Rusya, ‘dron vuran dron’ için patent aldı

Rusya'da havada başka dronları vurabilmek için üzerinde av tüfeği taşıyan bir dron geliştirildi. Silahlı dron uzaktan kumanda ile kontrol ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya’da bir savunma şirketi havadaki diğer dronları av tüfeğiyle avlayabilen bir dron patenti aldı. Bu dronu üreten Almaz Antey adlı şirket, aynı zamanda ABD ile Türkiye arasında gerginliğe sebep olan S-400 füzelerinin de üreticisi. Zeminde kuyruğu üzerinde duran dron bulunduğu yerden, normal bir dron gibi direkt olarak havalanabiliyor. Ancak havada daha etkin bir uçuş için bir uçak gibi süzülüyor. Bu sayede tek seferde 40 dakika boyunca uçabiliyor. Dronun altında tam otomatik, Vepr-12 av tüfeği ve 10’lu şarjör bulunuyor.

Operatör tarafından kontrol ediliyor

Dron Moskova Almaz Antey Havacılık Enstitüsünde, Öğrenci Havacılık Modelleme Tasarım Bürosu tarafından geliştirildi. Dron madencilik şirketleri, çiftçiler ve diğer meslek kolları tarafından boru hatlarını ve diğer yapıları incelemek için kullanılanlara benzer bir türde. Dronu uçurmak için bir operatör vizörlü bir başlık takıyor ve cihazı uzaktan kumanda ile kontrol ediyor. Operatör dronun uç kısmına yerleştirilen av tüfeğini de uzaktan kumanda ile kontrol edebiliyor. Cihazda bir saldırı tüfeği ya da tabanca yerine av tüfeği tercih edilmesinin sebebi ise ördek avlamakla aynı. Geniş alana yayılan mermiler havada hızla yön değiştirebilen küçük bir hedefi vurmak için daha etkili.

Rus savunma sitesi Dambiev bu cihazın şimdilik sadece gösteri amaçlı üretildiğini söylüyor ancak Rusya dronlara silah yerleştirme konusunda oldukça hevesli. Geçmişte diğer insansız hava araçlarını yakalamak için bir ağla donatılan Karnivora adlı dronlar geliştirilmişti. Ayrıca el bombası ya da anti-tank bombası atabilen dronlar da geliştirildiği belirtiliyor.

Kaynak: Engadget

Rusya'da bir savunma şirketi havadaki diğer dronları av tüfeğiyle avlayabilen bir dron patenti aldı. Dronu uçurmak için bir operatör vizörlü bir başlık takıyor ve cihazı uzaktan kumanda ile kontrol ediyor. Operatör dronun uç kısmına yerleştirilen av tüfeğini de uzaktan kumanda ile kontrol edebiliyor. Cihazda bir saldırı tüfeği ya da tabanca yerine av tüfeği tercih edilmesinin sebebi ise ördek avlamakla aynı. Geniş alana yayılan mermiler havada hızla yön değiştirebilen küçük bir hedefi vurmak için daha etkili.

2 Yorum

  • Bu konuda asıl önemli olan bence pompalı tüfek değil, cihazın hibrit şekilde havada kalabilmesi.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği