Amerikan vatandaşlarına Venezuela’nın kripto parası yasak

ABD, vatandaşlarının Venezuela hükümetinin çıkardığı petrol destekli Petro adlı kripto parayı kullanarak işlem yapmasını yasakladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela hükümetinin kripto parasının ABD vatandaşları tarafından satın alınmasını yasakladı. Bu hamle, Venezuela Başkanı Nicolas Maduro’yu baskılama kampanyasının bir parçası.

Trump, Pazartesi günü yayımladığı emirle ABD vatandaşlarının petrol destekli kripto para Petro‘yu kullanarak işlem yapmasını yasakladı.

Başkan Maduro, bu yıl enflasyonu 13 bin civarına yükseleceği tahmin edilen ülke ekonomisini kurtarmaya çalışmak için Petro adlı kripto parayı çıkardı. Bu yasak, Maduro hükümetinin dijital para vasıtasıyla dış rezervlerini artırma çabalarını zorlaştırıyor.

Caracas Capital Yönetim Müdürü Russ Dallen “Bu çok ağır bir darbe. Kripto paraların çoğu gerçek bir şeylerle desteklenmediği için kripto para spekülasyonu ‘daha aptal teorisi’ne dayanıyor. Ben bir şeyi 100 Dolar’a satın alabilirim çünkü aynı şeyi 200 Dolar’a satın alacak daha aptal biri bulunur. Bu denklemden ABD’yi çıkarınca, spekülasyonun potansiyelini azaltmış oluyorsunuz.” dedi.

Yeni yaptırımlar

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Pazar günü Buenos Aires’teki G20 Zirvesinde diğer maliye bakanlarıyla bir araya gelerek Venezuela’daki durumu tartıştı. Hazine’nin web sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Mnuchin’in departmanı, şu anda görev yapan ve eskiden görev yapmış dört Venezuela hükümeti yetkilisi üzerinde yaptırımlar açıkladı.

Yaptırım uygulanan yetkililer: İç Ticaret Bakan Yardımcısı Willian Antonio Contreras, ABD’ye göre Devlet Hazinesi’nin başı olarak hareket eden Nelson Reinaldo Lepaje Salazar, National Bank of Housing and Habitat kurulundaki temsilci müdür Americo Alex Mata Garcia ve Venezuela Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu Eski Başkanı Carlos Alberto Rotondaro Cova.

Mnuchin yaptığı basın açıklamasında “Başkan Maduro, Venezuela ekonomisini kırıp geçirdi ve bir insanlık krizine neden oldu. Gelecekte yaşanabilecek facialardan kaçınmak için yaklaşımını değiştirmektense Maduro’nun rejimi, Venezuela’da demokratik şekilde seçilen Ulusal Meclis’in feshettiği, ABD Hazinesi’nin de Amerikalı vatandaşların sakınması için uyarıda bulunduğu Petro adlı dijital para birimi vasıtasıyla yaptırımlardan kurtulmaya çalışıyor.” ifadelerine yer verdi.

Mnuchin, uluslararası mevkidaşlarıyla görüştüğü toplantıya dair “Venezuela demokrasisini tamir etmekle ilgili müşterek hedeflerimizi nasıl gerçekleştirebileceğimizi, Maduro rejiminin kleptokrasisiyle nasıl mücadele edebileceğimizi ve Maduro’nun ekonomi politikasının neden olduğu insanlık krizine nasıl yanıt verebileceğimizi tartıştık.” dedi. Venezuela Bilgi Bakanlığı’ndan bir basın yetkilisi yorum yapmayı reddetti.

ABD Hazine Bakanlığı, Ocak ayında yaptığı bir açıklamayla yatırımcıların Petro dijital parasından uzak durması gerektiği konusunda uyarıda bulunup Petro’yu “Venezuela vatandaşlarının kaynaklarını yağmalarken Maduro rejimini desteklemeye yardım çabası” olarak tanımlamıştı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ofisinin yaptığı açıklamaya göre Pence, Çarşamba günü Amerikan Devletleri Örgütü’nün oturumunda yapacağı konuşmada Maduro hükümetini baskılamaya devam edecek. Pence’in sözcüsü Alyssa Farah, Pazartesi günü yaptığı açıklamada “Başkan Yardımcısı, Venezuela demokrasisinin iyileştirilmesi ve ülkede yayılan insanlık krizine değinilmesi için bütün üyeleri Maduro rejimi üzerindeki baskıyı artırmaya davet edecek.” dedi.

Trump, 23-25 Mart tarihleri arasında Peru’nun başkenti Lima’da gerçekleşecek Summit of Americas’a katılmayı planlıyor. Trump yönetiminin orada da Venezuela hükümetini yalnız bırakma çabalarının altını çizmesi muhtemel görünüyor.

Kaynak: Fortune

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, bu yıl enflasyonu 13 bin civarına yükseleceği tahmin edilen ülke ekonomisini kurtarmak için petrol destekli Petro adlı bir kripto para çıkardı. Petro'yu "Venezuela vatandaşlarının kaynaklarını yağmalarken aynı zamanda Maduro rejimini destekleme çabası" olarak değerlendiren ABD ise Pazartesi günü yapılan açıklamayla ABD vatandaşlarının Petro'yu kullanarak işlem yapmasını yasakladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği