Haftanın Özeti: 151

11 - 17 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Geçtiğimiz hafta Meksika kıyılarını vuran 8,2 büyüklüğündeki depremin ardından Orta Amerika ülkeleri için tsunami alarmı verildi. Deprem sırasında çekilen videolarda gökyüzünde ‘gizemli’ ışıkların belirmesiyse en az depremin kendisi kadar dikkat çekti. Şimşeğe benzeyen ancak yerden yükselen ışıkların sarsıntı sırasında tektonik plakalar sıkıştığında bazalt ve gabro gibi taşların elektrik yüklerinin açığa çıkmasıyla oluştuğu tahmin ediliyor (benzer bir durum 1999 Marmara Depremi’nde de rapor edilmişti).

https://www.youtube.com/watch?time_continue=93&v=_0XeiL4R110

İspanya Hükümeti’nin karşı çıkmasına rağmen 1 Ekim’de Bağımsızlık Referandumu yapmak isteyen [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]yüz binlerce Katalan, Katalonya Ulusal Günü’nde Barcelona sokaklarında bağımsızlık yürüyüşü yaptı.[/inlinetweet] İspanya’nın yasadışı ilan etmesine rağmen referandumun yapılacağını açıklayan Katalonya Yönetimi ‘Evet’ sonucunun çıkması durumunda İspanya’dan ayrılmayı öngören bir yasayı kabul etti.

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin petrol ithalatını sınırlayan ve tekstil ihracatını tamamen yasaklayan yaptırımları oybirliğiyle kabul etti. Ağır yaptırımların amacı ülkenin nükleer ve balistik füze programını devam ettirmesine olanak sağlayan gelirinden mahrum kalarak müzakere yapmayı kabul etmesi. Daha önce kömür, demir cevheri ve deniz mahsulleri ihracatı yasaklanan Kuzey Kore’nin son yaptırımlarla birlikte ihracatının yüzde 90’ından fazlası durmuş oldu.

Mevcut durumda ülkenin 1,3 milyar Dolar gelir kaybettiği tahmin ediliyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Alman yetkililer IŞİD’in 11 bin boş Suriye pasaportu çaldığını açıkladı.[/inlinetweet] Bu pasaportlar teröristlerin yeni kimlikleriyle, tespit edilmeden Avrupa’ya seyahati için kullanılabilir. Almanya Federal Polisi sahte ya da değiştirilmiş pasaportların saldırı düzenlemek değil çoğu kez sadece ülkeye yasadışı yoldan giriş yapmak için kullanıldığı belirtti.

Son cümle yüreklere su serpmiyor mu(!)

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Fransa’da belden aşağısı felçli 14 yaşında bir kız, fareler tarafından saldırıya uğradı.[/inlinetweet] Yapılan açıklamada kızın yüzünde 45, el ve ayaklarındaysa 150 yara bulunduğu belirtildi. Talihsiz kızın babası, ihmali yüzünden ev sahibine dava açtı.

2015 yılından beri boğuştuğu karbon salınım testi skandalını geride bırakmaya çalışan Volkswagen grubu, tüm gücüyle elektrikli araçlara odaklanıyor. Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde konuşan CEO Matthias Müller, 2030’a kadar grup bünyesindeki 12 markanın tüm araçlarının elektrikli versiyonlarını üretmeyi planladıklarını açıkladı.

Hedefi yerine getirmek için 20 milyar Avro harcayacağı belirtilen Alman otomotiv devinin araçların pillerine yapacağı masrafsa 50 milyar Avro.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Çin’de elektrikli araç kullanmak yakında çok daha kolay olacak.[/inlinetweet] Ülkede 167 bin şarj istasyonundan oluşan ağın kurulumu tamamlandı. Çoğu elektrikli aracın menzilinin 300-400 km arasında olduğu düşünüldüğünde, Çin kadar büyük bir ülkede bu hamlenin ne kadar önemli olduğu daha fazla ortaya çıkıyor. Şarj istasyonu ağının yanı sıra ülkede petrollü araçların da kullanımının yasaklanması hedefleniyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Mısırlı arkeologlar 3 bin 500 yıllık bir mezar buldu.[/inlinetweet] Firavun Tutankamon ve Kraliçe Nefertiti‘nin yaşadığı meşhur çağdan olduğu keşfedilen mezarda yatan kişinin M.Ö. 1567 ile 1320 yılları arasında yaşayan Mücevherci Amenemhat olduğu düşünülüyor. Amenemhat’ın mezarı Yeni Krallık dönemindeki firavunların kendi mahzen mezarlarını yaptırdığı Krallar Vadisi‘ne yakın bir nekropolde bulundu.

Tarihte bilinen [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]en eski sıfır rakamı Sanskritçe bir metinde ortaya çıktı.[/inlinetweet] Oxford Üniversitesi‘nden Marcus du Sautoy, el yazmasının o dönemde ‘Budist keşişler için bir eğitim kılavuzu gibi göründüğünü belirtti. ’ Keşfe konu olan metnin 1881 yılında bir çiftçi tarafından bulunduğu ve 1902 yılında üniversitenin kütüphanesinde arşivlendiği not edildi. Rakamların tarihini merak edenler için bir de kitap önerelim: Sıfırın Gücü

Şimdiye dek en eski ‘0’ rakamının 9. yüzyılda olduğu sanılıyordu.

2011’de Naruto adlı makak (bir maymun türü), bir fotoğrafçının kamerasını eline geçirip özçekim yaparak bir anda dünyanın en çok bilinen hayvanlarından biri haline gelmişti. Bu fotoğrafın bilinçli bir şekilde mi yoksa rastgele mi çekildiğiyse sonsuza dek gizemini koruyacak. Asıl soru fotoğrafın telif haklarının kime ait olduğu. Neyse ki seneler süren mahkemenin ardından o konu da açıklığa kavuştu.

En yüksek IQ’ya sahip 5 bin (ABD’li) çocuğu 1971’den bu yana takip eden SMPY (Matematiksel Olarak Hızlı Gelişen Gençler Çalışması) adlı araştırma 45 yıl sonra tamamlandı. Araştırmanın en önemli sonuçlarından biri, deha seviyesindeki çocukların bile tam kapasitesine ulaşabilmek için öğretmenlerin yönlendirmesine ihtiyaç duyması oldu. Çalışmanın sonuçları kısaca şöyle:

 1. En zeki çocuklar eğitim ve kariyer alanında başarılı oluyor, toplumu onlar yönetiyor.
 2. Dahi çocuklar beklentileri kolayca karşıladığı için onlarla yeterince ilgilenilmiyor.
 3. Üstün başarısı sebebiyle bir üst sınıfa geçirilen çocukların başarılı olma ihtimali çok daha yüksek.
 4. Uzamsal akıl yürütme yeteneğine sahip çocuklar gelecekte daha fazla patent alıyor, daha fazla doktora yapıyor.
 5. Üniversite sınavı gibi standart testler, çocukların hangi alanlarda başarılı olduğunu belirlemede yardımcı oluyor.
 6. Zeki çocukların zihin yapısı daima gelişime ve değişime açık. Bu da uzun vadede başarıyı getiriyor.

1997 yılında hayatını kaybeden Fransız Okyanus Araştırmacısı ve Belgesel Yapımcısı Jacques-Yves Cousteau’nun ünlü gemisi R/V Calypso, Nisan 2016’da restorasyon için Yalova’ya getirilmişti. Tersanenin kapalı bölümünde tutulan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]42 metrelik Calypso, sebebi henüz bilinmeyen bir yangında hasar aldı.[/inlinetweet] Olayda can kaybı yaşanmazken Cousteau Vakfı tarafından yapılan açıklamada sadece gemiye yeni eklenen parçaların yandığı ve tarihi öğelerin zarar görmediği belirtildi.

Polis yangınla ilgili soruşturma başlattı.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği