Haftanın Özeti: 118

23 – 29 Ocak 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

George Orwell’ın en önemli romanlarından 1984, alışveriş sitesi Amazon’un en çok satanlar listesinde zirveye yerleşti. İlk baskısı 1949 yılında yapılmış ve en ünlü distopya romanlarından 1984’ün karşılaştığı bu talebin insanlığın gelecek kaygısını yansıttığı düşünülüyor. Ancak daha önemli bir sebep, ABD Başkanı Donald Trump’ın yalanlarının Danışmanı Kellyanne Conway tarafından ‘alternatif gerçekler‘ olarak savunması.

Yazarlarından Dinle okuyucuları yeni ve eski bir çok yazarla bir araya getirmeyi hedefleyen bir site. Kısa videolar aracılığıyla kitaplarının hikayelerini ilk ağızdan duymamızı sağlayan yapıda Metin Uca’dan, Bilge Öztoplu’ya, Levent Üzümcü’den Sunay Akın’a bir çok farklı türden yazarın röportajı mevcut.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Abonelik tabanlı müzik aktarım servisi Tidal’ın kullanıcı rakamlarını şişirdiği iddia ediliyor.[/inlinetweet] Geçtiğimiz yıllarda iyi bir reklam kampanyasıyla piyasaya çıkan platform 3 milyondan fazla abonesi olduğunu ve bu kişilerin yarısının Tidal’a aylık 20 Dolar’dan fazla ödediğini iddia ediyor ama Norveçli Dagens Naeringsliv gazetesinin yaptığı araştırmaya göre bu koca bir yalan.

Bu yıl 89.su yapılacak olan Akademi Ödülleri’nin adayları açıklandı. Damien Chazelle’in son filmi La La Land 13 dalda adaylığıyla damga vururken, Florence Foster Jenkins adlı biyografik filmle ‘En İyi Kadın Oyuncu’ adayı olan ünlü oyuncu Meryl Streep ise 20. Oscar adaylığıyla dikkat çekiyor. 26 Şubat’ta Dolby Theatre’de gerçekleşecek olan etkinliğin bu yılki ev sahibi ABD’li Komedyen ve Sunucu Jimmy Kimmel olacak.

Dizileri kadar orijinal filmleriyle de izleyicilerin beğenisini toplayan çevrimiçi yayın portalı Netflix son filmi the Discovery’nin fragmanını yayınladı. 31 Mart’ta Netflix üzerinden yayınlanacak olan the Discovery, ölümden sonra hayatın bilimsel olarak kanıtlanmış olduğu bir dünyada başlayan ilginç bir aşk hikayesini konu ediyor. Jason Segel, Rooney Mara ve Robert Redford’un başrollerini paylaştığı the Discovery, Sundance 2017 özel seçkisinde de bulunuyor.

Information is Beautiful isimli veri ve bilgi grafikleri sunan site, son on yıl içinde yapılan yaklaşık 1.200 büyük Hollywood filminin verilerini görselleştirdi. Kullanıcılarla paylaşılan görselde her yıl kendi içinde değerlendirebilirken, filmleri türü ya da senaryo tipine göre inceleyebilmeniz mümkün.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Aralık ayında vizyona girecek Star Wars filminin ismi belli oldu: The Last Jedi.[/inlinetweet] Asıl hikayeye bağlı olacak olan Episode VIII’in adı ve logosu internette çılgın teorilerin üremesine sebep oldu. İkonik Star Wars logosunun kırmızı olması ve ‘Last Jedi’ın kim olacağı sorusu bile hayranlarını heyecanlandırmaya yetiyor.

Paul Phoenix adlı Youtube kullanıcısı Arnold Schwarzenegger’in neredeyse tüm filmlerinden topladığı sahnelerle 22 dakikalık bir video yayınladı. Sporcu ve siyasetçi kimliğinden ziyade aksiyon ve komedi filmlerinden hatırladığımız Schwarzenegger ikonik konuşma stili ve tavırlarıyla sizlerle.

Çoğumuz onlarla büyüdük. Hala da kanalları gezerken denk gelince kaçıncı tekrar olursa olsun kendini izletmeyi başarıyolar. Türk sinemasının en güzidelerinden 5 tanesini sizin için seçtik. Tamamen yasal ve ücretsiz. Tıklayın, izleyin.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz. Hepinize iyi haftalar!

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...