Blok zinciriyle yolsuzluk mücadelesi

Devlet varlıklarının açık artırmayla satışı işlemini şeffaflaştırmak isteyen Ukrayna, bu işlemler için blok zinciri teknolojisini kullanan ilk ülke olacak.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Blok zinciri genellikle sanal para birimleri ile ilişkilendirilse de aslında bu teknoloji çok geniş kullanım alanlarına sahip. Özellikle şeffaflık bu sistemin en önemli değerlerinden birisi. Blok zincirleri tüm değişimleri, tüm bilgisayarlarda eş zamanlı olarak halka açık cüzdanlarda kaydettiği için hızlı bir şekilde çalışabiliyor. Bu sistemler hem manipülasyona karşı oldukça dirençli hem de herhangi bir şüpheli etkinliğin gizlenmesi mümkün değil.

Görünüşe göre Ukrayna bu potansiyeli fark etmekle kalmayıp dünyadaki ilk blok zinciriyle entegre hükumet yapısını kurmaya hazırlanıyor. 7 Temmuz’da Odessa’da gerçekleştirilen Blockchain Incredible Party (BIP001) etkinliğinde Ukrayna Ekonomi Bakanı Alexander Danilyuk ülkenin kamu yönetimi sektörünü daha etkin ve daha şeffaf bir hale getirmek için blok zinciri tabanlı bir sistem kurma planlarını açıkladı.

Bakan ayrıca bakanlığının devlet mallarının satılması için blok zinciri tabanlı açık artırma sistemi Auction 3.0‘ı kullanıma sokacaklarını da belirtti. Danilyuk “Ukrayna’nın dünyada devlet varlıklarını satmak için blok zinciri kullanan ilk ülke olmasını istiyoruz. Böylece varlıklar şeffaf bir şekilde ve en yüksek parayı veren kişiye satılabilir. Bu da yolsuzluğun önünün kesilmesine olanak sağlar. Blok zincirinin bize bu fırsatları sunduğuna inanıyorum. Bu sebeple, Gürcistan İnovasyon ve Kalkınma Kurumu ile iş birliği halinde yapılan Auction 3.0 projesini destekliyorum” şeklinde konuştu.

Görev blok zincirinde

Bu aktarımları blok zinciri sistemine taşımak, kamu kuruluşlarının tamamen özelleştirilmesi alanında hem güvenlik hem de şeffaflık konularına çözüm olabilir. Ayrıca etkili açık artırma mekanizmalarının bulunmaması sorunu da böylece ortadan kalkacaktır. “Pek çok varlığı bulunan tasarruf sigorta fonu konusunda önemli bir problemimiz var” diyen Danilyuk “Bu varlıkların şeffaf olmayan yöntemlerle satılabileceğine dair şüpheler mevcut. Peki çözüm nedir? Ben Auction 3.0 yönteminin bu problemi hızlı ve şeffaf bir şekilde çözebileceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Bunun dışında Danilyuk Ukrayna’nın burada durmayacağını da dile getirdi. Merkez Bankası’nı da bu sisteme dahil etmek istediklerini belirterek “Bu sadece bir başlangıç. Elimizde ülkedeki özelleştirme yaklaşımını ve genel olarak devler varlıklarının satışını tamamen değiştirmek için bir fırsat var. Bu ülkeyi değiştirmek için bir şans.” şeklinde konuştu.

blockchain-technology-bitcoin-contacts

Ukrayna Ekonomi Bakanı Alexander Danilyuk tarafından yapılan açıklamada devletin sahip olduğu varlıkları satılması ve özelleştirme işlemleri için blok zinciri tabanlı Auction 3.0 adlı açık artırma uygulamasının kullanılacağı belirtildi. Danilyuk bu uygulamanın bir başlangıç olduğunu ve devlet işlemlerinin daha hızlı ve şeffaf bir şekilde yönetilebilmesi adına blok zincirinin farklı alanlarda da uygulanmasının planlandığını ifade etti.Yorumunuz: