ABD Ordusu eğitimlerde robotları hedef almaya başladı

Marathon Targets adlı girişimin geliştirdiği silahsız otonom robotlar, ABD Ordusu tarafından gerçek mermili eğitimlerde kullanılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Terminatör serisinde gördüğümüz distopik gelecekte robotlar insanlara karşı ayaklandığı için insanlar robotlara karşı savaşıyordu. Bugün ABD Ordusu’nun yaptığı çalışmaları görünce böyle bir geleceği hayal etmek zor değil. Neyse ki bu çalışmalarda ateş eden taraf robotlar değil insanlar.

Marathon Targets adlı girişimin, Sydney Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma üzerine geliştirdiği silahsız robotlar ABD Ordusu tarafından gerçek mermili eğitimlerde kullanılıyor. Nesiller boyu basit bir mekanizmayla aniden yerinden çıkan hedefler üzerinde atıcılık yeteneğini geliştirmeye çalışan askerler artık hareketli robotları hedef alıyor.

İnsan gibi hareket ediyorlar

Robotlar aslında üzerinde insan şeklinde hedefler bulunan otonom araçlardan ibaret. Farklı düzenlemelerle bu robotlar farklı şekillerde hareket edebiliyor. Marathon Targets’ın ABD Operasyon Müdürü Ralph Petroff “Mesela robotların yolda karşıdan karşıya geçer gibi sağdan sola ya da soldan sağa hareket ettiği çok basit bir senaryodan, her bir robotun agresiflik ve kendine güven seviyesinin ayarlanabildiği daha karmaşık senaryolara kadar pek çok farklı durum hazırlanabiliyor. Mesela öyle bir senaryo hazırlamışsanız, bir robot vurulduğunda diğer robotlar onun yardımına koşmak için o bölgeye doğu ilerliyor. Bu sırada arkadaşlarına yardım etmeye çalışabilirler ya da size saldırabilirler” diyor.

Robotlar herhangi bir şekilde silahlandırılmış değil. Petroff şirketlerinin gerçek saldırgan savaş araçları üretme konusunda herhangi bir çalışması olmadığını dile getiriyor. Ancak bu robotların gelecekte gerçek savaş alanında hareketli kalkan ya da taşıma amaçlı olarak kullanılması söz konusu olabilir.

Avustralya ordusu tarafından daha önce eğitimlerde kullanılan bu robotlar şimdi de ABD güçleri tarafından deneniyor. Yapılan bir teste göre, robotlarla çalışan askerlerin isabet yeteneğinin 24 saatten kısa bir sürede iki katından daha fazla geliştiği görüldü.

Kolayca yenilenebiliyorlar

Robotlar üzerinde çok fazla zırh taşıyor ve standart hafif makineli bir tüfekten gelecek mermilere karşı bile dayanıklılar. Eğitim alanında zarar görmeleri halinde hızlıca düzeltilebiliyorlar. Mesela Wi-Fi antenleri bir Dolar’dan daha ucuza değiştirilebiliyor. Hatta robotların üzerine yerleştirilen hedef mankenler birkaç bin mermiye dayanabiliyor ve düşük bir maliyetle değiştirilebiliyor.

LIDAR teknolojisi, çarpışma algılama sistemleri ve konum belirleme teknolojileri sayesinde robotlar bugüne kadar hiçbir insanla çarpışmadı. Bu teknoloji Avustralya’da geçtiğimiz yıl dört hafta boyunca posta teslimatı için de kullanıldı.

Petroff sivillerin bu robotlarla eğitim yapma ihtimalinin düşük olduğunu ancak sivil versiyonlarında insan şeklinde hedefler yerine geyik ya da hedef tahtası kullanılabileceğini söylüyor.

Kaynak: Fast Company

Marathon Targets adlı girişimin, Sydney Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırma üzerine geliştirdiği silahsız otonom robotlar ABD Ordusu tarafından gerçek mermili eğitimlerde kullanılıyor. Robotların nasıl hareket edeceği belirli senaryolara göre ayarlanabiliyor. Buna göre bir robot sadece sağa sola hareket edebiliyor ya da arkadaşı vurulduğunda onu korumak için o bölgeye doğru gidebiliyor. Temelde otonom araçların üzerine yerleştirilmiş insan şeklinde hedeflerden oluşan robotlar hiçbir şekilde silahlandırılmamış. Marathon Targets saldırgan robot üretmeyeceğini ancak gelecekte savaş alanında kullanılmak üzere hareketli kalkan ya da ulaşım aracı geliştirebileceğini söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği