Tanklarla ‘çarpışmak’ için geliştirilen insansız kara aracı

Milrem adındaki Estonyalı şirket, Avrupa menşeli füze üreticisi MBDA ile birlikte anti-tank füzeli insansız kara aracı üretecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Savunma sistemleri geliştiren Milrem adındaki Estonyalı bir şirket, Avrupa menşeli füze üreticisi MBDA ile birlikte yaklaşık 5 kilometre menzilli, anti-tank füzeli yeni bir insansız kara aracı (İKA) üretmek için çalışmalara başladı. Uzaktan kumandalı araç, çelik zırh kaplamasına nüfuz etmek için tasarlanmış dört adet anti-tank füzesiyle donatılabilecek ve yaklaşık 750 kilogram yük taşıyabilecek. Gerektiğinde, ateş etmek için bir robot kolu veya makineli tüfek kullanılabilecek.

Sistem şu anda fikir aşamasında ve kullanım tarihine dair net bilgi yok. Anti-tank füzeli İKA’nın temel faydası, düşman ateşinden uzakta, onların ağır ekipmanlarını imha etme şansını artırması.

İKA’ların ısıl görüntüleme teknolojisinden gizlenmesi daha kolay. Bu, düşmanların tanksavar silahını kolayca tespit edemeyeceği anlamına geliyor.

Kaynak: Digital Trends

Milrem adındaki Estonyalı savunma sanayii şirketi, Avrupa menşeli füze üreticisi MBDA ile birlikte yaklaşık 5 kilometre menzilli, anti-tank füzeli yeni bir insansız kara aracı (İKA) üretmek için çalışmalara başladı. Çelik zırha nüfuz edebilecek ve ısıl kameralardan gizlenebilecek bu tanksavarın dost savunma güçleri tarafından dünya çapında kullanılması amaçlanıyor.

2 Yorum

  • Bu insansız kara aracının çok benzeri bizde Katmerciler Ukap ika olarak var. Aselsanın hazırda bulunan Aselsan Füze Atıcı Sistem ile entegrasyonu üzerine çalışılıyor. Şuanda Uzaktan Kontrollü Silah Sistemiyle testleri yapılıyor. TSK’nın denemek için 10 tane kadar sipariş verdiği söyleniyordu.

    • Ben de bunu yazmak yorumlara girmiştim. Böyle bir haber yapıp UKAP’dan bahsetmemek doğru değil. Editörleri göreve davet ediyoruz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği