Venezuela’da elektrik karneye bağlanıyor

Venezuela'da yaşanan uzun süreli elektrik kesintilerinin ardından Başkan Maduro önümüzdeki 30 gün boyunca elektriğin karne ile dağıtılacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, ülke genelinde yaşanan ve milyonlarca insanı etkileyen elektrik kesintilerini düzenlemek için 30 gün boyunca elektriğin karneyle dağıtılması planını açıkladı. Maduro Pazar günü devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, bu planın elektrik kesintileri ile mücadelede yardımcı olacağını söyledi. Elektrik kesintileri sebebiyle su tedariki ve iletişim ağları da bazen günlerce kullanılamaz hale geliyor.

Maduro ayrıca kesintilere tepki olarak gerçekleşebilecek ayaklanmalara karşı da uyarıda bulundu. Pazar günü, muhalefet lideri Juan Guaido’nun, devletin vatandaşlara temel hizmetleri vermekte başarısız olmasının protesto edilmesi için yaptığı çağrıya uyan bazı gruplar gösteri yürüyüşleri düzenledi.

Sebep yolsuzluklar mı yoksa ABD’nin sabotajları mı?

Guaido ülkede devletin yıllarca süren umursamazlığı ve yolsuzlukları sebebiyle elektrik ağının bugün tam bir karmaşa içinde olduğunu belirtti. Maduro ise elektrik kesintilerinin ardında ABD tarafından yürütülen sabotajların olduğunu söylüyor.

Ülkede Cumartesi ve Pazar günü yaşanan kesintilerin ardından Pazar öğleden sonra elektrik verilmeye başlandı. Vatandaşlar su kesintilerinden, telefonların çalışmamasından ve kartla ödeme yapamamaktan şikayetçi. Bazı vatandaşlar protesto için balkon ve pencerelerde tencere ve tavalara vurarak tepkilerini gösteriyor. Kimileri ise muhalefet lideri Guaido’nun çağrısı üzerine sokaklarda gösterilere başladı. Bu gösterilerde yollar kapatıldı ve çöpler ateşe verildi. Colectivos olarak adlandırılan Maduro destekçilerinin motosikletlerle gelerek bu gösterilere müdahale ettiği görüldü.

Ülkede iki siyasi partinin güç mücadelesi devam ederken yaşanan ekonomik karışıklıklar ve insani krizler Venezuela vatandaşlarını vuruyor. Son elektrik kesintileri de bunun bir başka örneği oldu.

Kaynak: Associated Press

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, ülke genelinde yaşanan ve milyonlarca insanı etkileyen elektrik kesintilerini düzenlemek için 30 gün boyunca elektriğin karneyle dağıtılması planını açıkladı. Maduro Pazar günü devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, bu planın elektrik kesintileri ile mücadelede yardımcı olacağını söyledi. Elektrik kesintileri sebebiyle su tedariki ve iletişim ağları da bazen günlerce kullanılamaz hale geliyor. Ülkede kesintilere yönelik protestolar devam ederken muhalefet, yönetimi yolsuzluklar sebebiyle bu kesintilere sebep olmakla suçluyor. Yönetim ise kesintilerin sebebinin ABD'nin sabotajları olduğunu söylüyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği