Tim Cook: “ABD’ye vergi ödemeyeceğiz”

Apple CEO'su Tim Cook, ABD'de vergi oranlarının çok yüksek olduğunu, bu konuda değişiklik olmadığı sürece gelirlerini ABD'ye taşımayacaklarını belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple, bir ABD şirketi olmasına rağmen vergilerinin önemli bir kısmını İrlanda’ya ödüyor. Bu durum pek çok ABD’liyi rahatsız ediyor. Son dönemde medyada yer alan Apple’ın vatansever olmadığı yönündeki iddialara Tim Cook’tan yanıt geldi. Apple CEO’su vatanseverliğin bu şekilde ölçülmemesi gerektiğini ifade etti.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]”Konu vatansever olup olmamak değil, mevcut vergi kanunu.”[/inlinetweet] diyen Cook “En çok para veren en vatansever oluyor diye bir şey yok. Şu anki vergi kanunu, gelirlerimizi İrlanda’da tutabileceğimizi ya da ABD’ye geri getirebileceğimizi söylüyor.” şeklinde konuştu.

Avrupa’da en düşük vergi oranlarını sunan ülke olan İrlanda, bu sebeple pek çok uluslararası şirket tarafından tercih ediliyor. ABD’deki yüzde 35’lik vergi gelişmiş ülkeler arasındaki en yüksek oran. Bu da uluslararası pazarda faaliyetleri bulunan ABD şirketlerinin paralarını İrlanda gibi düşük vergi talep eden ülkelerde tutmasına sebep oluyor.

“Vergi oranları düşmedikçe parayı ABD’ye getirmeyeceğiz”

200 milyar dolarlık nakit parayı elinde bulunduran Apple, bu parayı ABD’ye getirip daha fazla vergi ödemek istemiyor. Cook “Parayı geri getirdiğimizde yüzde 35 federal vergi ve daha sonra eyaletlere göre yaklaşık yüzde 5 daha vergi ödemek gerekiyor. Yani ödeyeceğimiz vergiyi yüzde 40 olarak düşünün. Bu oran yüzde 40 olduğu sürece parayı ABD’ye getirmeyi düşünmüyoruz. Bunun adil bir oran olmadığını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Pek çok ABD şirketi bu yüksek vergi oranları sebebiyle başka ülkeleri tercih ediyor ya da yabancı firmalarla birleşme yoluna gidiyor. Apple’ın vergiden kaçan bir şirket olmadığını ifade eden Cook, şirketin gelirinin çoğunu zaten yurt dışından elde ettiğini ifade etti. “İnsanlar Apple’ın daha fazla vergi ödemesi gerektiğini düşünmüyor” diyen Cook “Asıl tartışılan konu Apple’ın vergiyi kime ödediği” dedi.

Kaynak: CNBC

ABD'deki yüzde 35'lik vergi oranı sebebiyle gelirlerini daha düşük vergi alan İrlanda'da bulunduran Apple, ABD'ye vergi ödememekte kararlı. Şirketin CEO'su Tim Cook, eyaletlere ödenen vergilerle bu oranın yüzde 40'ı bulduğunu belirterek, 'daha adil' bir vergi oranı olmadığı sürece Apple'ın yurt dışından elde ettiği gelirlerini ABD'ye getirmeyeceğini ifade etti.

3 Yorum

  • Adam haklı. Politikacıların çarçur etsin diye ödenmiyor o paralar. Sağmal inek olarak görüyorlar şirketleri.
    Heleki Türkiye. Ben herşey için para ödüyorken neden vergi veriyorum ? Hastane paralı, araba paralı, otobüs paralı, su paralı elektrik paralı, otomobilde bile ekstra ödeme varken neden vergi ödüyorum ?

    Nakit para ortadan kalkmadığı sürecede bu sorun çözülemez. HEleki bu kadar çok çıkan AF ile hiçbir sorun çözülemez.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği