Haftanın Özeti: 87

20 – 26 Haziran 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlananhaftalıközetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzdenkaçan ancak haberdar olmanızdafayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

 • Britanya’nın Avrupa Birliği üyeliğinin kaderini belirleyecek olan Brexit halk oylaması sonuçlandı. Yüzde 51,9 oyla karar: bize müsaade. Peki ekonomiden mülteci haklarına, serbest dolaşımdan ticari anlaşmalara kadar bin türlü meseleyi doğrudan etkilemesi beklenen bu sonuçta Google arama sonuçlarının etkisi ne kadar? Başbakan David Cameron’un istifasına ve sterlinin keskin bir düşüş yaşamasına sebep olan bu zorlu karar için vatandaşların da sancılı bir karar sürecinden geçtikleri düşünülüyordu. Google tarafından açıklanan verilerden Britanya vatandaşlarının oylamaya saatler kala canhıraş şekilde ‘Avrupa Birliği’nden ayrılmak iyi bir şey mi?’, ‘Avrupa Birliği nedir?’ gibi sorulara Google’da cevap aradığı, karmaşık tartışmaları takip edenlerin yanı sıra temel konseptlere çarçabuk hakim olmaya çalışanların sayısının da az olmadığı anlaşılıyor. 2 yıla yayılması beklenen ayrılık süreci, her ayrılık gibi, kah tad kaçıracak kah iç rahatlatacak gibi görünüyor. Google cevap verebilir mi bilmiyoruz ama şimdilerde bu konuya ilişkin en popüler soru: Peki şimdi ne olacak?

 • Dünyanın en zengin adamı Bill Gates’e belki fakir fakat bir o kadar haysiyetli Bolivya’dan atar gibi atar! Geçtiğimiz günlerdeBolivya ve yoksulluğun diz boyu olduğu birkaç Afrika ülkesi için ‘tavuk yetiştiriciliği’ni öneren ve bu ülkelere bağışlanacak tavuklar için HEIFER International isimli açlıkla mücadele kurumu ile işbirliğine giderek bir hareket (Coop Dreams)başlatan Gates, Bolivya yöneticilerince yapılan zehir zemberek açıklamaların hedefi oldu. Kendi bölgesinin yükselen ekonomilerinden biri olan Bolivya’dan gelen ‘bir ormanın ortasında, 500 yıl öncenin koşullarında, neyi nasıl yetiştireceğimizi bilmeden yaşadığımızı sanan nesle aşina değiliz’ açıklamaları bunca iletişim ve seyahat imkanına karşın bazı kültür ve memleketlere karşı kıramadığımız önyargılarımızın bir kanıtı gibi. Bolivya, Gates’in yardım teklifini sadece reddetmekle kalmadı kendilerinden özür dilenmesini ve Bolivya isminin bu şekilde anılmamasını da talep etti. Koskoca Bill Gates’in ‘aman hocam’ diyecek bir danışmanı yok mudur yoksa Bolivya yoksul insanlarına uzatılan yardım elini sadece ve sadece milli gururu uğruna mı reddediyor bekleyip öğreneceğiz.

image

 • Yeterince üretken hissetmemek, verimli çalışamamak, zaman yönetiminde berbatlık, ertelemede bağımlılık… Bunlar genellikle dikkatimizi dağıtan uyaran sayısının çok daha fazla ve çeşitli olduğu günümüze has sorunlar olarak görülür. Bugüne ve bize has sandığımız her durum için ise en az bir adet etkinliği kanıtlanmış eski ve genel geçer çözüm önerisi vardır. 1918’de dünyanın en zengin adamlarından biri olan Charles M. Schwab ile Ivy Lee isimli bir danışmanın buluşması sonucu bilinirliği artan, 5 adet günlük görevden oluşan bu yapılacaklar listesi, basitliği ve kolay uygulanabilirliği ile dikkat çekiyor. Ivy Lee Yöntemi’nin dayandığı 5 ayak şu şekilde:
  1. Günün bitiminde yarın yapılması gereken 6 önemli işi yazın. Sayı 6’yı aşmasın.
  2. Bu 6’lıyı önem sırasına koyun.
  3. Ertesi gün sadece ilk maddeye odaklanın. İkinci işe geçmeden önce birincisini mutlaka tamamlayın.
  4. Her madde için aynını uygulayın. Günün sonunda bitiremediğiniz maddeler olursa bunları yarının 6’lısına dahil edin.
  5. Bu süreci her gün tekrar edin.
 • Unutmadan; Ivy Lee ‘borcumuz nedir?’ diye soran Schwarb’a ‘işe yaramadan para almam’ dediği bu liste için 1918’de 25 bin dolarlık bir çek aldı. Bugünün parası ile 400 bin -Amerikan Doları- ediyor. Dünya Halleri farkıyla size bedava!

ivylee

 • Dermatolojist Dr. Diane Madfes, iyi görünüm ve sağlık için güneş ışığına doğrudan maruz kalmaktan kaçınmamız ve cildimize düzenli olarak güneş koruması uygulamamız gerektiğini açıklayan belki milyonuncu uzman. Madfes’in bu konuda verdiği çarpıcı örnek ise önerilerini diğer uzmanlarınkinden çok daha akılda kalıcı kılıyor: Korumanın daha az kahverengi nokta, daha az kırışıklık, daha az güneş lekesi ve dolayısıyla daha düşük kanser riski demek olduğunu kaba etinize bakarak anlayabilirsinizdiyor. (Artık unutmazsınız).
16-sunscreen-butt.w710.h473.2x (1200x799)
Ciltte aranan pürüssüz güzellk.
 • Kafeinin fazlası duygusal zekayı köreltiyor! Kafeinin odaklanma becerimizi artırmada ya da düşünsel performansımızı iyileştirmede hiç de sanıldığı kadar iyi olmadığını biliyor muydunuz? Peki ya adrenalin salgılamamızı tetikleyip bizi ‘dövüş ya da topukla’ seçenekleri arasına sıkıştırarak, kaygı ve rahatsızlık hislerine kapılmamıza neden olduğunu? Uyku kalitemizi düşürerek ertesi gün yaşadığımız ‘ayılamama’ durumundan sorumlu olduğunu? Ayılamadıkça tekrar içtiğiniz, içtikçe hiç ayılamadığınız kahvelerin sırrı açığa çıkmış oldu. Kafeinin damarlarımızdaki ömrü 6 saat. Eğer doğru saatte, uygun ölçülerde içemiyorsanız bu mereti bırakmanızda fayda var. Fakat her uyarıcı gibi bu madde de psikolojik ve fizyolojik bağımlılık etkisine sahip. Yani birden bire bırakmak yerine azaltmanız ya da azaltarak bırakmanız sizi şiddetli baş ağrısı, yorgunluk, odaklanma sorunu, uyku hali, hatta depresyon ve kaygı gibi yoksunluk belirtilerinden koruyabilir.

coffee-good-for-you (1200x569)

 • Terörizm karşıtı Ghost Güvenlik Grubu, IŞİD’in kendi propagandasına hizmet edebilecek her türlü sosyal uygulamayı pek çok teknoloji girişiminden daha etkin şekilde kullandığını açıkladı. Twitter ve Facebook gibi ana mecralar, Telegram ve Surespot gibi şifreli uygulamalar, Kik ve WhatsApp gibi yaygın mesajlaşma uygulamaları ekstremistlerin aktif olarak kullandıkları kanallar. YouTube’u, (daha dehşet verici videoları için) LiveLeak’i yoğun şekilde kullanıyorlar. İletişimlerini Apple iMessage üzerinden sürdürürken, propagandaları için radyoyu kullanmayı da ihmal etmiyorlar. Terör eylemlerinin hemen ardından Twitter üzerinden saldırıyı üstleniyorlar. Böylece takipçileri coşkularını favori ve RT yağmuru ile gösterebiliyor. Sosyal medyada baskınlıkları arttıkça, gerçek hayatta da arttığını söylemek yanlış olmaz. Silikon Vadisi’nin terörle mücadele için devletlerle işbirliğinden kaçınması ateşli tartışmalara sebep olurken sosyal ağların dünyayı daha iyi bir yer haline getirdiği iddiasının tek boyutluluğu gözler önüne seriliyor.

ISIS-internet

 • Mülteci krizi en çok gelişmekte olan ülkeleri vurmuş gibi görünüyor. 2015 sonunda gelişmekte olan ülkeler 13,9 milyon mülteci barındırırken gelişmiş ülkelerde bu sayı 2.2 milyondu. Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı’nın raporuna göre savaş sebebiyle yurdundan ayrılan kişi sayısı Birleşik Krallık nüfusundan fazla. Bu da BMtarihinde ilk kez 60 milyon eşiğinin aşıldığı anlamına geliyor. Yoksulluğunun üzerine gelen göç dalgasına daha fazla karşı koyamayan Kenya dünyanın en büyük mülteci kampı olarak bilinen Dadaab Kampı’nı kapatacağını açıkladı.

atlas_S1Y0zISS@2x (1200x759)

 • Venezuela’yı avcunun içine alan ekonomik kriz kaynaklı kaos, sivil halkı daha şiddetli vurmaya başladı. Bir zamanların varlıklı petrol ihracatçısı şimdilerde sokaklarında kol gezen yozlaşma ve yokluk ile sınanıyor. Associated Press Muhabiri Hannah Dreier tarafından ‘bir insanlık krizi’ olarak tanımlanan manzara, Venezuela’nın dışarıdan yardım kabul etmemesi sebebiyle daha acıklı bir hal alıyor. Dreier, telefonla iletişimin dahi tehdit altında olduğu ülkede, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlara erişimin çok kısıtlı olduğunu, insanların ülkeden kaçmak için geçmek zorunda oldukları nehirde boğulduklarını, okul kantinlerinden çalınan gıda maddelerinin karaborsada satıldığını, yeterince parası olanların dahi yiyecek bulmakta zorlandıklarını iddia ediyor. 7 milyon çocuğun şimdiden akademik yılın yüzde 40’ını kaçırmış durumda olduğu ülkede öğretmenler yiyecek sıralarında ya da çatışmaların ortasında kendi hayatlarının derdine düşmüş durumda. Bastırma ve sansürün boyutlarına bakılırsa işler gün geçtikçe kötüleşecek. Şimdilik elden Venezuela’nın aniden dönen talihi için bir mucize dilemekten başka bir şey gelmiyor.
Carolos Garcia Rawlins / Reuters
Carolos Garcia Rawlins / Reuters
 • Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan skandalda Volkswagen’in ürettiği araçların karbon salınımını az göstermek için hile yaptığı öğrenilmiş, pek çok kişi ve kurum Alman otomobil üreticisine tepki göstermişti. Daha önce bu skandaldan etkilenen kullanıcılarına bin dolarlık hediye çeki vereceğini açıklayan Volkswagen şimdi de araç sahiplerine bin ila 7 bin dolar arasında ödeme yapmayı planladığını ABD mahkemesine bildirdi. Şirket ayrıca bir hava kirliliğini azaltma projesine de maddi destekte bulunacak.

volkswagen-emblem

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

Etiketler:

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği