Haftanın Özeti: 118

23 – 29 Ocak 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Dijitalleşen dünyada zirveye bayrağı Danimarka sapladı. Cuma günü açıklanan planlara göre Danimarka Apple, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleriyle iletişim kurmak ve yönetmek amacıyla bir Dijital Büyükelçi atamaya karar verdi. Bu uygulama dünyada bir ilk. Dijital büyükelçilik, teknoloji şirketlerinin ülkeye daha fazla yatırım yapması için bir lobi çalışması görevi de görüyor.

ABD Başkanı Donald Trump bu hafta göreve büyük bir protesto eylemi eşliğinde başladı. ABD’nin Başkenti Washington D.C. başta olmak üzere birçok ülkede Trump’ın politikalarına karşı sesini yükselten bir ‘kadın yürüyüşü’ gerçekleştirildi. Kadın Yürüyüşü’ne (Women’s March) sadece Washington D.C.’de 500 binden fazla kişinin katıldığı söyleniyor.

Mega Yat ve Özel Uçak Tasarımcısı Bruce Makowsky, bu alanlarda pek çok farklı tasarımını 50 milyon ila 500 milyon Dolar arasında fiyatlarla sattıktan sonra lüks bir ev yapmaya karar verdi. Los Angeles’ın platin üçgeni olarak bilinen bölgesinde, Bel Air tepelerinde inşa edilen ev sanat eserleriyle dolu. Konutta bowling salonu, golf sahası, langırt odası, sinema salonu gibi birçok ‘keyifli vakit geçirme ortamı’ yer alılrken, 270 derecelik şehir manzarası, spor salonu ve masaj odasıyla da rahatlamayı sağlıyor. Fiyatı ise dudak uçuklatacak cinsten: 250 milyon Dolar. Aşağıdaki videosu biraz da olsa fikir verecektir.

‘Paranın üstüne yatma’ deyimi bu hafta tam anlamıyla gerçeğe dönüştü. Emniyet güçleri ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir yatağın içine gizlenmiş 20 milyon Dolar nakit para ele geçirdi. Bulunan paranın VoIP servisi sağladığını iddia eden TelexFree şirketiyle ilgili ve yaklaşık 1 milyar Dolarlık bir kara para aklama operasyonunun parçası olduğu düşünülüyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Beden parçalarından ilham alan Nadja Buttendorf ‘tuhaf’ kelimesinin hakkını veriyor[/inlinetweet] Birebir boyutlarda parmak şeklinde yüzük ve kulak şeklinde küpe mücevher gibi takılara imza atan Berlinli tasarımcının sloganı da ürünleri kadar entereasn: ‘Mücevher, uzaylılar için önemlidir’.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Avustralya pasaportlara veda etmeye hazırlanıyor.[/inlinetweet] 2020’de yürürlüğe girmesi düşünülen yeni sistemde yolcular yüz tanıma ve parmak izi taraması yapacak elektronik gişelerde ülkeye kendi kendilerine giriş yapacak.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]ABD Hava Kuvvetleri, 930 bin CIA belgesinin gizliliğini kaldırdı.[/inlinetweet] Böylece, yaklaşık 930 bin belgeden oluşan koleksiyon herkesin erişimine açıldı. Bu belgeler arasında Hava Kuvvetleri’nin UFO tespit etmesi durumunda yapacaklarını içeren protokol de bulunuyor.

31 Primatolog, insan faaliyetleri sebebiyle primatların kitlesel yok oluşuna tanık olabileceğimiz konusunda uyarı yayınladı. Buna göre primat türlerinin yüzde 60’ı soy tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya. Yüzde 75’ininse nüfus sayısında düşüş gözleniyor. Yaşam alanlarının tahribi, avlanmaları ve insanların iklim değişikliğine olan etkileri devam ederse, hayvanlar aleminde en yakın akrabamız olan primatlar önümüzdeki 25 ila 50 yıl içerisinde yok olacak.

NASA ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin 1880’den beri tuttuğu kayıtlar ışığında 2016, dünyadaki en yüksek yüzey sıcaklıklığının yaşandığı yıl oldu Verilere göre geçtiğimiz yıl küresel ortalama yüzey sıcaklıklarının art arda rekor kırdığı üçüncü sene oldu. Aşağıdaki videoda 1800’den geçtiğimiz yıla kadar küresel ısınmanın süreçlerini 20 saniyede gözlemleyebilirsiniz.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin, ülkenin kurak kuzeydoğu bölgesinde yağmur yağdırmayı amaçlayan programa 168 milyon Dolar harcıyor. Bulut tohumlama benzeri hava kontrolü çalışmalarına aşina olan Çin için dahi bu en büyük bütçeli girişim. Hedef 3 yıllık program sonunda bölgenin yüzde 10’unda yağış artışına ulaşabilmek.


Her yıl Uluslararası Şeffaflık Örgütü (TI) tarafından yayınlanan Yolsuzluk Algı Endeksi‘ne göre dünya nüfusunun yüzde 85’i yozlaşmış hükümetlerin himayesi altında yaşıyor. Sadece iki ülkenin (Danimarka ve Yeni Zelanda) 100 üzerinden 90 alabildiği raporda ülkelerin ortalama notu 43 oldu. Türkiye ise 41 puanla ortalamanın hemen altında.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği