alacaktır.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği