Venezuela parası pul olma yolunda

Yakın zamanda açıklanan bir bilgiye göre World of Warcraft'ın oyun parası bile Venezuela para birimi Bolivar'dan daha değerli.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni açıklanan bir bilgiye göre, Blizzard’ın efsanevi oyunu World of Warcraft’ın altını Venezuela Bolivarı’ndan daha değerli. Venezuela vatandaşı ve Twitter kullanıcısı @KalebPrime, 14 Temmuz’da attığı bir tweette 1 Dolar’ın 8 bin 493,97 Bolivar ettiğini söyledi. World of Warcraft’ın içindeki oyun dükkanından 20 Dolar’a satın alınabilen oyun parası ise bir Dolar başına 8 bin 385 oyun altını değerinde.

Her iki para biriminin de değerlerini takip eden sitelere göre, KalebPrime’ın hesabı artık geçerli değil, World of Warcraft parası artık Bolivar’dan daha değerli. Karaborsada Bolivar’ın değerini sürekli olarak takip eden dolartoday.com‘a göre 1 Dolar, 11 bin 185,95 Bolivar ediyor. World of Warcraft para biriminin değerini takip eden mmobux.com’a göre ise oyundaki 10 bin altını bozdurunca 1,21 Dolar kazanabiliyorsunuz. Bolivar’ın değerindeki bu düşüş geçtiğimiz aylarla karşılaştırıldığında oldukça belirgin. CNN Money‘e göre, Mayıs ayında 279 Bolivar tam olarak 1 Dolar ediyordu. Haziran’da ise 1 Dolar, 408 Bolivar’a eşdeğer hale geldi.

Venezuela ekonomisi, Başkan Nicolas Maduro‘nun sosyalist rejiminden dolayı büyük zorluklar yaşadı. Petrol fiyatlarındaki düşüş Venezuela hükumetinin ekonomiyi yanlış yönetmesiyle birleşince gıdadan günlük eşyalara kadar her şeyde kıtlık yaşandı. Yaşanan sorunlar öyle şiddetli ki Şubat’ta yayınlanan bir habere göre Venezuela vatandaşlarının yüzde 75’i tehlikeli derecede kilo kaybı yaşamış.

ABD’den uyarı

Çarşamba günü ABD tarafından kabul edilen ekonomik yaptırımlar Bolivar’ın iyice değer kaybetmesine sebep oldu. New York Times’ın haberine göre, yaptırımlar Donald Trump’tan Maduro’ya uyarı niteliğindeydi. Çünkü Maduro kurucu meclisi toplayıp anayasayı düzenleyerek kendi otoritesini arttırmayı amaçlıyordu.

Kaynak: The Blaze

Blizzard'ın efsanevi oyunu World of Warcraft'ta kullanılan altın, Venezuela Bolivarı'ndan daha değerli. Geçtiğimiz aylarda Bolivar'ın değerinde oldukça büyük düşüşler yaşandı. Venezuela ekonomisi, Başkan Nicolas Maduro'nun sosyalist rejiminden dolayı büyük zorluklar yaşadı. Petrol fiyatlarındaki düşüş Venezuela hükumetinin ekonomiyi yanlış yönetmesiyle birleşince gıdadan günlük eşyalara kadar her şeyde kıtlık yaşandı. Yaşanan sorunlar öyle şiddetli ki Şubat'ta yayınlanan bir habere göre Venezuela vatandaşlarının yüzde 75'i tehlikeli derecede kilo kaybı yaşamış. Çarşamba günü ABD tarafından kabul edilen ekonomik yaptırımlar Bolivar'ın iyice değer kaybetmesine sebep oldu. New York Times'ın haberine göre, yaptırımlar Donald Trump'tan Maduro'ya uyarı niteliğindeydi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği