Dahi çocuklara yönelik 45 yıllık araştırmadan çıkan 6 sonuç

ABD'deki en yüksek IQ'ya sahip çocuklardan 5 bin tanesini 1971'den bu yana takip eden SMPY adlı araştırma 45 yıl sonra tamamlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’deki en yüksek IQ’ya sahip çocuklardan 5 bin tanesini 1971’den bu yana takip eden SMPY adlı araştırma 45 yıl sonra tamamlandı. Araştırmanın en önemli sonuçlarından biri, deha seviyesindeki çocukların bile tam kapasitesine ulaşabilmek için öğretmenlerin yönlendirmesine ihtiyaç duymasıydı. Dünyada, zeki çocuklar üzerine yapılan en uzun süreli araştırma olarak tarihe geçen SMPY (Matematiksel Olarak Hızlı Gelişen Gençler Çalışması), bazı kilit çıkarımlarda bulundu.

1- En zeki çocukların yaşamları daha farklı oluyor

SMPY öncelikle çocukların SAT (ABD üniversite giriş sınavı) ve IQ testi sonuçlarına göz attı. Araştırmacılar daha sonra üniversiteye kayıt ve kariyer yolları gibi alanları da inceledi. Bu incelemelerden elde edilen sonuçlara göre en zeki çocuklar, sıradan çocuklara göre çok daha yüksek bir oranda lisansüstü eğitime devam edip doktora yaptı. Ayrıca çoğu, toplumun en çok kazanan yüzde 5’lik kısımında yer aldı. Duke Üniversitesi Yetenek Belirleme Programı’ndan Psikolog Jonathan Wai “Beğenseniz de beğenmeseniz de bu insanlar bizim toplumumuzu kontrol ediyor.” dedi.

2- Dahi çocuklarla yeterince ilgilenilmiyor

Burada sorun dahi çocuklara öğretmenler tarafından daima ‘o zaten yapar’ bakış açısıyla yaklaşılması. Öğretmenler çoğu zaman bu çocuklarla ilgilenmekten ziyade, en kötü durumda olan çocukları ortalama bir başarı seviyesine getirmeye çalışıyor. SMPY öğretmenlerin herkese aynı eğitimi vermeye çalışmaktan vazgeçip mümkün olduğunca her çocuk için bireysel bir müfredat hazırlamaya çalışmasının daha doğru olacağını düşünüyor.

3- Sınıf atlatmak işe yarıyor

Çocukların gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için öğretmenlerin dahi çocukları bir üst sınıfa göndermeyi göz önünde bulundurması öneriliyor. Araştırmacılar sınıf atlatılmayan dahi çocuklarla diğerlerini karşılaştırdığında, sınıf atlayanların gelecekte doktora yapma ya da patent alma ihtimalinin yüzde 60 oranında daha fazla olduğunu gördü. Sınıf atlayan çocukların özellikle fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlarda doktora yapma ihtimalinin diğerlerine göre iki kattan daha fazla olduğu görüldü.

4- Zeka çok değişken

Zeki olmak sadece bazı bilgileri kolayca ezberleyebilmek ve hatırlayabilmek demek değil. SMPY bir çok farklı çalışmasında, en zeki çocukların uzamsal akıl yürütme alanında büyük bir kapasiteye sahip olduğunu gördü. Bu çocuklar insan dolaşım sistemi ya da bir otomobilin iç yapısı gibi sistemleri gözlerince canlandırma konusunda oldukça başarılı. 2013’te yapılan bir takip araştırmasında, uzamsal akıl yürütme yeteneği ile alınan patentler ve yayımlanan bilimsel makaleler arasında ciddi bir paralellik bulunduğu görüldü.

5- Standart testler her zaman bir vakit kaybı değil

SAT( ya da bizdeki YGS) gibi standartlaştırılmış testler, bir öğretmenin ya da ebeveynin çocuk hakkında bilmek istediklerini ölçmek için yeterli değil. Ancak SMPY verileri, SAT ve diğer standart zeka testlerinin geleceğe dair bazı öngörü gücünün olduğunu gösteriyor. Yine de sosyoekonomik durum ve çalışma miktarı bu testlerin sonucuna etki edebiliyor. SMPY araştırmacılarından Camilla Benbow bu testlerin çocukların hangi alanlarda başarılı olduklarını tespit etmede başarılı olduğunu, böylece öğretmenlerin farklı alanlara odaklanabildiğini söylüyor.

6- Zeki çocuklar gelişime ve değişime daima açık

Psikolog Carol Dweck, başarılı insanların ‘gelişim zihniyeti‘ olarak bilinen alana ‘sabit zihniyet’ten daha yatkın olduğunu ortaya koymuştu. Buna göre başarılı kişiler kendilerini durağan değil, daima uyum sağlayan ve büyüyen canlılar olarak görüyor.

SMPY bu yaklaşıma katılıyor ancak bir çocuğun ilk bilişsel yeteneklerinin de gelecekte ne kadar başarılı olabileceği konusunda fikir verebileceğini söylüyor. Böyle bir geleceğin öngörülmesiyle birlikte ebeveynlerin, yetenekleri önceden tespit edip çocuğun bu alanda gelişim göstermesi için çaba sarf etmesi gerekiyor.

Kaynak: Business Insider

ABD'deki en yüksek IQ'ya sahip çocuklardan 5 bin tanesini 1971'den bu yana takip eden SMPY adlı araştırma 45 yıl sonra tamamlandı. Araştırmanın en önemli sonuçlarından biri, deha seviyesindeki çocukların bile tam kapasitesine ulaşabilmek için öğretmenlerin yönlendirmesine ihtiyaç duymasıydı. Dünyada, zeki çocuklar üzerine yapılan en uzun süreli araştırma olarak tarihe geçen SMPY (Matematiksel Olarak Hızlı Gelişen Gençler Çalışması), bazı kilit çıkarımlarda bulundu.

  1. En zeki çocuklar eğitim ve kariyer alanında başarılı oluyor, toplumu onlar yönetiyor.
  2. Dahi çocuklar beklentileri kolayca karşıladığı için onlarla yeterince ilgilenilmiyor.
  3. Üstün başarısı sebebiyle bir üst sınıfa geçirilen çocukların başarılı olma ihtimali çok daha yüksek.
  4. Uzamsal akıl yürütme yeteneğine sahip çocuklar gelecekte daha fazla patent alıyor, daha fazla doktora yapıyor.
  5. Üniversites sınavı gibi standart testler, çocukların hangi alanlarda başarılı olduğunu belirlemede yardımcı oluyor.
  6. Zeki çocukların zihin yapısı daima gelişime ve değişime açık. Bu da uzun vadede başarıyı getiriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği