Sosyal sınıfın getirdiği özgüven daha yetkin olarak algılanmayı sağlıyor

Bir araştırmaya göre üst sınıflara mensup kişilerin sınıflarıyla gelen özgüvenleri sosyal hiyerarşilerin pekişmesine sebep oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amerikan Psikoloji Derneği’nin yaptığı bir araştırma, kendini üst sınıflara ait gören bireylerin buradan gelen özgüvenlerinin, etraflarındaki insanlar tarafından yetkinlik olarak görülebildiğini ortaya koyuyor. Bu özgüven özellikle iş görüşmeleri ve okul mülakatları gibi resmi seçmelerde üst sınıfa mensup kişinin lehine işliyor ve aynı yetkinliğe sahip ancak daha düşük sınıflardan gelen bireyler karşısında avantaj sağlamasına sebep oluyor.

Hiyerarşiler sağlamlaşıyor

Journal of Personality and Social Psychology dergisinde yayınlanan araştırmayı yürüten Virginia Üniversitesi’nden Doktor Peter Belmi, ‘’Avantajlar avantajları doğuruyor, üst sınıf ailelerde doğan bireylerin ilerde de üst sınıf mensubu olması neredeyse garanti. Çok para kazanan girişimciler de çoğunlukla iyi eğitim almış, zengin ailelerin çocukları arasından çıkıyor. Araştırmamız sosyal sınırların insanların kendileriyle ilgili tavırlarını belirlediği ve sınıf hiyerarşilerinin nesilden nesilde bu şekilde aktarıldığını ortaya koyuyor’’ diyor.

Sosyal sınıf ve özgüven arasında net bir bağ var

Belmi ve çalışma arkadaşları sosyal sınıf ve aşırı özgüven arasındaki ilişkiyi ve bunun kişinin yetkinliğine dair diğer insanlarda oluşturduğu bakış açısını incelemek için dört seri araştırma yapmışlar. En büyük görüşmede Meksika’da krediye başvuran 150 bin küçük iş yeri sahibi kişi yer alıyor. Sınıf ölçümü yapmak adına adayların gelirleri, eğitim durumları ve kendilerini toplumda nerede gördükleri hakkında bilgi toplayan araştırmacılar daha sonra bu adayları psikolojik bir teste tabi tutmuşlar.

Araştırma sonuçları, üst sınıftan bireylerin alt sınıftan bireylerle eşit sonuçlar almalarına rağmen özgüvenlerinin çok yüksek olduğunu, bu kendine güvenin de karşı tarafta olumlu bir etki bıraktığını tespit etmiş.

Araştırmanın tamamına şu adresten ulaşmak mümkün.

Kaynak: Eureka Alert

Amerikan Psikoloji Derneği’nin yaptığı bir araştırmaya göre, kendini üst sınıflara ait gören bireylerin buradan gelen özgüvenlerinin, etraflarındaki insanlar tarafından yetkinlik olarak görülebildiğini ortaya koyuyor. Bu özgüven özellikle iş görüşmeleri ve okul mülakatları gibi resmi seçmelerde üst sınıfa mensup kişinin lehine işliyor ve aynı yetkinliğe sahip ancak daha düşük sınıflardan gelen bireyler karşısında avantaj sağlamasına sebep oluyor.

1 Yorum

  • E Türkçe’de bunun karşılığı olan bir deyim var zaten. “Para parayı çeker.” yani çokta yeni bir şey değil bu.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği