Venezuela’da enflasyon durmak bilmiyor

Venezuela'da yıllık enflasyon yüzde 13 binin üzerine çıktı. Ülkede yiyecek ve ilaç kıtlığı yaşanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu ayın başında Venezuela’nın muhalefet egemenliğindeki Ulusal Meclisi ülkenin yıllık enflasyonunun yüzde 13 bin 779’a ulaştığını gösteren bir rapor yayımladı. Bu rakam Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Venezuela’nın bu yılki enflasyonunun yüzde 13 bin 800’ün üzerinde olacağına dair tahminlerinin de doğru olduğunu gösteriyor. John Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Profesörü Steve Hanke ise yıl sonunda enflasyonun yüzde 16 bin civarında olacağını söylüyor.

Venezuela aslında petrol bakımından zengin olsa da nakit olarak oldukça fakir kalmış durumda. Ülkede yiyecek ve ilaç kıtlığı yaşanıyor. Venezuela’nın para birimi Bolivar artık değerini yitirmiş durumda. Bir bardak kahve geçtiğimiz yıl 2 bin Bolivar’a alınabiliyorken bugün aynı kahvenin değeri 200 bin Bolivar. IMF’nin projeksiyonu kullanılarak hazırlanan aşağıdaki grafik, diğer ülkelere göre Venezuela’nın ne durumda olduğunu gözler önüne seriyor.

Kaynak: Statista

Bu ayın başında Venezuela'nın muhalefet egemenliğindeki Ulusal Meclisi ülkenin yıllık enflasyonunun yüzde 13 bin 779'a ulaştığını gösteren bir rapor yayımladı. Bu rakam Uluslararası Para Fonu'nun tahminleriyle de uyuşuyor. Ülkede geçtiğimiz yıl 2 bin Bolivar'a satılan bir fincan kahve şu anda 200 bin Bolivar'a satılıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği