Avrupa Birliği’nden teknoloji devlerine vergi kıskacı

Dört AB ülkesi, vergi kaçırmakla suçlanan teknoloji devlerini hedef alan yeni bir vergi uygulaması getirilmesini talep ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dört AB ülkesi çok uluslu şirketlere yeni bir vergi uygulaması getirilmesini talep ediyor. Bu uygulama özellikle vergi kaçırmakla suçlanan teknoloji devlerini hedef alıyor. Apple, Amazon, Google gibi ABD merkezli teknoloji şirketleri, gelirlerini vergilerin daha düşük olduğu ülkelerden elde ettiğini açıklayarak, bu ülkelere vergi ödüyor. Diğer ülkelerde ise kar çok düşük göründüğünden vergilendirme de düşük oluyor.

Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya bu durumun düzeltilmesi için çalışma başlattı. Bu ülkelerin ekonomi bakanları, Avrupa Komisyonu’na gönderdikleri bir mektupta “eşitleme vergisi” adıyla yeni bir verginin alınmasını talep etti. Kar üzerinden değil, ciro üzerinden hesaplanması planlanan bu vergi sisteminde şirketlerin vergi kaçırmasının daha zor olacağı belirtiliyor.

“Vergi adaleti tehlike altında”

Mektupta “Dijital ekonomi alanında faaliyet gösteren şirketlere doğru bir şekilde vergi kesebilmek, Avrupa Birliği’nin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri. Bu şirketlerin artık Avrupa’da faaliyet gösterip hazinelerimize çok düşük oranlarda vergi vermesini kabul etmemeliyiz. Ekonomik etkinlik, vergi adaleti ve bağımsızlığı tehlike altında. AB Komisyonu’ndan AB yasalarıyla uyumlu seçenekleri gözden geçirmesini ve ‘eşitleme vergisi’ adı verilen kavram çerçevesinde etkin çözümler geliştirmesini talep ediyoruz. Buradan elde edilecek vergi miktarı, bu şirketlerin aslında ödemesi gereken vergi miktarlarına eşdeğer olacak şekilde düzenlenmeli.” ifadelerine yer verildi.

Bakanlar bu öneriyle dijital ekonomi şirketlerinin AB’deki eylemlerini gerçekçi bir şekilde yansıtan miktarlarda vergilendirilmesine verdikleri önemi göz önüne serdiklerini belirttiler.

Vergi cennetlerinin tavrı ne olacak?

Bu önerinin Avrupa Birliği’nde uygulanacak bir yasaya dönüşebilmesi için tüm komisyon üyelerinin onayı gerekiyor. İrlanda ve Lüksemburg gibi bazı ülkeler, teknoloji şirketlerine düşük vergi sunarak mevcut durumdan kar elde ediyor. Böyle bir öneriye bu ülkelerin ne kadar yanaşacağı merak konusu.

Bir Avrupa Komisyonu sözcüsü ise kurumun şimdilik bekleme aşamasında olduğunu söyledi. Sözcü “Şu anda bir yorumda bulunmak istemiyorum. Öncelikle bu şekilde bir verginin nasıl oluşturulacağını görmemiz gerekiyor. Uzmanlarımızın üzerinde çalıştığı pek çok fikir var. Seçenekleri inceleyeceğiz ve uygun olanları öne çıkaracağız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Independent

Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya, çok uluslu şirketlere yeni bir vergi uygulaması getirilmesini talep ediyor. Bu uygulama özellikle vergi kaçırmakla suçlanan teknoloji devlerini hedef alıyor. Apple, Amazon, Google gibi ABD merkezli teknoloji şirketleri, gelirlerini vergilerin daha düşük olduğu ülkelerden elde ettiğini açıklayarak, bu ülkelere vergi ödüyor. Diğer ülkelerde ise kar çok düşük göründüğünden vergilendirme de düşük oluyor. Ülkelerin ekonomi bakanları, Avrupa Komisyonu’na gönderdikleri bir mektupta “eşitleme vergisi” adıyla yeni bir verginin alınmasını talep etti. Kar üzerinden değil, ciro üzerinden hesaplanması planlanan bu vergi sisteminde şirketlerin vergi kaçırmasının daha zor olacağı belirtiliyor.Yorumunuz: