Kalaşnikof kamikaze dronu geliştiriyor

Silah üreticisi Kalashnikov, saatte 130 km hızla uçabilen, 3 kg patlayıcı madde taşıyabilen ve çarpışma anında patlayan kamikaze dronlar geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

AK-47 saldırı tüfekleri ile bilinen silah üreticisi Kalashnikov, 3 kg patlayıcı madde taşıyabilen ve çarpışma anında patlayan kamikaze dronlar geliştirdi. KUB-UAV adı verilen silahlar saatte 130 km hızla uçabiliyor ve 30 dakika havada kalabiliyor. Kalashnikov bu cihazların uzaktaki hedefleri yok etmek için nasıl kullanılacağını gösterdiği bir video da yayınladı.

Şirket KUB-UAV’nin ucuz ve kolay çalıştırılabilir bir silah olmasını istiyor. Kalashnikov bu cihazı Abu Dabi’de gerçekleştirilen bir savunma sanayisi fuarında tanıttı. Washington Post’un haberine göre, Kalashnikov yetkilileri bu cihazın teröristlerin kullandığı dronlu saldırı yöntemlerinden daha hızlı ve daha isabetli olacağını ve iki kat daha fazla ağırlık taşıyacağını söylüyor. Teröristlerin son dönemde dronlara bomba bağlayarak saldırılar düzenlediği biliniyor.

“Akıllı bombalara herkes erişebilecek”

KUB-UAV’nin fiyatı henüz belli değil ancak Kalashnikov yetkilisi cihazın oldukça ucuz olacağını söyledi. Şirket dronu ‘küçük ordulara’ satmak istiyor ve bu durum uzmanların endişelenmesine sebep oluyor. Dronlar ve Terörizm kitabının yazarı, İllinois Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Nicholas Grossman “Bence bu cihaz, akıllı bombaları demokratikleştiriyor. Yani akıllı bombalara artık herkes erişebilecek. Bu da en gelişmiş ordularla küçükleri arasındaki farkı kapatacak” diyor.

Dronlarla yapılan saldırıların potansiyeli geçtiğimiz dönemde yaşanan bazı olaylarda görülmüştü. Ağustos ayında Venezuela Başkanı Nicolas Maduro’nun dronlu bir saldırı girişimine maruz kaldığı belirtilmişti. Bazı havalimanlarında da uçuşlar, bölgede uçan dronlar tespit edildiği için durdurulmuştu. Bazı havalimanları da dronlara karşı mücadele için yeni sistemler geliştiriyor.

Kaynak: Engadget

AK-47 saldırı tüfekleri ile bilinen silah üreticisi Kalashnikov, 3 kg patlayıcı madde taşıyabilen ve çarpışma anında patlayan kamikaze dronlar geliştirdi. KUB-UAV adı verilen silahlar saatte 130 km hızla uçabiliyor ve 30 dakika havada kalabiliyor. Ucuz bir akıllı bomba olarak üretilen bu silahın küçük ordulara satılması planlanıyor. Uzmanlar bu silahların ucuza satılmasının teröristlerin işine geleceğini belirtiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği