Dünyanın ilk dijital elçisi

Danimarka; Apple, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleriyle ilişki kurmak amacıyla bir dijital büyükelçi atamaya karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya dijitalleşirken Danimarka da bu akıma ayak uydurmaya karar verdi. Cuma günü açıklanan planlara göre Danimarka; Apple, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleriyle ilişki kurmak amacıyla bir dijital büyükelçi atamaya karar verdi. Bu uygulama dünyada bir ilk olacak.

Danimarka Dış İşleri Bakanı Anders Samuelsen “Büyük şirketler Danimarka’yı diğer ülkeler kadar etkiliyor. Bu şirketler yeni bir tür ülke gibi hareket ediyorlar ve bununla yüzleşmemiz gerek.” şeklinde konuştu.

Samuelsen aslında haksız değil. Dünyanın en büyük şirketleri şu anda pek çok ülkeden daha fazla gelir elde ediyor ve daha fazla uluslararası etkinliğe sahip. Daha önce de Foreign Policy, Yılın Diplomatı ödülünü Google’dan Eric Schmidt’e vererek şirketleri ülke gibi görme konusunda bir adım atmıştı.

Yeni büyükelçilik ABD’de Washington dışında yeni bir diplomatik hat oluşturacak. Donald Trump yönetiminde ABD-Avrupa ilişkilerinin gerilme potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, yeni bir büyükelçilik fikri başlı başına oldukça faydalı bir fikir olabilir.

Yatırım için lobi çalışması

Ayrıca yeni büyükelçilik dijital işletmelerin Danimarka’ya yatırım yapması için de bir lobi çalışması niteliği taşıyor. Danimarka Facebook ve Apple’ın ülkede çok büyük veri merkezleri açması için anlaşma sağlayarak bu alanda zaten bazı başarılar elde etmişti. Bu yatırımlar ülkeye iş imkanı ve nakit para olarak geri dönecek.

Ancak Samuelsen, Danimarka’nın geleneksel büyükelçiliklerini yakın bir zamanda kapatmayacağını da sözlerine ekliyor. Samuelsen “Diğer ülkelerle kurduğumuz ilişkiler konusunda eski düşünce tarzımızı korumaya devam edeceğiz. Ancak bizi etkileyen bazı şirketlerle daha yakın ilişkiler kurmamız gerektiğini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu. Sonuçta Google ve Apple istediği her şeyi sayın alabilse de bir ulusal bağımsızlık elde edemiyor. Şimdilik.

Kaynak: Foreign Policy

Dünya dijitalleşirken Danimarka da bu akıma ayak uydurmaya karar verdi. Cuma günü açıklanan planlara göre Danimarka; Apple, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleriyle ilişki kurmak amacıyla bir dijital büyükelçi atamaya karar verdi. Bu uygulama dünyada bir ilk olacak. Danimarka Dış İşleri Bakanı Anders Samuelsen "Büyük şirketler Danimarka'yı diğer ülkeler kadar etkiliyor. Bu şirketler yeni bir tür ülke gibi hareket ediyorlar ve bununla yüzleşmemiz gerek." şeklinde konuştu. Dijital büyükelçilik, teknoloji şirketlerinin ülkeye daha fazla yatırım yapması için bir lobi çalışması görevi de görüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği