Haftanın Özeti: 151

11 - 17 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Fast Company’nin uygulamalar, kullanıcı deneyimi ve sağlık gibi 13 kategoride dağıttığı [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]2017 İnovatif Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu.[/inlinetweet] Yarışmaya yapılan 2 bin 500’den fazla başvuru arasından seçilen 299 finalist, 2017’nin en iyi ürün, hizmet, arayüz ve fikirlerini temsil ediyor. Kategorilerin tamamına, finalistlere ve kazananlara buradan ulaşabilirsiniz.

İngiltere merkezli Firebox‘ın kişiye özel bavul kılıfı sayesinde istediğiniz fotoğrafı bavulunuza yerleştirebileceksiniz. Küçük, orta ve büyük olmak üzere üç farklı boyut seçeneği sunuluyor. Tek yapmanız gereken yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf yüklemek.

Rollbe minicik bir cetvel. Fakat çember olmasından ötürü alışılandan farklı olarak düz değil, dairesel hareketlerle ölçüm yapmanızı sağlıyor. Kickstarter’da kitle fonlaması yapılan ürünün bir turunun 4 ve 8 inç olduğu iki çeşidi mevcut. Dilerseniz bunların santim karşılıklarının yer aldığı cetvelleri de tercih edebilirsiniz. Ürünün fiyatı da 20 Dolar’dan başlıyor. İyi fikir, değil mi?

Kunming Bilim ve Teknoloji Üniversitesi‘nde okuyan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]beş öğrenci, görme engelli kişilerin günlük aktivitelerine yardımcı olmak için akıllı kask geliştirdi.[/inlinetweet] ‘Eye See’ adı verilen lazer destekli kask, ortamdaki engelleri tespit edebiliyor, yazıları okuyabiliyor ve tanıştığınız insanları betimleyebiliyor. Kaskın lazer sistemi üç metreye kadar bulunan engelleri tespit ederek kaskı takan kişinin engele çok yaklaşması halinde uyarı sesi çıkarıyor.

Japon firması Cotodama’nın yeni hoparlörü Lyric Speaker şarkı sözlerini şeffaf yüzeyine yansıtarak farklı bir müzik keyfi sunuyor. Wi-Fi ile cep telefonunuza bağlanan cihaz Android cihazlar için Lyric Speaker uygulaması ve Spotify; iOS içinse Apple Music, Deezer, Google Play, SoundCloud ve YouTube üzerinden istediğiniz parçaları sözleri ile birlikte dinlemenizi sağlıyor. El yapımı üründen ayda yalnızca 15 adet üretiliyor ve Lyrics Speaker’ı deneyimlemek isteyenlere Skype üzerinden bir görüşme ayarlanıyor. Japonya’nın en büyük şarkı sözü veritabanı SynPower Corporation ile anlaşan şirket 2 milyondan fazla şarkının sözlerine sahip ve repertuvarın genişleyeceğini belirtiyor. Ürünün fiyatı 4 bin 500 Dolar.

Artırılmış gerçeklik uygulaması [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Kabaq, restoran müşterilerinin menüdeki ürünleri üç boyutlu görüntülemesini sağlıyor.[/inlinetweet] Seçeneklerini 360 derecelik açıyla inceleyebilen kullanıcılar, porsiyonların gerçek boyutunu ve içeriklerini görüntüleyebiliyor. Uygulama ayrıca tamamlayıcı yemek seçenekleri de sunuyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Çikolata sevenler için müjdemizi isteriz: artık Ruby adında yepyeni bir türümüz var.[/inlinetweet] Adını Ruby kakaosundan alan gıda, beyaz çikolatadan 80 yıl sonra ortaya çıkan ilk yeni çikolata türü. Doğal pembe rengi ve ekşimsi tadıyla farklı bir damak tadına hitap edecek Ruby’yi ünlü çikolata üreticisi Barry Callebaut geliştirdi.

Fransa/Paris Belediye Başkan Vekili Jean-Marie Missika terör saldırıları karşısında yayaları koruyacak robot bariyerlerin 5 ile 10 yıl içinde gerçek olacağını düşündüğünü açıkladı. Missika, olası bir tehlike anında otomatik olarak harekete geçip koruma pozisyonu alacak akıllı bariyerlerin, son dönemde artan araçlı terör saldırılarına karşı şehir sokaklarını etkili bir biçimde koruyabileceğini düşündüğünü açıkladı.

Rusya’nın yeni T-14 Armata tankları, dünyanın en ileri teknolojiye sahip tanklarından. Öyle ki, Batılı ülkeler Amerika’nın ürettiği M-1 Abrams tanklarının T-14 ile karşılaştırıldığında eski kalacağından endişe etmeye başladı. T-14 uzun bir liste oluşturan özelliklerinden en dikkat çekicisi çok düşük sıcaklıklarda bile çalışmasını sağlayan ateşleme sistemi. Hatta bu sebeple T-14’in Mars’ta bile kullanılabileceği iddia edildi.

Birkaç süredir otonom gemilere ilgi gösteren Rolls-Royce’un gözü şimdi de savaş gemilerine kaydı. Şirketin inşa etmeyi düşündüğü açık güverteli, 60 metre uzunluğunda ve 700 ton ağırlığındaki gemi, mürettebat olmadan 100 günden fazla yoluna devam edebilecek. Rolls-Royce’un konsepti gerçek olursa, sonar taramalar, devriye, gözetleme, mayın arama ve liman koruması gibi görevler için mürettebatlı gemiler kullanılmayacak.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Continental, ContiSense ve ContiAdapt adında iki yeni lastik teknolojisi konsepti geliştirdi.[/inlinetweet] Yeni sistemler lastiğin durumunun sürekli takip edilmesini ve yol şartlarına adapte olabilmesini sağlıyor. ContiSense ve ContiAdapt 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Mercedes-AMG, uzun süredir beklenen Project One adlı aracının tüm özelliklerini açıkladı.[/inlinetweet] 1.000 beygirlik Formula 1 motoruna sahip araç saatte 350 km hıza çıkabiliyor. Sadece 275 adet üretilecek Project One, 2019’un ikinci çeyreğinden itibaren yollarda görülebilecek. Fiyatı 2,27 milyon Avro (9,36 milyon Türk Lirası) olarak belirlendi.

Elektrikli araç dünyasına Aicon ile adım atan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Audi, bu seneki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda aynı zamanda otonom olan araç konseptini tanıttı.[/inlinetweet] Tek şarjda 800 km giden sedan araçta direksiyon ya da pedal bulunmuyor. Geleneksel gösterge panelinin yerini dijital ekranın aldığı Aicon çeşitli uyarılar için animasyonlar kullanıyor. Yüksek voltaj sistemi sayesinde araç 30 dakikada yüzde 80 şarj olabiliyor. Yolcular araçtan indiğinde hava karanlık olursa fener görevi gören mini bir drone yollarını aydınlatıyor.

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan araçlardan biri de BMW’nin elektrikli araba konsepti ‘i Vision Dynamics’ti. 2021’de piyasaya sürülecek araç tek şarjda 600 km gidiyor, 4 saniyede hızını 100 km’ye çıkıyor ve maksimum 200 km hıza ulaşabiliyor. BMW Grubu Başkan Yardımcısı Adrian Van Hooydonk, i Vision Dynamics ile elektrikli araç konseptini BMW’nun temel değerleri dinamizm ve zerafetle birleştirerek ürün yelpazesini farklı konseptler için geliştirebildiklerini söylüyor.

Honda’nın Urban EV konsepti tüm elektrikli araçların gelecekten gelmişçesine tasarlanmak zorunda olmadığını kanıtlıyor. Retro görünümlü, ufak hatchback araç mevcut Honda Fit’ten 10 santim kısa. Ön tamponda bulunan ekran çeşitli dillerde mesajlar iletebilse de esas amacı şarj durumunu göstermek. Geleneksel dikiz aynalarının yerinde kapı panellerine video gönderen kameralar bulunuyor. Ayrıca aracın eni boyunca muazzam bir ekran uzanıyor. Urban EV’nin önünde bulunan ışıklı Honda amblemininse markanın elektrikli araçlarının simgesi olabilir.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...