Zeki insanlara yönelik 13 belirti

Quora'daki bir tartışma zincirinden alınan ve bilimsel kanıtlarla desteklenen maddeler, zeki insanlarda görülen ortak özellikleri ortaya koyuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer gerçekten zeki biri olduğunuzu ya da ortalamadan biraz daha zeki olduğunuzu düşünüyorsanız, “Zeki insanların ortak özellikleri nelerdir?” adlı Quora başlığından alınan ve bilimsel kanıtlarla desteklenen bu 13 belirtiye göz atabilirsiniz;

Dikkatleri kolayca dağılmaz

Kullanıcılardan Frank Zhu, “Daha uzun süre odaklanabilen ve dikkat dağıtıcı şeyleri göz ardı edebilen insanlar genellikle oldukça zeki oluyor.” diyor. Zhu, kanıt olarak 2013 yılında Current Biology adlı dergide yayımlanan bir makaleye referans veriyor. Makale, yüksek IQ’ya sahip kişilerin bir resmin arka planındaki hareketleri fark etmesinin daha uzun zaman aldığı iki çalışmayı anlatıyor. Bunun sebebi ise, zeki kişinin resimde daha önemli olan kısımlara odaklanıp geriye kalan kısmı göz ardı etmesi olabilir.

Gece kuşu olurlar

Bir araştırmaya göre, ne kadar zekiyseniz gece uyanık kalmaya o kadar meyilli oluyorsunuz. 2009 yılında Personality and Individual Differences adlı dergide yayımlanan bir araştırma,  binlerce genç yetişkinin IQ’su ile uyku alışkanlıkları arasındaki bağı inceledi. Sonuç olarak, daha zeki olan bireylerin hem hafta içi hem hafta sonu geç yatıp geç kalktığı anlaşıldı. 1999 yılında aynı dergide yayımlanan başka bir çalışma ise, 400 hava kuvveti askerini bu bağlamda inceleyerek aynı sonuçlara ulaşmıştı.

Oldukça uyumlu olurlar

Birkaç Quora kullanıcısı, zeki insanların esnek olduğunu ve farklı koşullara kolayca uyum sağlayabildiğini söylüyor. Kullanıcılardan Donna F Hammett, “Karşılaştıkları kısıtlamalar veya zorluklar ne olursa olsun zeki insanlar olaylara uyum sağlayabilir.” diyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma bu savı destekliyor. Araştırma, “Zeka, çevreyle daha iyi baş edebilmek için kişinin kendi davranışlarını değiştirebilmesiyle veya bulunduğu ortamda değişiklikler yapabilmesiyle ilişkilidir.” diyor.

Ne kadar bilmediklerini bilirler

Zeki insanlar bilmedikleri bir konu olduğunda bunu kabullenmeyi bilirler. Jim Winner adlı kullanıcıya göre zeki insanlar “Bilmiyorum.” demekten korkmazlar zira bilmedikleri şeyi öğrenebileceklerini bilirler. Winner’ın bu görüşü Justin Kruger ve David Dunning’in gerçekleştirdiği ve Journal of Personality and Social Psychology adlı dergide yayımlanan bir çalışma tarafından destekleniyor. Çalışmaya göre, kişinin zekası ne kadar düşükse, kişi kendi bilişsel yeteneklerini olduğundan daha fazla görmeye o kadar meyilli oluyor.

Dinmek bilmeyen bir meraka sahip olurlar

Albert Einstein’ın, “Benim özel bir yeteneğim yok sadece tutkulu bir meraklıyım.” dediği söylenir. Keyzurbur Alas adlı kullanıcı ise, “Zeki insanlar, sıradan insanların yanından geçip gittiği şeylerle ilgilenir.” diyor. 2016 yılında Journal of Individual Differences adlı dergide yayımlanan bir araştırma, çocuk zekası ile deneyimlere açık olma arasında bir bağlantı olduğunu öne sürdü. Birleşik Krallık’ta doğan insanları 50 yıl boyunca gözlemleyen bilimciler, IQ seviyesi daha yüksek olan 11 yaşındaki çocukların 50 yaşındayken tecrübelere ve deneyimlere daha açık olduğunu ortaya koydu.

Açık görüşlü olurlar

Zeki insanlar kendilerini yeni fikirlere ve fırsatlara kapatmazlar. Donna F Hammett, “Zeki insanlar başkalarının fikirlerini gözden geçirmeye ve kabul etmeye isteklidir.” diyor. Psikologlar, farklı bakış açıları arayan açık görüşlü insanların üniversiteye giriş ve zeka testlerinde daha yüksek puan almaya meyilli olduğunu söylüyor. Aynı zamanda, zeki insanlar hangi fikirleri ve bakış açılarını benimseyecekleri konusunda dikkatli oluyor.

Kendi kendilerine vakit geçirmeyi severler

Dipankar Trehan adlı kullanıcı, zeki insanların daha bireysel olmaya meyilli olduğunu söylüyor. Yakın zamanda British Journal of Psychology‘de yayımlanan bir araştırma, insanlarla sosyalleşmesinin ortalama insanlara verdiği kadar zeki insanlara keyif vermediğini öne sürüyor.

Güçlü bir iradeleri vardır

Zoher Ali adlı kullanıcı, “Zeki insanlar planlama yaparak, hedef belirleyerek, alternatif stratejiler keşfederek ve bir işin sonuçlarını öngörerek zorlukların üstesinden gelir.” diyor.

2009 yılında Psychological Science adlı dergide yayımlanan bir çalışma, irade ve zeka arasında bağlantı olduğunu ortaya koydu. Çalışma kapsamında katılımcılara iki finansal seçenek sunuldu; ya o anda az miktarda ödeme alacaklardı ya da ileri bir tarihte daha büyük miktarda ödeme alacaklardı. İleri tarihte daha büyük miktarda ödeme almayı seçen (daha iradeli olan) katılımcıların, zeka testlerinde genellikle daha yüksek puan aldığı fark edildi.

Eğlenceli olurlar

Advita Bihani adlı kullanıcı, zeki insanların mizah duygusunun daha gelişmiş olduğunu söylüyor. New Mexico Üniversitesi araştırmacıları da bu fikre katılıyor. Üniversitede yapılan bir araştırma, profesyonel komedyenlerin sözel zekasının ortalamadan daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Başkalarının deneyimlerine karşı duyarlı olurlar

Bir Quora kullanıcısı, “Zeki insanlar karşılarındakinin ne hissettiğini/ne düşündüğünü neredeyse tam olarak anlayabilir.” diyor. Bazı psikologlar, başkalarının ihtiyaçlarını ve hislerini anlayabilmenin duygusal zekanın temel taşlarından biri olduğunu söylüyor. Duygusal zekası yüksek bireyler, yeni insanlarla tanışmaya ve onları yakından tanımaya daha istekli oluyor.

Alakasız gibi görünen kavramları bağdaştırırlar

Birkaç Quora kullanıcısı, zeki insanların diğerlerinin göremediği örüntüleri fark edebildiklerini söylüyor. Zira zeki insanlar alakasız gibi görünen kavramlar arasında benzerlikler bulabiliyor.

Kullanıcılardan April Astoria, “Saşimi ile karpuz arasında bağlantı olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz zira ikisi de çiğ ve soğuk yeniyor.” diyor. Gazeteci Charles Duhigg, bu tür bağlantılar kurmanın bir yaratıcılık göstergesi olduğunu söylüyor. Disney’in büyük ses getiren Frozen filminin gelişim sürecini inceleyen Duhigg, filmin orijinal ve akıllıca göründüğünü zira ‘bilinen fikirleri alıp farklı şekillerde seyirciye sunduğunu’ söylüyor.

İşleri ertelerler

Kullanıcılardan Mahesh Garkoti, zeki insanların sıradan işleri ertelemeye daha meyilli olduğunu zira yapacak daha önemli şeyleri olduğunu söylüyor. Wharton Üniversitesi psikologlarından Adam Grant, işleri ertelemenin yeniliğin anahtarı olduğunu ve Steve Jobs’ın da bu yöntemi izlediğini söylüyor.

Büyük sorulara kafa yorarlar

Kullanıcılardan Ram Kumar’a göre, “Zeki bireyler evren ve hayatın anlamı gibi büyük meselelerle ilgilenir.” Zeki insanların kaygılı olmaya daha meyilli olmasının sebeplerinden biri de yaşadıkları varoluşsal kafa karışıklıkları olabilir.

Kaynak: Science Alert

Quora'daki bir tartışma zincirinden alınan ve bilimsel kanıtlarla desteklenen maddeler, zeki insanlarda görülen ortak özellikleri ortaya koyuyor. Zeki insanlarda bulunan ortak özellikler arasında; dikkatlerinin kolayca dağılmaması, gece uyanık kalmaya meyilli olmaları, çevrelerine ve durumlara uyum sağlayabilmeleri, 'bilmiyorum' demekten çekinmemeleri, meraklı, açık görüşlü ve eğlenceli olmaları, kendi kendilerine vakit geçirmeyi sevmeleri, güçlü bir irade ve empati yeteneğine sahip olmaları, alakasız gibi görünen kavramları bağdaştırabilmeleri, işleri ertelemeleri, hayatın anlamı ya da evren gibi büyük konulara kafa yormaları yer alıyor.

36 Yorum

 • Zeki oldukları için dikkatlerinin dağılmadığını değil de, dikkatlerinin dağılmadığı için daha iyi odaklanıp, konuları anlayıp, sorunun çözümüne hızlı ulaşabildiklerini düşünüyorum.

  • Ben de öyle düşünüyorum Hatta zeki insanların kafalarından onlarca düşünce geçiyorsa neden daha dikkatleri daha dağınık olmasın ki 🤔 🙂

 • Ortalamaya nazaran daha ahlaklı olduklarına dair bir şey yazılmamış. Mantıklı ve tutarlı olmanın doğal sonucu ahlaklı olmaktır. Gerçi zeki insanlara sorsanız ahlakın kültürel bir isimlendirme olduğunu söyleyeceklerdir. Onlara göre mantık + tutarlılık olan şeyin bizim dilimizdeki karşılığı ahlak. Zeki olsaydım daha iyi anlatırdım :D

  • Ahlaklı oldukları bir gerçektir. Utanma duygusu ve doğuştan gelen bazı fıtri, insani özelliklerini de kaybetmemişlerdir. Gülümserler, isyankâr değillerdir. Çoğu zaman ciddi ve samimi davranırlar.

 • ahlak konusunda eksiklik olduğunu bende düşünüyorum. ayrıca nezaket kurallarına ve toplum içersindeki yerine dikkat ederler..
  bunlara ilaveten kaygılanmaya ve anksiyeteye daha yatkın bireylerdir. odaklanma konusunda aynı fikirde değiliz.

 • Bunları böyle yayınlayınca bu tarz davranışlara bürünerek zeki gözükmeye çalışan tipler türüyor. gömlek yerine tişört giyerek çalışmak isteyen ve steve jobsu örnek gösterenler var mesela :) kısa yoldan zeka :))

 • Bu özelliklerin hepsi bende var Zeki olduğumu biliyodum zaten çevremdeki insanlara nazaran her zaman çok fazla dikkat çekmişimdir

 • yanılıyorsun zeki bir insanın bir başkası zeki olduğunu söylüyorsa kendini ele vermiştir zeki bir insanın zeki olduğunu anlayamazsın zaten yazı karakterinde bunu söylüyor zeki değilsin sadece eğitimlisin

 • Zeki insan herzaman kendini eksik hisseden insandır.
  Bu tip insanlar takıntılı olup inatçılığıda elden bırakmazlar.
  Tabi benim görüşüm.

 • bana sadece 3 ü uyuyor ama beyler hanımlar şöyle bir şey var ben 15 yaşındayım ve dikkattim çabuk dağalıbiliyor ve ders çalışmayısevmiyorum peki tembel olup zek insanlara ne demeli

 • Yani özellikler uyuyor ve etrafımda ki hemen hemen herkes zeki olduğumu söylüyor ama bilmiyorum bana göre zeka göreceli bir kavram gerçekten zeki biri için çokta zeki olmaya bilirsin ama zeki olmayan biri için oldukça zeki olabilirsin

 • Zeki insanı sadece matematik ve sözel olarak tanımlamamak lazım, mesela ben matematiğe yatkınım ama duygusal konularda iyi değilim bu benim zeki olduğum anlamına gelmez ya da sadece duygusal konularla ilgilenip basit işlemleri yapamamak da zekilik değildir. Aradaki dengeyi kurabilenler gerçekten zeki insanlardır.

 • bu doğru zeki insanlar daha egolu(ama aynı zamanda asosyal) daha takıntılı ve daha çok düşünen insanlardır kendimden biliyorum :d bu arada milleti gıcık etme potansiyelleri çok daha fazladır gerçekleri söylerler ve bu yüzden de çok arkadaşları yoktur. değerimi bilen çıkar mı acaba neyse ben zaten kendime aşığım bu arada zeki insanlar daha vurdumduymazdır saçma sapan şeyleri düşünüp üzülmezler. falan fistan

 • Zeka nedir ki siz insan olmadıkca,
  Kendini yüksekte görüp aşağı baktıkça,
  Düşürürsünüz kendinizi farkında olmayınca,
  Açın gözünüzü görebildiğiniz ufka derin bakın,
  Kafanız karışır hiçsizliğin içinde kaybolunca,
  Aklımdan çıkmayan delice sorular
  Beni yiyip bitiriyor ” Neden? ”
  Korkar oldum bu soruların hazin sonumu getirmesinden,
  Korkar oldum kendimden, benliğimden,
  Yetmiyor ne kadar düşünürsem düşünüyüm, çıkamıyorum işin içinden
  Bu sorular beni çekiyor hiçsizliğe, kayıyor ayağım, farkındayım ama gitmezsem sonuna nasıl cevap bulurum?
  Delice sorulara

  Birden yazasım geldi böyle. Okuyanlara hürmetler.

 • dahi veya üstün zekalı olmak yerine akıllı olmayı tercih ederdim edebilseydim ancak maalesef bende bir üstün zekalıyım. gerçekten zannedildiği gibi karmaşık değillerdir. mutlak bir düşünce yapıları vardır ancak düzenli sayılmaz düşünceleri. yani anlatmak istediğim şey bu onlar 10 saniyede 5 farklı bir şey düşünür 2 saniyelik aralıklarla ve 5. düşüncelerini analiz ederken 1. düşüncelerini unuturlar. kısır döngü gibi bir şey yani . anlatmak istediğim biraz sinir bozucu bir durum. siz siz olun mantıklı değil analatik olun mantık bi yere kadar analatik düşünerek orta yolu bulmanızı tavsiye ederim :)

 • ugh. hocamız, derste üstün yetenekli çocuklar, pimi çekilmemiş bomba gibidir diyip dururdu🤦🏻‍♀️ gerçekten iyi bir şey değil mi

 • Bende zeki olmak yerine akilli olmayı isterdim. Akil var olan zekayı kullanabilmektir. Kullanılmayan zeka hiç bir işe yaramaz. Sadece düşünür düşünür harikalar yaratir ama hep erteler icraate geçemezsin. Zeka akılla anlam kazanır. Bence.

 • Benim komşum aynı senin gibi , ve anlattığın gibi , kitap okumadığı için hatası azımsanmıyacak kadar büyük oluyor.

 • Zeki insan bana göre gerçekleri söylerken bile mütevazi ahlaki yönü yüksek takıntılı çok sabırlı ama sabrı tükendiğinde oldukça açık kırıcı konuşan biri olur herkes onu saf diye niteler ama herşeye uyum sağlamak adına örnek olmak adına güzellikle anlatmaya hareket etmeye çalışır adalet duygusu yüksektir en yakını dahi olsa neyse doğru olan onu savunur geç uyur çünkü yani bence kafasındakileri sıraya koyması analiz etmesi gerekmektedir bunun içinde gece fırsat bulur empatiyi abartabilir yani karşısındakinin yaşadığını kendi yaşıyormuş gibi düşünüp karşısındakinin adına kaygı suçluluk çaresizlik duygularını yaşayabilir insanların hareketleriyle konuşmalarını karşılaştırır böylelikle o insan hakkında azda olsa fikir sahibi olur gibi gibi şeyler tabi bana göre böyle herkese göre farklılık gösterebilir

 • Ayrıca bence kendisini zeki sananlar gibi olup olmadık her fırsatta bilgilerini satmaya çalışmazlar. Mükemmeliyetçi oldukları için az konuşur , öz konuşurlar. Sadece en zor olanda kendilerini kısmen de olsa (mütevazi bir şekilde) gösterirler.

 • Bence fazlası ile karışık olabiliyor bazen..Beynimin sürekli çalışması ,bilgiye doymayıp sürekli daha fazlasını istemesi sebebi ile yatıştırmak amaçlı doktor kontrolünde ilaç kullansam dahi bir değişiklik olmuyor..Bilgin arttıkça sorular artıyor ..Hiçbir cevap yeterli gelmiyor..Çevreni tamamen basite indirgiyor yalnız olmayı tercih ediyorsun ki ben bu durumdan keyif alıyorum..En azından boş olduğunu düşündüğüm bir çok beynin zamanımı çalmasına izin vermiyorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği