Çin eski tanklara otonom sistem yerleştiriyor

Çin 60 yıllık ZTZ-59 tanklarına otonom sistemler yerleştirerek bu araçları eğitim ve mayın temizleme gibi savaş dışı amaçlarla kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin, eski Sovyet tanklarını otonom araçlara çeviriyor. Yeniden düzenlenen ZTZ-59 modeli, aslında Sovyet Tip 54 tankının bir kopyası. Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na 1959’da dahil olan tanklar artık hizmet dışı kalmış durumda. Ancak yeni teknoloji bu 40 tonluk araçlara ikinci bir şans veriyor. Çin ordusunun elinde halen binlerce ZTZ-59 bulunuyor.

Çin ZTZ-59 tanklarını itfaiye aracı, savaş mühendisliği ve savaş eğitiminde gerçekçi robotik hedef oluşturmak için kullanıyor. ZTZ-59’un bazı versiyonları içinde insan olmadan hareket edebilecek şekilde düzenlenmiş. Tanka yerleştirilmiş kameralar sayesinde operatörler aracı uzaktan bir joystikle yönlendirebiliyor. Diğer sürücüsüz sistemlerde olduğu gibi yeni güncellemelerle araca daha fazla otonomluk sağlanabilir.

Tanklar uzaktan kontrol edilebiliyor.

Silah sistemi yok

Otonom bir tank görmek insanlarda bilim kurgu gelecekleri hissini uyandırsa da aslında tankın görevi hareketli hedef oluşturarak gerçekçi savaş eğitimi verilmesini sağlamak. Anti-tank füzeleri ve topçu birlikleri için bu tanklar gerçekçi hedefler oluşturuyor. ZTZ-59’un 105 mm’lik silahının kullanılabilmesi için normalde içinde bir insan olması gerekiyor. Düzenlenen araçlarda bu saldırı sisteminin otomatikleştirildiğine dair bir iz yok.

Gerçek silah yerine lazer ışıklarının kullanıldığı eğitimlerde bir ZTZ-59 tankının, kendi ana kuvvetleriyle ayrı düştükten sonra rakip kuvvetlere ait bazı tankları ve piyade birliklerini yok ettiği, 10 adet anti-tank füzesinden kaçtığı ve etkisiz hale gelmeden önce de kendisini yola yerleştirerek o yolu kapadığı görülüyor.

Savaşmadan pes etmeyen o koca yürekli tank.

Mayın temizleyici

ZTZ Çin ordusunda çok daha geniş bir kullanım alanına sahip olacak. Eski ABD M-60 tanklarının Panter programı çerçevesinde, mayın temizlemek amacıyla kullanılan insansız kara araçlarına çevrilmesi gibi ZTZ de bu amaçlarla kullanılacak.

Mayın temizlemek için kullanılan Panther modeli tank.

2014’ten bu yana Çin’in zırhlı araçlarının yeniden düzenlenmiş versiyonlarına dair bir dizi görsel ortaya çıktı. LIDAR ve kameralardan faydalanan otonom tankların yanı sıra Çin daha küçük, makineli tüfekle donatılmış robotları ihraç ediyor. Ülkede ayrıca ayaklı robotlar üretmek için de önemli bir miktarda kaynak ayrıldı. ZTZ-59 robotik tank şimdilik sadece savaş dışı amaçlarla kullanılıyor olsa da Halk Kurtuluş Ordusu’nun diğer büyük ordular gibi robotik araçları savaş amaçlı kullanması sadece biraz zaman alacak.

Kaynak: Popular Science

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na 1959’da dahil olan ZTZ-59 model tanklar artık hizmet dışı kalmış durumda. Ancak yeni teknoloji bu 40 tonluk araçlara ikinci bir şans veriyor. Ordu bu tanklara yerleştirdiği otonom sürüş teknolojisiyle tankları eğitim sırasında hareketli hedef olarak ya da mayın temizlemek için kullanıyor.Bir yanıt

  1. De Ka avatarı
    De Ka

    eski tankim dostla gelmis

Yorumunuz: