Haftanın Özeti: 151

11 - 17 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet, Girişimler

Hepimizin bildiği üzere Twitter‘ın en belirgin özelliklerinden biri kullanıcıları 140 karakterle sınırlaması. Birbiriyle alakalı tweet’ler atmak isteyen, başka bir deyişle tweet zinciri oluşturmak isteyen kullanıcıların bir önceki tweet’lerine tek tek cevap yazması gerekiyor. Fakat [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Twitter yeni sürümünde uzun mesajları 140 karakterlik parçalara otomatik olarak bölecek.[/inlinetweet]

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya, çok uluslu şirketlere yeni bir vergi uygulaması getirilmesini talep ediyor.[/inlinetweet] Bu uygulama özellikle vergi kaçırmakla suçlanan teknoloji devlerini hedef alıyor. Apple, Amazon, Google gibi ABD merkezli teknoloji şirketleri, gelirlerini vergilerin daha düşük olduğu ülkelerden elde ettiğini açıklayarak, bu ülkelere vergi ödüyor. Diğer ülkelerdeyse kar çok düşük göründüğünden vergilendirme de düşük oluyor.

Büyük bir şölen misali yaşanan şirket yıldönümlerindeki ilginç kostümleriyle dikkat çeken Alibaba‘nın CEO’su Jack Ma, 18. yıl kutlamalarında Michael Jackson’ın Dangerous World turundaki gibi giyinerek 40 bin çalışanının önünde şarkıcının Billie Jean eşliğinde dans etti. Ma, 2009’da punk rock tarzını tercih etmiş ve Aslan Kral filminin müziğiyle dans etmişti.

ABD’nin reklamlarda dürüstlükten sorumlu kurulu Naomi Campbell, Lindsay Lohan, Vanessa Hudgens gibi şöhretli Instagram kullanıcılarından paylaştıkları ürünler için markalardan para alıp almadıklarını açıklamalarını istedi. ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından, çok takipçili 21 Instagram kullanıcısına gönderilen mektuplar, yetkililerin ‘fenomenlerin’ gelirleriyle daha fazla ilgilenmeye başladığını gösteriyor. Kullanıcıların yetkililere 30 Eylül’e kadar açıklama yapması gerekiyor.

Facebook kullanıcıların video izlemek için mobil veri kotasından harcamasına gerek olmayan yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. ‘Anında Video’ (Instant Videos) adı verilen yeni özellikle telefon Wi-Fi ağına bağlıyken indirilip kaydedilen videoların daha sonra internetsiz izlenebilenebilmesini sağlıyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Facebook yeni video chat uygulaması Bonfire’la 8 kişilik grup sohbetlerine olanak veriyor.[/inlinetweet] Kendinizi ifade etmek için kullanabileceğiniz çeşitli efektleri bulunan uygulamayla görüşmeler sırasında çektiğiniz fotoğrafları Instagram, Facebook ve Messenger’dan paylaşabiliyorsunuz.

Whatsapp‘ın kurucularından Brian Acton, kar amacı gütmeyen yeni bir girişim kurmak için şirketten ayrılacağını açıkladı. Yeni şirketin hangi alanda faaliyet göstereceği net olarak bilinmiyor.

Son gelen haberlere göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Angry Birds halka arzda alçaktan uçuyor[/inlinetweet]: yatırımcıların çoğu değerlemenin 2 milyar Dolar’ın üzerinde olmasını beklese de katılımın şartlarına göre şirketin hisseleri 12,24 ila 13,73 Dolar arasında değişen bir fiyatla toplam 1 milyar Dolar’a yakın bir değere ancak ulaşıyor.

Angry Birds’ü yapan Finli firma Rovio’nun geçen ay halka arza hazırlandığı belirtilmişti.

Bloomberg’de yer alan habere göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Google’ın ana şirketi Alphabet Lyft’e 1 milyar Dolar yatırım yapmak istiyor.[/inlinetweet] Basın sözcüleri iki şirket için de yorum yapmazken bu yatırımın Uber ile Lyft arasındaki rekabeti artıracağı düşünülüyor.

Bir başka söylentiye göre Softbank da Uber ile görüşme halinde.

Tüketici kredisi notlandırma şirketi [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Equifax, internet tarihinin en büyük kurumsal hack vakasının kurbanı oldu.[/inlinetweet] Bu kapsamda 143 milyon ABD’li tüketicinin sosyal güvenlik ve ehliyet numaraları da dahil olmak üzere birçok kişisel bilgisinin çalındı. Şirket, saldırıların Mayıs ayının ortasından olayı fark ettikleri 29 Temmuz’a kadar devam ettiğini açıkladı. Ayrıca tüketicilerin bilgilerinin çalınıp çalınmadığını kontrol edebileceği bir web sitesi kuruldu.

Olayın açıklamasının ardından Equifax’in hisseleri yüzde 19 değer kaybetti.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Siri, Google Now ve Alexa gibi sesli asistan sistemleri yeni bir hack aracının doğmasına sebep oldu[/inlinetweet]: duyulmayan sesler. Normal şartlarda yalnızca cihaz sahibinin komutu ile aktif hale gelen sistemler hecelerin sentezlenmesiyle kişinin sesini taklit edilerek halihazırda hack edilebilse de bunu başkası duymadan yapmak şimdiye kadar mümkün değildi. Araştırmacılar, insanların duyamayacağı 20 kHz frekanstaki sesleri kullanarak bu sorunu da çözdü. DolphinAttack (yunus saldırısı) adı verilen bu yöntem ile Audi araçların navigasyon sistemi de dahil 16 sesli kontrol sistemi araştırmacılar tarafından hack edilebildi.

Caixin tarafından yayımlanan bir haberde [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Çin’in tüm yurtiçi Bitcoin alım satımlarını durduracağının yazılmasıyla Bitcoin fiyatları geriledi.[/inlinetweet] Çin’in en büyük kripto para şirketleri de 31 Ekim itibariyle bütün faaliyetlerin durdurulacağını açıkladı. NOT: Çin, başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto paranın en büyük madencilerinin -bir başka deyişle sahiplerinin- olduğu ülke.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Rusya kripto paralar için yeni bir düzenleme üstünde çalışıyor.[/inlinetweet] Ekonomi Bakanı amaçlarını kripto paraları yasallaştırmak olarak açıkladı. Bu hamleyle karaborsanın etkisinin azaltılması da amaçlanıyor.

Finlandiya Merkez Bankası tarafından 5 Eylül’de yayımlanan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]bir araştırma makalesi, Bitcoin’in yarattığı ekonomik sistemi bir devrim olarak nitelendirdi.[/inlinetweet] Makalenin üç yazarı Gur Huberman, Jacob Leshno ve Ciamac Moallemi tarafından dile getirilen ortak fikir, Bitcoin’in karakteri itibariyle kötü niyetli kişilerce dışarıdan yapılacak manipülasyon hamlelerine karşı güvenli olduğu şeklinde oldu.

ABD’nin en büyük bankası JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon ise New York’taki bir konferansta Bitcoin’in sahtekarlık olduğunu ve yalnızca uyuşturucu satıcıları, katiller ve Kuzey Kore gibi ülkelerde yaşayanların kullanımına uygun olduğunu söyledi. Bitcoin piyasasının kısıtlı olduğunu ve başarılı olamayacağını belirten Dimon, banka ve finans kurumlarının Bitcoin’in önceki dönemlerinde para aklama gibi suçlarla ilişkilendirilmesinden endişe duyduklarını açıkladı.

Dimon’ın konuşmasının ardından Bitcoin yüzde 6 değer kaybetti.

Kripto paralar yarı anonim olmaları sebebiyle birçok suçlu için nimet niteliğinde. Ancak dijital para birimlerinin dolandırıcılar için başka faydaları da bulunuyor, kurbanlarının bilgisayarlarına kripto para üreten yazılımlar yükleyen hacker’lar karşı tarafın ruhu bile duymadan kar elde ediyor. Kaspersky Lab’in yeni yayımladığı istatistiğe göre 2017’de sızılan 1,65 milyon bilgisayar ve şirket sunucusu hacker’lar için kripto para üretiyor. ‘Havadan para’ diye buna denir.

Rakamın yıl sonuna kadar rekor bir seviyeye ulaşacağı düşünülüyor, 2016’da bu amaçla hack edilen bilgisayar sayısı 1,8 milyondu.

İngilizce öğrenmek istiyor ama özel öğretmen tutamıyor musunuz? O zaman Parla’yla tanışın. Parla İngilizce öğretmek üzere hazırlanan bir yapay zeka. Söz konusu yapay zeka insan-öğretmenler gibi ödev verebiliyor, hataları düzeltebiliyor ve her yere taşınabiliyor. Ücretsiz yapay zeka barındırdığı birçok eğitim programı sayesinde gelişiminizi hemen grafikleştirebiliyor. Parla’nın şimdilik Türkçe dil seçeneği yok. Fakat ekip 2020’ye kadar yapay zekayı öncelikle İspanyolca sonra bütün diller için geliştirmek istiyor.

Kariyer seçimi konusunda kararsız kalanlar 80.000 Hours’un ücretsiz rehberiyle kendilerine uygun mesleği nasıl bulacaklarını öğrenebilir. 12 bölümden oluşan ve kariyer tercih sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları irdeleyen rehber, Oxford’lu akademisyenlerle birlikte 5 yıl boyunca sürdürülen araştırmalar sonucunda hazırlanmış.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]90’ların efsane oyunu Tamagotchi, Google’ın tarayıcısı Chrome için bir eklentiye ilham oldu.[/inlinetweet] Tabagotchi isimli eklenti, fazla sekme açılmasını önlemek için kullanıcılarını sanal bir Tamagotchi’ye davet ediyor.

Her açılan sekmeyle canlıların canı azalırken bir yandan da teknolojik aletlerin ömrünün uzatılması amaçlanıyor.

Yazılımcı Victor Widell‘ın disleksiden muzdarip bir arkadaşının kendisine nasıl olduğunu anlatmasıyla ortaya çıkardığı simülatör, görenlerin bu rahatsızlıkla ilgili fikir sahibi olmasını sağlıyor. İlgi çekici!

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Plak basım hizmeti QRATE ile kendi plağınızın yayıncısı olabilirsiniz.[/inlinetweet] Normalde plak basımı 300 ila 500 kopyadan başlarken QRATE ile sadece 100 kopya bastırabiliyor ve her şeyini kendiniz tasarlayabiliyorsunuz. Dahası plağınızı site üzerinden fonlamanız mümkün. Şu an fonlanan ve tamamlanmış projeleri de sitede görüntüleyebilir ve plaklarda yer alan parçaları dinleyebilirsiniz.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...