Venezuela Başkanı Maduro’ya dronlu suikast girişimi

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro 4 Ağustos'ta yaptığı bir konuşma sırasında bomba yüklü bir dronun saldırısına uğradı. Saldırıda ölen olmadı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, dronlu suikast girişimine maruz kalan ilk lider olabilir. Enformasyon Bakanı Jorge Rodriguez, en az bir adet bomba yüklü dronun, Maduro Caracas’ta konuşma yaparken Başkan’a yakın bir yerde patladığını söyledi. 4 Ağustos’ta gerçekleşen olayda otoriter liderin zarar görmediği ancak yedi adet Ulusal Muhafız’ın yaralandığı belirtildi. Devlet televizyonundan yayınlanan videoda Maduro ve diğer yetkililerin bir süre panikle havada bir şeyi izlediği daha sonra kameranın başka bir açıya geçtiği görülüyor. Törendeki askerler dağıldığında ise video tamamen kesiliyor.

Ülkede son yıllarda Maduro’nun anti-demokratik politikaları ve düşen petrol fiyatlarıyla birlikte çöken ekonomi sebebiyle huzursuzluk hakimdi. 2017’de de hükumet binalarına iki adet saldırı gerçekleşti ancak bu saldırılarda dron kullanılmamıştı.

Dron savunması ihtiyaç haline geliyor

Saldırıdan kimin sorumlu olduğu bilinmiyor. Bu saldırı gerçekten bir dron ile yapıldıysa, insansız hava araçlarının geleceğinde karanlık bir sayfanın açıldığını söyleyebiliriz. Bu olay, dronla bombalama girişimlerinin, savaş alanı dışında da gerçek bir ihtimal olduğunu ve anti-dron savunma sistemlerinin bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Saldırının ardından Maduro, şaşırtıcı olmayan bir şekilde Kolombiya ve ABD’yi sağcı bir komplo kurmakla suçladı. Ancak bu ülkelerin saldırının ardında olduğuna dair herhangi bir kanıt sunmadı. Öte yandan AP’ye konuşan itfaiyeciler patlamanın bir apartmanda bulunan benzin tankının patlamasından meydana geldiğini söyledi. Maduro tüm olumsuz olayları (gerçek olsun ya da olmasın) siyasi rakiplerinin üzerine atması ve ülkede gazeteciliği baskı altında tutmasıyla biliniyor. Bu yüzden olayın iç yüzünü öğrenmek çok zor olabilir.

Kaynak: Engadget

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, dronlu suikast girişimine maruz kalan ilk lider olabilir. Enformasyon Bakanı Jorge Rodriguez, en az bir adet bomba yüklü dronun, Maduro Caracas'ta konuşma yaparken Başkan'a yakın bir yerde patladığını duyurdu. 4 Ağustos'ta gerçekleşen olayda otoriter liderin zarar görmediği ancak yedi adet Ulusal Muhafız'ın yaralandığı belirtildi. Bu olay, dronla bombalama girişimlerinin, savaş alanı dışında da gerçek bir ihtimal olduğunu ve anti-dron savunma sistemlerinin bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği