ABD katil robot korkularını yatıştırmaya çalışıyor

ABD Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada silahlı robotların ne zaman ateş edeceğine dair son kararın daima insanlara ait olacağı belirtildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Savunma Bakanlığ’ından yapılan açıklamada, silahlı robotların ne zaman ateş edeceğine dair son kararın daima insanlara ait olacağı belirtildi. Bu açıklama, savaş alanında kendi hedeflerini seçebilen silah platformlarına dair planların ortaya çıkmasının ardından yapıldı. Planlarda mevcut hedefleme sistemlerinin makine öğrenimindeki gelişmelerden faydalanılarak güncellenmesi hedefleniyor. ABD, silahlı robotlara dair kuralların hala geçerli olduğunu ve bir insanın robotların eylemlerini veto etme gücünü elinde bulunduracağını belirtti.

Savunma Bakanlığının planları, kara muharebe araçlarında insan nişancıların hedef belirlemesine yardımcı olan mevcut İleri Hedefleme ve Ölümcül Otomatik Sistem’i (ATLAS) güncellemeyi içeriyor. Ordu ticari ortakların insanlara göre üç kat daha hızlı şekilde hedefleri belirleyip nişanlayabilecek hedefleme sistemlerini geliştirmeye yardımcı olmasını istiyor. Ancak bunun, sistemlerin kendi hedeflerini seçeceği ve ateş etmek için otonom kararlar alacağı anlamına geleceğinden endişe edenler var. ABD Ordusu bunun üzerine planını hedefleme sürecinde insanların kilit rolünü vurgulayacak şekilde yeniden düzenledi.

Her tetikte insan parmağı olacak

3000.09 nolu direktif olarak da bilinen insan-robot etkileşim kurallarını düzenleyen kanunlara uyulacağı ifade edildi. Bu kanunlar her tetikte bir insan parmağı olmasını gerektiriyor. ABD Ordusu ayrıca bugün endüstri yetkililerini davet ettiği Atlas tanıtım etkinliğinde tartışılması için insan-robot etkileşimi konusunda bir dizi konu başlığı belirledi. Konu başlıkları Atlas’ın nasıl geliştirilebileceği ile ilgili. Ordudan bir yetkili, Defense One sitesine, “ABD Ordusu robotları insanları öldürecek bir konuma koymayacaktı.” şeklinde açıklama yaptı.

Pennsylvania Üniversitesinden Prof. Michael Horowitz “Atlas programında yapılacak her değişikliğin otonomluk seviyesi ve güç kullanımında insanların müdahil olma seviyesi oldukça kritik” yorumunda bulundu.

Kaynak: BBC

ABD Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada silahlı robotların ne zaman ateş edeceğine dair son kararın daima insanlara ait olacağı belirtildi. Bu açıklama, savaş alanında kendi hedeflerini seçebilen silah platformlarına dair planların ortaya çıkmasının ardından yapıldı. Planlarda mevcut hedefleme sistemlerinin makine öğrenimindeki gelişmelerden faydalanılarak güncellenmesi hedefleniyor. ABD, silahlı robotlara dair kuralların hala geçerli olduğunu ve bir insanın robotların eylemlerini veto etme gücünü elinde bulunduracağını belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği