Çin, sosyal medya sohbetlerini de şekillendirme peşinde

Çin Basın Yayın Radyo Film ve Televizyon İdaresi; Çinli yayıncılara, ülkeyi ya da hükumeti kötü gösteren sesli ve görsel içerikleri kaldırmalarını bildirdi.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’de bir internet işletmesi yönetmek artık daha da zor hale geliyor. Çin Basın Yayın Radyo Film ve Televizyon İdaresi; aralarında sosyal medya platformu Weibo, video platformu Acfun ve medya şirketi Ifeng’in de bulunduğu Çinli yayıncılara, ülkeyi ya da hükumeti kötü gösteren sesli ve görsel içerikleri kaldırmalarını bildirdi. Kararın gerekçesi bu yayınların yerel kanunlara aykırı olması.

Açıklama şu şekilde: “Hizmet sağlayıcılar, ulusal kanunlara uymayan ve halkla ilişkiler alanında olumsuz tartışmalara sebep olan çok fazla içerik yayınlamaktadır. Ajansımız tüm ilgili yetkilileri konu hakkında bilgilendirmiştir ve bu programların kaldırılarak durumun düzeltilmesi için gerekli işlemleri gerçekleştirecektir.”

Basın özgürlüğünde son sıralarda

Çin, internet ve medya üzerindeki ağır kontrolleri ile biliniyor. Ülke, 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 176. sırada. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Sınır Tanımayan Gazeteciler platformu tarafından bir ‘basın özgürlüğü ve internet düşmanı’ olarak tanımlanıyor. İnternette yayınlanan içerikleri kısıtlayan açıklama, bir aydan kısa bir süre önce işleme giren ve hükumete daha fazla kontrol sunan düzenlemenin ardından geldi.

Acfun ve Weibo, resmi Weibo hesaplarından yaptıkları duyuruda kendilerine gelen talebi uygulayacaklarını ve kendi platformlarında içerik yönetimini sıkılaştıracaklarını açıkladı. Gönderide Weibo, sadece hükumetten lisans alan kişilerin sesli ve görsel içerik yayınlamasına izin verileceğini belirtti.

Kaynak: CNet

Çin’de bir internet işletmesi yönetmek artık daha da zor hale geliyor. Çin Basın Yayın Radyo Film ve Televizyon İdaresi; aralarında sosyal medya platformu Weibo, video platformu Acfun ve medya şirketi Ifeng’in de bulunduğu Çinli yayıncılara, ülkeyi ya da hükumeti kötü gösteren sesli ve görsel içerikleri kaldırmalarını bildirdi. Kararın gerekçesi bu yayınların yerel kanunlara aykırı olması.Bir yanıt

Yorumunuz: