Trump büyük bir vergi indirimi getirebilir

Büyük şirketlerin gelirlerini, düşük vergili ülkelerde tutmasını istemeyen Donald Trump, bu şirketlere uygulanan yüzde 35'lik vergiyi yüzde 10'a çekebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump seçimden sonra büyük teknoloji şirketlerinin CEO’ları ile görüşmeler yürüttüğünü ve bu şirketlerin yurt dışında bulunan paralarını ülkeye getirmeleri için vergi indirimi uygulamayı düşündüğünü açıkladı.

Apple CEO’su Tim Cook ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates ile görüşmeler yaptığını belirten Trump, Cook ile yaptığı görüşmenin detaylarını paylaştı. Seçim döneminde sık sık Apple ile atışan Trump, şirketin hem ürünlerini yurt dışında imal etmesinin hem de gelirlerini yurt dışında tutmasının doğru olmadığını dile getiriyordu. Bu sorunlara çözüm arayan Trump Tim Cook’a vergi yasasında yapmayı planladığı değişikliklerden bahsetti.

Yüksek vergiler para girişini engelliyor

Pek çok teknoloji şirketi ürünleri ABD’de tasarlayıp imalatını Çin ya da Vietnam’da yapıyor ve elde ettiği gelirleri de İrlanda gibi düşük vergi alan ülkelerde tutuyor. Bu gelirlerin ABD’ye aktarılabilmesi için yüzde 35 gibi yüksek bir oranda vergi ödenmesi gerekiyor. Şirketler buna yanaşmadıkları için parayı yurt dışında tutmayı tercih ediyorlar.

Trump bu paraların ülkeye gelmesi ile birlikte büyük şirketlerin ABD’de fabrika kurup üretimi de ülke içinde yapabileceklerini düşünüyor. Böylece ABD vatandaşlarına daha fazla istihdam sağlanması planlanıyor. Bu sebeple yüzde 35’lik vergi oranının bir süreliğine yüzde 10’a indirilmesi planlanıyor. Bu sürede şirketlerin düşük vergili ülkelerde tuttuğu trilyonlarca dolarlık gelirinin önemli bir kısmının ABD’ye geleceği düşünülüyor. Vergi oranını daha sonra da yüzde 15 civarında tutmayı planladığını ifade eden Trump artık bu gelirlerin sürekli ABD’ye gelmesini sağlamayı amaçlıyor.

Ancak Trump’ın bu şekilde istihdam sağlama planları işe yaramayabilir. Daha önce 2004 yılında benzer bir uygulama yapılarak şirketlerin paralarını ülkeye sokması sağlandıktan sonra bu paraların yeni istihdam kapıları açmak için kullanılmadığı görülmüştü. Bu dönemde üst düzey yöneticilerin maaşlarında ciddi bir artış olması dikkat çekti.

Gelirlerin yatırım için kullanılması amaçlanıyor

Trump bundan sonra şirketlerin yurt dışından elde ettiği gelirleri de ABD’de tutmasını sağlamak istiyor. Tim Cook’a bu planlarından bahsettiğini ifade eden Trump, ayrıca ABD’de kurulacak üretim fabrikası ya da fabrikaları için de Apple CEO’su ile görüştüğünü belirtti.

Seçim döneminde Hillary Clinton’ın destekçisi olan Tim Cook ise ABD’de bir Apple fabrikası kurma konusuna çok sıcak bakmıyor. Ancak vergi indiriminin Apple dahil tüm teknoloji şirketlerini memnun etmesi kesin gibi. Bir başka Clinton destekçisi, HP CEO’su Meg Whitman, seçim sonuçlarının açıklanmasından kısa süre sonra Trump’a bir şans verilmesi gerektiğini, söyleyerek daha önceki Trump karşıtı söylemlerinden geri adım attı.

Kararlar olumlu da olabilir olumsuz da

Trump’ın bazı kararlarının kendileri için faydalı bazılarının ise zararlı olabileceğini ifade eden Whitman özellikle vergi indirimi konusunda oldukça hevesli. Şu anda yüksek vergiler sebebiyle yurt dışında tutulan paraları indirimle birlikte ABD’de değerlendirebileceklerini ifade eden Whitman, bu gelirlerin yatırım yapmak ya da piyasadan hisse satın almak amacıyla kullanılabileceğini belirtiyor.

Trump’ın göçmenlere karşı takındığı sert tutuma karşı çıkan HP CEO’su, özellikle teknoloji alanında çalışan pek çok yabancı uyruklu vatandaş olduğunu ve bu kişilerin vizelerinin iptal edilmesi ya da yeni göçmenlerin gelmesinin zorlaştırılması durumunda teknoloji sektörünün olumsuz etkileneceğini belirtiyor.

Kaynak: Business Insider

ABD'nin yeni başkanı olarak seçilen Donald Trump, seçimden sonra bazı büyük şirketlerin CEO'ları ile görüşmeler yaptığını ve bazı kararlar aldığını açıkladı. Bu şirketlerin, yüksek vergiler sebebiyle ABD'ye getirmek istemedikleri gelirlerini ülkeye sokmak isteyen Trump, uygulanan yüzde 35'lik vergiyi bir süreliğine yüzde 10'a çekmeyi planladığını belirtti. Daha sonra da bu vergiyi yüzde 15'te sabitlemeyi planlayan yeni başkan böylece elde edilen gelirlerin ülkeye girmesini ve ABD'de yeni yatırımlar için kullanılmasını istiyor. Trump bu yatırımların ABD vatandaşlarına istihdam kapısı açacağını düşünüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği