Venezuela’da pasaport almak için kripto para mecburi

Venezuela'da artık pasaport almak için devletin kullanıma sokacağı Petro adlı kripto para ile ödeme yapmak gerekiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ülkelerinin zorluklarından kurtulmak isteyen Venezuelalıları yeni bir engel bekliyor. Artık ülkede pasaport almak için devletin kullanıma sokacağı Petro adlı kripto para ile ödeme yapmak gerekiyor.

Yeni pasaportlar iki Petro’ya alınacak. Bu da 7 bin 200 Bolivar’a yani ülkedeki asgari ücretin dört katına tekabül ediyor. Başkan Nicolas Maduro, geçtiğimiz hafta, Petro’nun kullanıma sunulacağı tarihi açıkladı. Daha önceden, bundan sekiz ay önce kullanıma sunulacağı söylenen para birimi 5 Kasım’dan itibaren satın alınabilecek. Dijital para biriminin petrol ve maden rezervleri ile destekleneceği söyleniyor.

Ülkeyi terk etmek zaten çok zordu

Venezuela vatandaşları şimdi bile pasaport alabilmek için günlerde kuyrukta bekliyor. Ülkedeki malzeme kıtlığı ve bitmek bilmeyen yoksulluklar sebebiyle resmi belgeler de zor bulunur hale geldi. Birleşmiş Milletler verilerine göre, gitgide büyüyen ekonomik ve insani kriz sebebiyle her gün 5 bin civarı insan Venezuela’yı terk ediyor.

Petro kullanma zorunluluğu, Venezuela vatandaşlarının ülkeyi terk etmesini zorlaştıracak. Ülke zaten havayolu kuruluşları tarafından Latin Amerika’nın geri kalanından ayrılmış gibiydi. Avianca, Latam Airlines, United Airlines, Aeromexico ve Lufthansa gibi şirketler bir süre önce Venezuela’ya hizmet vermeyi durdurmuştu.

Kaynak: Bloomberg

Ülkelerinin zorluklarından kurtulmak isteyen Venezuelalıları yeni bir engel bekliyor. Artık ülkede pasaport almak için devletin kullanıma sokacağı Petro adlı kripto para ile ödeme yapmak gerekiyor. Yeni pasaportlar iki Petro'ya alınacak. Bu da 7 bin 200 Bolivar'a yani ülkedeki asgari ücretin dört katına tekabül ediyor. 8 ay önce piyasaya sunulması gereken Petro gecikmelerin ardından 5 Kasım'dan itibaren satın alınabilecek. Venezuela vatandaşları için pasaport almak zaten zor bir süreç. Ayrıca bir çok uluslararası havayolu şirketi artık ülkeye hizmet vermiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği