Rusya’nın -50 derecede çalışan tankı: T-14 Armata

Rusya'nın yeni geliştirdiği T-14 Armata adlı tankların soğuk havada çalışabilme yeteneğiyle, Mars yüzeyinde bile kullanılabileceği iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya’nın yeni T-14 Armata tankları, dünyanın en ileri teknolojiye sahip tanklarından birisi. Öyle ki, Batılı ülkeler Amerika’nın ürettiği M-1 Abrams tanklarının T-14 ile karşılaştırıldığında eski kalacağından endişe etmeye başladı. T-14 tanklarının pek çok özelliği var ancak bu özelliklerden birisi dikkatleri üzerine topladı. Tankın çok düşük sıcaklıklarda bile çalışmasını sağlayan ateşleme sistemi ile T-14’ün Mars’ta bile kullanılabileceği iddia edildi.

Sputnik News’in haberinde yer alan iddia Izvestia adlı bir başka haber sitesinin yayımladığı yazıya dayandırılıyor. Ancak Izvestia’nın haberi incelendiğinde böyle bir ifade bulunmadığı görülüyor. Bu haberde Rus üretici Renova tarafından geliştirilen dizel motorun -58 Fahrenheit (-50 santigrat) havada bile çalışabildiği belirtiliyor. Mars’ın yüzeyinde ise ortalama sıcaklık -80 derece santigrat. Bazı yerlerde -190 derece santigrat bile ölçülebiliyor. Ayrıca Mars’ın atmosferinin ne kadar ince olduğu düşünülürse, bir dizel motorun orada çalışmak için yeterli oksijeni bulabilmesi pek mümkün görünmüyor.

Tüm yerleşim yerlerinde kullanılabilir

Yine de T-14 Armata Dünya’da kullanılacağı varsayıldığında, bugüne dek geliştirilmiş en etkili tanklardan birisi. Dünya’da sürekli yerleşim bulunan en soğuk kasaba olarak kayıtlara geçen Sibirya’da bulunan Oymyakon kasabası kışın -60’ları bulabilen bir iklime sahip. T-14 Armata belki bu kasabada çalışmakta zorlanabilir ancak Dünyanın diğer tüm yerleşim yerlerinde çalışabilmesi yeterince etkileyici bir özellik.

Aslında Rusya’nın böyle bir teknoloji geliştirebilmesi çok da sürpriz değil. Tarih boyunca kış aylarında Rusya’ya saldırmaya kalkışan tüm büyük orduların bozguna uğradığı ya da İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi askerlerinin Sibirya soğuğunda çalışan Rus araçlarına hayran kaldığı düşünüldüğünde, böyle bir teknolojiyi Rusya’dan başka bir ülkeden beklemek saçma olurdu.

Renova mühendislerinden Mikhail Lifshits, Izvestia’ya yaptığı açıklamada “Tankın dizel motorunu soğukta çalıştırmak için bir süper kapasitör test ettik. Araç birkaç gün boyunca soğuk havada bekletildi. Bataryalar tüm kapasitesini yitirdi. Yine de bir mobil güç istasyonunu süper kapasitör ile kullanarak soğuk motoru birkaç kez art arda çalıştırmayı başardık.” şeklinde konuştu.

T-14 Armata’nın bu çalışma şekli, Toyota’nın popüler hibrit aracı Prius ile benzerlik gösteriyor. Prius da öncelikle aracı bataryaları kullanan elektrikli motorla çalıştırıyor. Yüksek hızlara çıkıldığında ise görevi dizel motor devralıyor.

ABD’nin kapasitesi bilinmiyor

Bu teknoloji sayesinde T-14 daha küçük bataryalar taşıyabiliyor. Böylece daha fazla yakıt ve cephane için yer açılmış oluyor. ABD Ordusu’nun Tank Otomotiv Araştırma, Geliştirme ve Mühendislik Merkezi’ne benzer bir teknolojiye sahip olup olmadıkları sorulduğunda yanıt vermek istemediler. M1 Abrams tanklarının üretiminde yer alan Honeywell adlı şirket de bu tankların soğuk havada çalışma kapasitesi hakkında bilgi vermeyi reddetti.

Geçtiğimiz aylarda da atmosfer dışında uçabilen uçak geliştirme planlarından bahseden Rus Ordusu, Mars’ı fethetmek istiyor mu bilinmez ancak böyle bir işlem için 50 tonluk bir tankı bir başka gezegene götürmek hayli masraflı bir yöntem olacaktır.

Kaynak: National Interest

Rusya'nın yeni T-14 Armata tankları, dünyanın en ileri teknolojiye sahip tanklarından birisi. Öyle ki, Batılı ülkeler Amerika'nın ürettiği M-1 Abrams tanklarının T-14 ile karşılaştırıldığında eski kalacağından endişe etmeye başladı. T-14 tanklarının pek çok özelliği var ancak bu özelliklerden birisi dikkatleri üzerine topladı. Tankın çok düşük sıcaklıklarda bile çalışmasını sağlayan ateşleme sistemi ile T-14'ün Mars'ta bile kullanılabileceği iddia edildi. Sputnik News'in haberinde yer alan iddia Izvestia adlı bir başka haber sitesinin yayımladığı yazıya dayandırılıyor. Ancak Izvestia'nın haberi incelendiğinde böyle bir ifade bulunmadığı görülüyor. Bu haberde Rus üretici Renova tarafından geliştirilen dizel motorun -58 Fahrenheit (-50 santigrat) havada bile çalışabildiği belirtiliyor. Mars'ın yüzeyinde ise ortalama sıcaklık -80 derece santigrat. Yine de T-14 Armata Dünya'da kullanılacağı varsayıldığında, bugüne dek geliştirilmiş en etkili tanklardan birisi. Dünya'da sürekli yerleşim bulunan en soğuk kasaba olarak kayıtlara geçen Sibirya'da bulunan Oymyakon kasabası kışın -60'ları bulabilen bir iklime sahip. T-14 Armata belki bu kasabada çalışmakta zorlanabilir ancak Dünyanın diğer tüm yerleşim yerlerinde çalışabilmesi yeterince etkileyici bir özellik.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği