Otonom özellikli ambulans dron

Otonom ambulans dronu tasarımı Uluslararası Dron Konferansı ve Fuarı'nda 20 bin Dolar'lık ödülün kazananı oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Vincenzo Navanteri İsviçre’nin Lozan kentinde gerçekleştirilen 2. FAI Uluslararası Dron Konferansı ve Fuarı’nda gerçekleştirilen yarışmada 20 bin Dolar’lık ödül kazandı. Navanteri ödülü, bir adet yaralı yolcuyu saatte 110 km hızla, 150 km mesafeye taşıyabilen otonom dron ambulansı fikriyle elde etti. Bu araç, bu yılın ‘İnsanlık için Dronlar’ temasına oldukça uygun.

1 km irtifaya çıkabilen dron 120 kg ağırlık taşıyabilecek. Otonom hava ambulansı sekiz adet elektrikli pervane ile çalışacak. Pervanelerin bataryalarına enerji benzinle çalışan mikro türbinlerden gidecek. Her türbinin kendi yüksek hızlı enerji jeneratörü ve benzin deposu bulunacak.

Doktorlar kolayca kullanabilecek

Dron otonom olarak yolcuları GPS üzerinden belirlenen koordinatlar arasında taşıyacak. Oksijen desteği ve yolcunun durumunu takip etmek için gerekli ekipman da drona yerleştirilecek. Yolcu, dronda bulunan kamera ve iletişim sistemi sayesinde insan doktorlar tarafından uzaktan takip edilebilecek.

Navanteri dronun öncelikle ilk yardım ve kurtarma çalışmaları için tasarlandığını söyledi. Ücra köylerde acil müdahale gerektiren durumlarda ya da erişimin bir felaket dolayı kısıtlandığı noktalarda bu dron çok işlevsel olabilir.

Ambulans kullanım kolaylığı göz önünde bulundurularak tasarlanacak. Doktorlar ya da acil durum ekipleri de çok az eğitimle bu aracı acil durumlarda kullanabilecek. Yaralı kişileri hastaneye götürmenin yanı sıra dron tıbbi malzeme ya da gıda tedariki için de kullanılabilir.

Kazanmayı beklemiyordum

20 bin Dolar’lık ödül Navanteri ve İtalyan ekibinin otonom dron ambulans konseptini geliştirmesine yardımcı olacak. Navanteri “İşimizin çekirdeği, dronu çalıştıracak elektriği sağlayan türbinler olacak. İnsanlar gerçekten teknolojimizin dronları 20 dakikalık pil ömründen daha ileri götüreceğini anladığı için mutluyum. Ayrıca insanların bizim yaptığımız işi anlaması da beni mutlu ediyor. Bu ödülü kazanmayı beklemiyordum. Daha önce hiç böyle bir yarışmaya katılmamıştım. Şanslıydım ve kazandık.” şeklinde konuştu.

Kaynak: New Atlas

Vincenzo Navanteri İsviçre'nin Lozan kentinde gerçekleştirilen 2. FAI Uluslararası Dron Konferansı ve Fuarı'nda gerçekleştirilen yarışmada 20 bin Dolar'lık ödül kazandı. Navanteri ödülü, bir adet yaralı yolcuyu saatte 110 km hızla, 150 km mesafeye taşıyabilen otonom dron ambulansı fikriyle elde etti. 1 km irtifaya çıkabilen dron 120 kg ağırlık taşıyabilecek. Otonom hava ambulansı sekiz adet elektrikli pervane ile çalışacak. Pervanelerin bataryalarına enerji benzinle çalışan mikro türbinlerden gidecek. Her türbinin kendi yüksek hızlı enerji jeneratörü ve benzin deposu bulunacak. Dronu doktorlar ve acil müdahale ekipleri de kolayca kullanabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği