Dünyanın yüzde 85’i yolsuzluk batağında

Transparency International’ın her ülkedeki yolsuzluğu göz önünde bulundurarak ülkelere not verdiği listesinde ülkelerin durumu kötüye gidiyor.

Yayın tarihi:

Kategori:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yolsuzluk dünyanın çoğu ülkesinde önemli bir problem. Transparency International adlı örgüt, yolsuzluğu ‘güven sonucu verilen gücün özel kazanç elde etmek için kullanılması’ şeklinde tanımlıyor. Pek çok farklı kuruluştan aldığı bilgilerle, her ülkedeki yolsuzluk seviyesini ölçen kuruluş, ülkelere 0 ile 100 arasında not veriyor. 2016 için açıklanan notlar ise hiç iç açıcı değil.

Geçer not alan ülkeler çok az

Sadece iki ülkenin (Danimarka ve Yeni Zelanda) 100 üzerinden 90 aldığı araştırmada ülkelerin ortalama notu 43 olarak belirlendi. Türkiye ise 41 puanla ortalamanın hemen altında. Bu notları yorumlarken göz önünde bulundurulması gereken nokta ise bir ülkedeki yolsuzluk oranının o ülkede elinde güç bulundurmayan herkesi olumsuz etkilediği gerçeği. Bu sebeple, bir lise öğrencisi için 100 üzerinden 50 almak, geçer not olarak sayılabilir ancak ülkenin kaderine etki eden konularda beklentileri daha yüksek tutmak gerekiyor.

Listedeki sıralamaların ise çok fazla önemi yok. Yolsuzluk notu düşük olan bir ülke, sırf diğer ülkeler daha kötü durumda diye üst sıralarda görülebilir. Bu durum o ülkede her şeyin iyi gittiği anlamına gelmiyor. Örneğin 176 ülke arasında 22. sırada bulunan Fransa, sıralama bakımından iyi ülkeler arasında gibi görünse de aldığı sadece 69 puan ülkenin durumunun çok da iç açıcı olmadığını gösteriyor.

Yüzde 85 yolsuzlukla yaşıyor

Ülkelerin nüfusunu göz önünde bulundurduğumuzda ise karşımıza daha vahim bir durum çıkıyor. Çin ve Hindistan gibi yüksek nüfuslu ülkelerin aldığı düşük notlarla birlikte, şu anda dünya nüfusunun yüzde 85’i yolsuzluk notu 50’nin altında olan ülkelerde yaşıyor. Bu durum yakın zamanda düzelecek gibi de görünmüyor. Yolsuzluğun çok olduğu ülkelerde demokratik oylamalarda usulsüzlükler yapılması bu ülkelerde yolsuzluk yapan kişilerin tekrar tekrar seçilmesine sebep olurken, adalet sisteminde parası olanların sürekli kazanması ile birlikte güçsüzler daha güçsüz, güçlüler de daha güçlü hale geliyor. Bu uçurum her geçen gün daha da açılıyor.

2016’da yolsuzluk notunda gelişme olan ülke sayısı da gerileme olan ülke sayısına göre daha az. Türkiye de notu yıllar içinde gerileyen ülkeler arasında. 2012’den 2016’ya kadar Türkiye’nin yolsuzluk notu sırasıyla 49, 50, 45, 42, 41 olarak belirlendi. Araştırma sonuçlarına Transparency International sitesinden ulaşmak mümkün.

Kaynak: New Atlas

Transparency International adlı örgüt, yolsuzluğu ‘güven sonucu verilen gücün özel kazanç elde etmek için kullanılması’ şeklinde tanımlıyor. Pek çok farklı kuruluştan aldığı bilgilerle, her ülkedeki yolsuzluk seviyesini ölçen kuruluş, ülkelere 0 ile 100 arasında not veriyor. 2016 için açıklanan notlar ise hiç iç açıcı değil. Sadece iki ülkenin (Danimarka ve Yeni Zelanda) 100 üzerinden 90 aldığı araştırmada ülkelerin ortalama notu 43 olarak belirlendi. Türkiye ise 41 puanla ortalamanın hemen altında.3 yanıt

  1. Beni Adem avatarı

    Yolsuzluk skorları değerlendirme kriterini de belirtirseniz daha güzel olacağı kanatindefyim

Yorumunuz: