Teknolojinin 4 tekerlekli formu: Cadillac CT6

Cadillac'ın yeni modeli CT6, içindeki teknolojik aksamıyla şirketin şu ana kadar piyasaya sürdüğü en teknolojik otomobil olarak öne çıkıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cadillac’ın en yeni aracı CT6 pek çok yüksek teknoloji özelliği ile donatıldı. Bu araç Cadillac’ın şimdiye kadar ürettiği en teknolojik otomobil. Aracın 2017 CT6 Platinum modelinde öne çıkan bazı önemli özellikler bulunuyor.

Kamera sistemi

CT6, yedi adet dış kamera ile donatıldı. Bu kameralar, aracı şeritte tutma ve gece görüşü gibi farklı güvenlik ve rahatlık fonksiyonlarını çalıştırmak için kullanılıyor. Ayrıca CT6 sürücüleri, bu kameraların dört tanesini güvenlik kamerası olarak da kullanılabiliyor. Araç park halindeyken birisi araca müdahale etmeye çalışırsa kameralar otomatik olarak kayda başlıyor. Bu kayıt sağladığı 360 derece görüş sayesinde araçta oluşabilecek herhangi bir hasarın sebebinin belirlenebilmesinde önemli rol oynuyor. Cadillac CT6 şu anda piyasadaki araçlar arasında çevre görüşüyle kayıt yapabilen tek araç.

a-360-degree-recording-system-lets-you-to-film-everything-around-the-car-when-parked-for-extra-security

Kameralar ayrıca aracın arkasında olan biteni gözlemlemek için de kullanılabiliyor. Arka kameralardan gelen görüntüler dikiz aynasının üzerinden canlı olarak görülebiliyor. Bu da tamamen dijital bir dikiz aynası görevi görüyor. Bu özellik de şu anda başka bir araçta bulunmuyor ancak General Motors’un bu ay piyasaya çıkacak yeni elektrikli aracı Chevrolet Bolt’ta da bu özellik bulunacak.

onstar-connectivity-keep-you-online-wherever-you-may-go

Multimedya deneyimi

Ortadaki bölmenin altında küçük bir HDMI portu bulunuyor. Buraya herhangi bir medya oynatım cihazı takılabiliyor. Bu küçük bir özellik gibi görünebilir ancak garip bir şekilde çoğu otomobil üreticisi bu özelliği sunmuyor. Arka koltuklardaki çoğu eğlence sistemleri sadece DVD oynatıyor.

CT6’da Chromecast, Roku, Amazon Fire TV Stick ya da Apple TV cihazları kullanılarak Netflix, Hulu ya da Youtube üzerinden dilediğiniz içeriği izleyebiliyorsunuz. Ya da akıllı telefon veya tabletinizi de eğlence sistemine bağlayabiliyorsunuz. HDMI portunun hemen yanında bir USB bağlantısı da bulunuyor. Böylece aynı anda cihazınızı da şarj edebilirsiniz.

a-hdmi-port-in-the-rear-lets-passengers-connect-a-google-chrome-stick-or-roku-so-that-they-can-stream-their-favorite-content-straight-from-their-smartphone-or-tablet

Bunun yanı sıra, CT6, 4G bağlantı desteği sunduğu için yüklenme süreleri konusunda da sıkıntı yaşamanıza gerek kalmayacak. Son olarak, DVD ya da flaş bellek üzerinden de içerik izlemek mümkün.

Kızılötesi sensörler

Cadillac CT6’nın kızılötesi sensörleri, karanlık ortamlarda sürücüyü yayalara ya da yola çıkabilecek büyük hayvanlara karşı uyarıyor. Bu özellik de şu anda sadece birkaç lüks otomobilde kullanılıyor. Ancak CT6’nın sistemi, ön panele aktardığı kızılötesi görüntüyle sürücüyü tam olarak neyle karşı karşıya olduğu konusunda bilgilendirerek diğer sistemlere göre bir adım öne çıkıyor.

it-even-has-a-night-vision-feature-that-detects-objects-you-may-not-be-able-to-with-your-own-eyes

Aracın içinde bulunan General Motors OnStar abonelik servisi ile 4G bağlantı sağlanıyor. Bu bağlantıya aynı anda 7 cihaz bağlanabiliyor. Ayrıca bu bağlantı hizmeti, kaza durumunda da acil servise haber veriyor.

CT6’nın fiyatının 53 bin 500 dolar olacağı, Platinum modelinin ise 83 bin 500 dolara satılacağı belirtiliyor.

Kaynak: Business Insider

Cadillac, CT6 modeliyle müşterilerine gerçek konfor ve lüksü yaşatmak için teknolojinin tüm imkanlarından faydalandı. Aracı kameralarla donatan Cadillac böylece hem sürüş sırasında daha fazla görüş ve konfor hem de araç park halindeyken daha fazla güvenlik sunuyor. Multimedya özellikleriyle arka koltuktaki yolculara da çok az otomobilde bulunan bir eğlence deneyimi sunan araç, kızılötesi sensörleri sayesinde sürüş güvenliğini en üst seviyeye çıkarıyor.

1 Yorum

  • Fakat o iğrenç arayüz nedir! Bu arada kaza durumunda acil servise haber verme özelliği bir çok üst segment alman aracında mevcut.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği