Kapı açabilen mikro dron

Stanford Üniversitesi ve EPFL'den araştırmacılar, dahili bir vinci olan ve kendi ağırlığının 40 kat fazlasını taşıyabilen mikro dronlar geliştirdiler.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mikro dronlar küçük, hızlı ve çevik yapılarıyla oldukça hoş görünüyorlar ancak pek güçlü sayılmazlar. En azından şimdiye kadar durum bölyeydi. Stanford Üniversitesi ve İsviçre EPFL’den araştırmacılar dahili bir vinci olan ve kendi ağırlığının 40 kat fazlasını taşıyabilen mikro dronlar geliştirdiler. Bu dronlar kapı açmak gibi basit görevleri yerine getirebiliyor.

 

Tasarımın sırrı dronun temelinde değiştirilebilir katkı maddeleri kullanmak. alçı, halı, moloz gibi maddelere tutunmak için mikro-iğneler ve cama tutunmak için tepeli silikon. Mikro-iğneler ve silikon uçlar yüzeylere tek bir yönde bağlandığı için ayrılmaları oldukça kolay oluyor. Bunlar sayesinde 100 gram ağırlığındaki mikro dronlar 40 newton güç uygulayarak 4 kilograma kadar ağırlık taşıyabiliyorlar.

Eşek arısından ilhamla üretildi

Çalışmanın yazarlarından Matthew Estrada bu tasarımın doğadan esinlendiğini söylüyor. Ekip, mikro dronlara en yakın canlılar olarak küçük uçan böcekleri inceledi ve özellikle eşek arılarının kendilerinden çok daha ağır avları nasıl taşıdıklarını gözlemledi. Estrada “Eşek arıları genellikle büyük avları yakalayıp yuvalarına götürmek istiyor. Bunun için pençelerini geçirip avlarını yavaş yavaş taşıyorlar.” diyor. Bu vinçle donatılmış FlyCroTugs adlı mikro dronlar da aynı yöntemi izliyor.

Peki böyle bir makineyi ne için kullanabilirsiniz? Kapı açmak uygulama alanlarından biri olabilir. Estrada bu işlemi gerçekleştirmek için özel bir kanca üretmek zorunda kaldıklarını ve kancayı kapıya denk getirecek şekilde dronu konumlandırmanın dakikalar aldığını söylüyor. Ancak bu dronlar bir konsept kanıtı olarak üretildi. Bu işlem gelecekte otomatik hale getirilirse, elle kontrol edilmeyen dronlar çok daha etkili bir şekilde hizmet verebilir. Örneğin sesli komutla çalışan bir kapı açma dronunuz olduğunu düşünün. ‘Kapıyı aç’ dediğinizde daha önce programlandığı şekilde gidip kapıyı açabilir. Bu gibi bir çok küçük iş evde dronlara yüklenebilir. Belki gelecekte, istediğimizde tereyağını uzatan dronlarımız bile olabilir.

Ya da bu teknolojinin daha etkili bir kullanımı, büyük robotlar felaket alanlarında çalışırken bir dizi küçük dronun onların yolunu temizlemesi olabilir. Estrada “Doğadaki küçük ve uçan şeyler bir yerlere tünüyor, tırmanıyor ya da bir şeyler taşıyor. Mikro dronlar da artık aynı yeteneklere kavuşuyor.” diyor.

Kaynak: The Verge

Stanford Üniversitesi ve İsviçre EPFL'den araştırmacılar dahili bir vinci olan ve kendi ağırlığının 40 kat fazlasını taşıyabilen mikro dronlar geliştirdiler. Bu dronlar kapı açmak gibi basit görevleri yerine getirebiliyor. Araştırmacılar bu çalışma için eşek arılarının davranışlarından ilham aldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği