Zeki ülkeler korsan kullanmıyor

Ülkelerin IQ seviyeleri ile korsan yazılım kullanma rakamlarının karşılaştırıldığı bir araştırmada zeki ülkelerin daha az korsan kullandığı görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanların korsan yazılım kullanmaya yönelmesinin pek çok farklı kaynağı olabilir. İşin ekonomik boyutu ya da yasal alternatiflerin bulunmaması en çok bahsi geçen sebeplerden. Araştırmacıların elde ettiği son verilere göre ise bu sebeplerin arasına ülkenin ortalama zeka seviyesi de eklenebilir.

Araştırmacılar “Zeka ve Suç: Yazılım korsanlığı için yeni bir kanıt” adlı çalışmanın sonuçlarını açıkladıkları yazıda, bir ülkenin ortalama zeka seviyesi düştükçe korsan yazılım kullanımının arttığını keşfettiklerini belirtti. Ülkelerin IQ skorları ile Business Software Alliance tarafından sağlanan yazılım korsanlığı rakamlarını karşılaştıran araştırmacılar, bir ülkede IQ seviyesi 10 puan arttığında korsan yazılım kullanımının yüzde 5,3 oranında azaldığını gördüler.

piracyintelligenceiq

Araştırmada Çin gibi IQ seviyesi yüksek olmasına rağmen korsan oranının yüksek olduğu ya da Güney Afrika gibi IQ seviyesi düşük olmasına rağmen korsan oranının da düşük olduğu örnekler de bulundu. Ancak genel olarak IQ ve korsan yazılım oranları arasında bir ters orantı olduğu görüldü.

Bu rakamlara diğer dış faktörlerin etkisi olup olmadığını da kontrol eden araştırmacılar, fikri mülkiyet yasalarını, siyasi faktörleri ve ekonomik gelişmeyi denklem dışında bırakacak şekilde yaptığı incelemelerde de benzer sonuçlara ulaştı.

Ancak ‘az zeki’ olan ülkelerde bu problem kendi kendine çözülebilir. Örneğin daha önce yapılan araştırmalarda okuma yazma oranının düşük olduğu görülen Afrika ülkelerinde korsan kullanımının okuma yazma oranlarını artırdığı, bunun da IQ seviyelerini yükselttiği görüldü. Yüksek IQ seviyesi ile birlikte korsan kullanımı da düşüş gösterebilir.

Araştırmacılar ayrıca ülke genelinde IQ seviyesi düşük olmasına rağmen yönetici kesimin uyguladığı politikaların korsan kullanımları azaltabileceğini ifade ederek “Bu araştırma korsanın azaltılması için zeka seviyesinin yükseltilmesi gerektiği şeklinde yorumlanmamalıdır” diyor.

piracy

Korsan yazılım kullanımı ile IQ seviyesi arasındaki ilişkiyi ölçmek isteyen araştırmacılar, ülkelere ait ortalama IQ seviyeleri ile korsan kullanım rakamlarını karşılaştırdı. Elde edilen sonuca göre ortalama IQ seviyesinin 10 puan artması ile korsan kullanımının yüzde 5,3 oranında düştüğü görüldü. Sonuçları ülkelerin fikri mülkiyet yasaları, siyasi faktörleri ya da ekonomik durumlarından etkilenmeyecek şekilde inceleyen araştırmacılar yine benzer sonuçlara ulaştı. Bazı düşük IQ'lu ülkelerde yönetici kesimin izlediği politikaların da korsan kullanımını azaltmaya yardımcı olduğu görüldü.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği