Kripto paralar Venezuela’nın kurtuluşu oldu

Birçok Venezuelalı için kripto paralar sahip olunabilecek en güvenli para birimi konumunda. Dijital paralara ilgi, yükselen siyasi krizle birlikte artıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kripto paraların bir artıp bir azalmasını takip etmek için çelik gibi sinirlere sahip olmak gerek. Ancak git gide artan sayıda Venezuelalı için kripto paralar sahip olunabilecek en güvenli para birimi konumunda.Ülkede dijital paralara yönelik ilgi, yükselen siyasi krizle birlikte artıyor. Protestocular ülkenin başkanı Nicolas Maduro’nun görevi bırakmasını talep ediyor ancak yönetim istifaya yanaşmıyor. Artan gerilim enflasyonun üç haneli rakamlara yükselmesine sebep olunca Venezuela Bolivar’ının değeri de git gide azalmaya başladı. Ülkede vatandaşlar gıda ve ilaç dahil pek çok şeyi bulmakta zorlanıyor.

İşlem hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para birimi olan Dash Core’un CEO’su Ryan Taylor Venezuela’da son dönemde ciddi bir talep artışı gördüklerini, insanların ellerindeki Bolivar’lardan kurtulup dijital paralara yönelmek istediğini belirtiyor.

Ciddi artışlar

Venezuela’da Bitcoin işlem hacmi de geçtiğimiz hafta 1,3 milyon Dolar’a kadar yükseldi. LocalBitcoins.com‘a göre bu rakam sadece iki ay önce, şimdikinin yarısı kadardı. Bitcoin ve Dash ticareti platformu Cryptobuyer‘ın Venezuelalı üye sayısı da geçtiğimiz ay 6 binden 8 bine yükseldi.

Venezuela’nın para birimi artık kara borsada neredeyse değersiz hale geldi. 6 bin Bolivar’la sadece 1 Dolar alınabiliyor. Öte yandan Bitcoin’in değeri sadece geçtiğimiz ay yüzde 53 arttı. Ancak Bitcoin’e olan ilginin tek sebebi Bolivar’ın değer kaybı değil. Ülkede günlük ihtiyaçlardan servislere kadar pek çok alanda Bitcoin kullanılmaya başladı. Bazen insanlar sadece bu ürün ve servislere erişebilmek için Bitcoin satın alıyor.

Ülke geneline yayılmış değil

Yine de ülkedeki pazar nispeten küçük ve Venezuela’nın 31 milyon vatandaşının mevcut kriz ortamından kurtulmasını sağlamaktan uzak. 2015 rakamlarına göre ülke nüfusunun sadece yüzde 62’sinin internet erişimi var. Ayrıca ülkenin yüzde 80’inden fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Aslında ülkedeki döviz kontrolü ve enflasyondan kurtulmak için dijital para birimlerine yönelmek yeni bir olgu değil. Arjantin’de de Dolar satın almak yasaklandığında Bitcoin işlemlerinde ani bir yükseliş görülmüştü. Çin’de de para kontrollerinden kaçmak için tüccarlar dijital para birimleri ile alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Beklentiler bu yöndeydi

Londra Ekonomi Okulu, teknoloji penetrasyonu, enflasyon ve ekonomik baskıları göz önünde bulundurarak bir Bitcoin Pazar Potansiyeli Endeksi (BMPI) hazırladı. Buna göre, geçtiğimiz yıl en yüksek BMPI rakamına sahip iki ülke Arjantin ve Venezuela’ydı. Arjantin döviz kontrollerini kaldırdı ancak ülkede enflasyon hala yüzde 20’nin üzerinde.

Dash’in CEO’su Ryan Taylor “En çok bu ülkelerde dijital para birimlerine olan talep artıyor ve bu bölgede çok fazla büyüme kaydediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Bloomberg

Kripto paraların bir artıp bir azalmasını takip etmek için çelik gibi sinirlere sahip olmak gerek. Ancak git gide artan sayıda Venezuelalı için kripto paralar sahip olunabilecek en güvenli para birimi konumunda.Ülkede dijital paralara yönelik ilgi, yükselen siyasi krizle birlikte artıyor. Protestocular ülkenin başkanı Nicolas Maduro'nun görevi bırakmasını talep ediyor ancak yönetim istifaya yanaşmıyor. Artan gerilim enflasyonun üç haneli rakamlara yükselmesine sebep olunca Venezuela Bolivar'ının değeri de git gide azalmaya başladı. İnsanlar ellerindeki Bolivar'lardan kurtulup dijital paralara yönelmek istiyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği